همه چیز درباره مهاجرت و زندگی در کانادا

11 شاخص مهم در فرهنگ و عقاید مردم کانادا

0

هنگامی‌که تصمیم می‌گیریم به یک کشور تازه سفر کنیم، یا آن را برای آغاز یک زندگی جدید انتخاب می‌کنیم، شروع به کسب اطلاعات در مورد آن می‌کنیم. این‌که این کشور دقیقاً کجای نقشه جغرافیایی واقع شده است؟ چه مساحتی دارد؟ آب و هوای آن چگونه است؟ شرایط تحصیل و کار دارد یا خیر؟ قوانین مدنی و حقوقی آن چیست؟ و موارد دیگری از این دست. البته داشتن این اطلاعات بسیار ضروری است، اما اغلب ما یک مورد را از لیست اطلاعاتی که به آن نیاز داریم حذف می‌کنیم، و آن شناخت صحیح اخلاق و روحیات مردم کشور مقصد است.

دانستن عادات، آداب، خلق و خو و خطوط قرمز مردمی که سال‌ها در کنار هم و در یک خاک زندگی کرده‌اند، می‌تواند جلوی بسیاری از اشتباهات افراد را به هنگام سفر کردن یا شروع زندگی در یک کشور جدید بگیرد. ضمناً این اطلاعات راه گشای خوبی برای شکستن یخ ارتباطات اولیه با مردم آن کشور است. همچنین دانستن جزئیات اخلاقی مردم یک کشور می‌تواند به تازه‌ واردان کمک کند مسیرهای دوست یابی یا یافتن شغل مناسب را با دردسرهای کمتری طی کرده و زودتر به مقصد برسند.

اکنون می‌خواهیم در مورد مردم کانادا و اصلی‌ترین و عمومی‌ترین سجایای اخلاقی این مردم اطلاعاتی به شما ارائه کنیم. امید است آنچه را که در ادامه مطلب و طی سرفصل‌های زیر مطالعه می‌کنید، برای شما مفید باشد.

همچنین بخوانید  همه‌چیز درباره کانادا | مهم‌ترین چیزهایی که باید در مورد کانادا بدانیم
 • اصلی‌ترین ویژگی اخلاقی مردم کانادا
 • 11 شاخص مهم در فرهنگ و عقاید کانادایی‌ها

اصلی‌ ترین ویژگی اخلاقی مردم کانادا

اصلی‌ترین ویژگی اخلاقی مردم کانادا

در مورد مردم کانادا و ویژگی‌های اخلاقی این مردم، اطلاعات زیادی وجود دارد. مردم کانادا در جهان اغلب به عنوان مؤدب‌ترین، با سیاست‌ترین و صلح دوست‌ترین مردم جهان شناخته می‌شوند. یک توصیف قدیمی و نسبتاً کلیشه‌ای در مورد کانادایی‌ها، آن‌ها را به عنوان افرادی معرفی می‌کند که علی‌رغم تقصیر کار نبودن در یک مسئله، در عذر خواهی پیش قدم می‌شوند. البته این تعریف تا حد بسیار زیادی درست است. خود مردم کانادا نیز بر این موضوع صحه می‌گذارند. آن‌ها به هیچ وجه از عذرخواهی کردن هراس ندارند. آن‌ها چه در موضوعی مقصر باشند یا نباشند، برای معذرت خواستن از یکدیگر پیشی می‌گیرند.

اما این همه تعریف ما از مردم کانادا نیست. مردم این کشور مردمی فروتن و قدردان هستند. ضمن آن که اغلبشان به شدت از خشونت و جنگ دوری می‌کنند.

البته این نکته را نباید فراموش کرد که آنچه در خصوص این مردم و ویژگی‌های اخلاقی آن‌ها بیان می‌شود، توصیف اخلاق اغلب مردم کانادا است. نه همه آن‌ها. برخی از ویژگی‌های اخلاقی حتی از یک استان در کشور کانادا تا استانی دیگر متفاوت است. به هر حال 11 موردی که از این پس در مورد آن‌ها حرف خواهیم زد، اصلی‌ترین هنجارهای فرهنگی و اخلاقی مردم کانادا است.

11 شاخص مهم در فرهنگ و عقاید کانادایی‌ها

 • اعتقاد جدی به مساوات

جامعه کانادا، یک جامعه با منشور حقوقی و آزادی برابر است. در این کشور موضوع برابری اقشار جامعه به شدت موضوع جدی و با اهمیتی است. به همین دلیل سلسله مراتب، جز در مواردی خاص، در این کشور دیده نمی‌شود. همه مردم کانادا، بدون در نظر گرفتن سن، جنسیت، نژاد، عقیده، دین و گرایش‌های جنسی‌شان، یکسان بوده و مستحق فرصت‌های برابر هستند.

شاخص مهم در فرهنگ و عقاید کانادایی‌ها

هنگامی‌که نخست وزیر فعلی کانادا در سال 2015 میلادی، نام رؤسای کابینه خود را اعلام کرد، برای اولین بار مردم کانادا شاهد بودند که به تعداد مساوی از زنان و مردان در کابینه او استفاده شده بود. موضوعی که گواه خوبی بر پایبندی مردم این کشور و البته نخست وزیر جوان آن‌ها بر موضوع “اعتقاد جدی به مساوات” بود.

 • تلاش برای ساده و غیر رسمی بودن

بیشتر کانادایی‌ها هیچ سخت‌گیری خاصی در خصوص نوع لباس پوشیدن و تیپ زدنشان ندارند. آن‌ها همواره لباس‌های مرتب و تمیز، اما غیر رسمی می‌پوشند. کت و شلوار و کروات تنها در برخی موارد و به تن زنان و مردانی دیده می‌شود که کارمند بانک هستند یا به عنوان وکیل به دادگاه می‌روند.

این موضوع تنها مربوط به لباس پوشیدن نیست. مردم کانادا حتی رؤسای ادارات خود را به نام کوچک صدا می‌زنند. عده بسیار کمی از این مردم مایل هستند با نام کوچکشان در کنار نام خانوادگی‌شان مورد خطاب واقع شوند. همچنین دوست ندارند از عناوین شغلی‌شان مثل ” دکتر” یا ” قاضی” در کنار نامشان استفاده شود.

شاخص مهم در فرهنگ کانادا

 • خطوط قرمز در حریم شخصی

اگر قصد  مهاجرت یا سفر به کشور کانادا را دارید، یا به تازگی در این کشور سکنی گزیده‌اید، بد نیست بدانید که هرگز نباید با مردم کانادا در مورد مسائلی مانند میزان حقوق، زندگی خانوادگی، وزن، دین و سایر مباحثی که در حوزه حریم خصوصی است حرف بزنید. واژه هرگز در این جمله را از خاطر نبرید. چرا که سؤال کردن در مورد این مسائل خط قرمز مردم کانادا است. حتی اگر بعد از مدتی چنین سؤالاتی را از کسانی که با آن‌ها بسیار صمیمی هستید، بپرسید آن‌ها هیچ پاسخی به شما نداده و شما را فرد بی‌ادب و غیر قابل اعتمادی می‌انگارند.

 •  اهمیت ویژه برای نظم عمومی

برهم زدن نظم در یک مکان عمومی برای مردم کانادا یک تابو است. یعنی هرگز نباید در محیط‌های عمومی با صدای بلند با تلفن حرف بزنید، انتظار انجام کاری خارج از نوبت را داشته باشید، در پارکینگ کسی، حتی برای چند دقیقه کوتاه پارک کنید، در جمع فریاد بزنید و… این رفتارها به نظر مردم کانادا مختل کننده آسایش و آرامش جمعی است.

 • فردگرایی در کنار جامعه ‌محوری

همان‌طور که مردم کانادا برای حریم شخصی خود ارزش زیادی قائل هستند، به مسئولیت‌های اجتماعی خود نیز کاملاً واقف‌اند. آن‌ها همواره سهم خود را از یک حرکت اجتماعی مانند اهدای خون، اهدای عضو یا کمک‌های داوطلبانه پرداخت می‌کنند. از نظر مردم کانادا تلاش در جهت پیشرفت جامعه، به بالا رفتن سطح غرور ملی کمک کرده و بسیار ارزشمند است.

مردم کانادا به همان میزان که برای پیشرفت شخصی خود در کسب دانش، ارتقای شغلی، ارتقای موقعیت اجتماعی و سایر مواردی که مربوط به پیشرفت شخصی است، فعالیت دارند، به طور خود جوش و با کمال میل برای پیشرفت جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند نیز تلاش می‌کنند.

 • وقت شناسی، وقت شناسی، وقت شناسی

اگر با یک کانادایی قرار ملاقات دارید، لزومی ندارد دوش بگیرید، اما حتماً سر موقع برسید. وقت شناس بودن در کانادا بسیار ارزشمند است. اگر شما در یک قرار ملاقات وقت شناس باشید، یعنی فرد بسیار محترمی هستید و به بلوغ روابط رسیده‌اید. مردم این کشور توقع دارند که شما سر یک قرار ملاقات یا دقیقاً به موقع برسید یا 5 تا 10 دقیقه زودتر. وقت در کانادا بسیار جدی گرفته می‌شود و پای بندی به آن معادل با میزان تعهد و مسئولیت‌پذیری شما است.

وقت شناسی مردم کانادا

 • احترام متقابل

واژه احترام متقابل از نظر مردم کانادا یعنی همان‌طور که آن‌ها در مورد مسائل شخصی از شما پرسشی نمی‌کنند، شما نیز از آن‌ها در این مورد چیزی نپرسید. در واقع هرگز نباید با یک کانادایی در خصوص مطالبی که به شما و او ربط خاصی ندارد، حرف بزنید.

همچنین بخوانید  کانادا بهترین مقصد مهاجرت

اما تعریف دیگر احترام از نظر این مردم یعنی تلاش برای مؤدب و دیپلماتیک بودن. یعنی حتی اگر با موضوعی که در یک جمع مطرح شده و در مورد آن حرف زده می‌شود، مخالف هستید، نباید این مخالفت را با صدای بلند یا بی احترامی مطرح کنید. بلکه باید با سیاست و احترام به افرادی که با آن‌ها هم نظر نیستید، موضوع را بیان کنید.

به یاد داشته باشید که اگر در محیط کار خود در کشور کانادا با موضوعی مشکل دارید، باید صریح و مستقیم مشکل خود را با رئیس یا همکارتان مطرح کنید. مشکلتان را پنهان نکنید، در مورد آن با هیچ فرد دیگری به‌جز همان فرد مورد نظر گپ نزنید، و به هنگام بیان معضل خود از زیاده روی در بیان احساس ناخوشایندتان بپرهیزید.

 • احترام به همه فرهنگ‌ها

از نظر تاریخی، کشور کانادا همواره پذیرای مهاجران از سراسر دنیا بوده است. به زعم مردم کانادا همین موضوع توانسته کشور آن‌ها را به سرزمینی پر قدرت تبدیل کند. کشوری که پذیرای چند صد فرهنگ مختلف است و تمام مردم این کشور به همه جزئیات و باورهایی که در هر فرهنگ یا دین دیگران وجود دارد، احترام می‌گذراند.احترام به فرهنگ ها در کانادا

در سال 1971 میلادی کانادا به اولین کشوری تبدیل شد که چند فرهنگی را به‌عنوان یک سیاست پایه‌ای برای خود برگزید. این امر در حقیقت تائید حقوق مردم برای حفظ هویت فرهنگی خودشان و ترویج درک سایر فرهنگ‌ها و ایجاد نظم و هماهنگی بین آن‌ها بود.

 • درستی سیاسی

مردم کانادا کمتر به مسائل سیاسی، یا به طور کلی مسائلی که در آن تخصصی ندارند، وارد شده و در مورد آن‌ها در جمع‌های خودشان گپ می‌زنند. اما به درستی سیاسی به شدت پایبند و معتقد هستند. عبارت ” درستی سیاسی” یعنی خودداری کردن از انجام کارهایی که منجر به تحریم، توهین یا حاشیه نشینی و به انزوا رفتن گروه‌های خاصی از مردم شود. از آنجائی که که کانادا کشوری با چند فرهنگ است، به کار بستن چنین سیاستی برای ایجاد هماهنگی بین اقشار جامعه واقعاً ضروری است.

 • عِرق منطقه‌ای

گفته می‌شود که مردم کانادا، بیش از مردم هر جای دیگری در جهان، به استان یا منطقه خود وابستگی دارند. این ویژگی بسیار مهمی است که در حقیقت به معنای عشق به هویت اصلی و عِرق به خاک است. موضوعی که روی اقتصاد خاص هر منطقه در کانادا نقش بسزایی دارد. به این معنی که مردم این کشور برای منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنند از هر نظر ارزش قائل هستند. آن‌ها تقریباً تحت هر شرایطی، هرچند سخت، در منطقه یا استان خود می‌مانند و در آنجا کار می‌کنند تا آن را آباد نگه دارند. همین مسئله باعث می‌شود که برخی مشاغل قدیمی در این کشور که در استان‌های خاصی انجام می‌شود، بعد از گذشت چندین سال، همچنان پابرجا و استوار باقی بماند و از نسلی به نسل دیگر به ارث برسد.

مردم کانادا کمتر تمایل به جلای وطن دارند. یعنی چندان مایل به ترک استان خود نیستند. و البته کمتر برای زندگی در کشور دیگری اقدام می‌کنند. گرچه بخشی از این موضوع به سطح رفاه و امنیت بالای این کشور بر می‌گردد، اما قسمت اعظمی از آن مربوط به عِرق منطقه‌ای مردم کانادا می‌شود.

 • عشق و احترام به محیط زیست

کانادایی‌ها از منابع طبیعی خود به شدت محافظت کرده و برای آن ارزش قائل هستند. این عشق به محیط زیست از شیوه استفاده آن‌ها از منابعی که طبیعت کانادا در اختیارشان قرار داده، کاملاً مشهود است.

احترام به محیط زیست در کانادا

مردم کانادا با دقت بسیار زیادی از پارک‌های شهری و پارک‌های ملی خود محافظت می‌کنند. همچنین آن‌ها در زندگی خود از سیاست‌های سازگار با محیط زیست، مثلاً استفاده هر چه کمتر از پلاستیک و تفکیک زباله‌ها از مبدأ، پیروی می‌کنند.

همچنین بخوانید  13 موضوع مهم که باید در مورد کانادا بدانید

همه مردم کانادا در علاقه‌مندی به یک تفریح اتفاق‌نظر دارند و آن طبیعت‌گردی است. این مردم اشتیاق بسیاری برای حضور در طبیعت و انجام ورزش‌های مرتبط با آن مثل پیاده‌روی، اسنوبرد، کوهنوردی، صخره‌نوردی و قایق‌رانی دارند.

آنچه در این مقاله به عنوان 11 مورد از اصلی‌ترین هنجارها و باورهای مردم کانادا از آن حرف زده شد، گرچه اصلی‌ترین و عمومی‌ترین ویژگی‌های مردم این کشور است، اما بدون شک همه آن نیست. این بدیهی است که برای واقف شدن به همه ویژگی‌هایی که فرهنگ مردم یک کشور را می‌سازد، باید به مدت طولانی با آن‌ها زندگی کرد، معاشرت داشت و آن‌ها را در ارتباطات طولانی مدت و تنگاتنگ شناخت.

نظرات کاربران

Your email address will not be published.