همه چیز درباره مهاجرت و زندگی در کانادا

شرایط سنی تحصیل در کانادا

0

توجه به شرایط سنی تحصیل در کانادا یکی از مهم‌ترین معیارهایی است که متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید به آن توجه کافی داشته باشند. معمولاً سن برای مهاجرت به هر نقطه از دنیا و یا جهت اخذ ویزاهای تحصیلی و کاری بسیار بااهمیت است. درصورتی‌که قصد مهاجرت به کانادا از طریق ویزای تحصیلی را دارید پیش از هر چیز باید مشخص کنید که متقاضی ادامه تحصیل در چه مقطعی هستید و پس‌ازآن شرایط مدرسه و یا دانشگاه را به‌خوبی بررسی کنید. برای مهاجرت به کانادا به این مطلب توجه کنید که ایالت‌های مختلف شرایط و قوانین خاصی برای مهاجرت در نظر گرفته‌اند که جز در چهارچوب این قوانین موفق به اخذ ویزا یا اقامت نخواهید شد. در مقاله شرایط سنی تحصیلی در کانادا به ترتیب این مورد را در مقاطع مختلف بررسی کرده و به شما ارائه می‌دهیم. علاوه بر مطالعه این نکات مشورت با یک متخصص و مشاور خبره درزمینه مهاجرت راهنمای بسیار خوبی برای شما خواهد بود.

• کانادا مقصدی مطمئن جهت ادامه تحصیل

کشور کانادا در شمالی‌ترین قسمت قاره آمریکای شمالی واقع‌شده و از جنوب با کشور آمریکا همسایه است. این کشور پهناور و بزرگ که از ایالت‌های مختلفی تشکیل‌شده دارای امکانات بسیار خوب درزمینه های اقتصادی، اجتماعی، پزشکی و آموزشی است. در لیست دانشگاه‌های برتر جهان نام تعدادی از دانشگاه‌های کشور کانادا را مشاهده می‌کنیم که دارای رنکینگ جهانی خوبی هستند. علاوه بر امکانات و خدمات بسیار خوب آموزشی که در مدارس و دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌شود این کشور به دلیل مهاجرپذیر بودن یکی از کشورهایی است که بیشترین متقاضی مهاجرت به‌ویژه از طریق ویزای تحصیلی را دارد. مهاجران از اقصی نقاط دنیا به‌خصوص قاره آسیا به دنبال راهی جهت ادامه تحصیل در کانادا و نهایتاً اخذ اقامت دائم در این کشور هستند. ازآنجایی‌که متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا در سن‌های مختلفی قرار دارند و همچنین بسیاری از افراد همراه با خانواده مهاجرت می‌کنند، ممکن است فرزندان در سنین مختلف قرار داشته باشند. به بررسی شرایط سنی تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف می‌پردازیم.

• شرایط سنی تحصیل در کانادا، مقطع ابتدایی و دبیرستان

دوره تحصیل اولیه در کانادا 12 سال تمام است و افراد از سن 6 الی 18 سالگی به‌صورت اجباری باید در مدرسه تحصیل کنند. این دوره برای کودکان 3 تا 6 سال نیز مقطعی با عنوان پیش‌دبستانی را در نظر گرفته تا آموزش‌هایی اولیه به کودکان ارائه شود. دوران مدرسه در کشور کانادا به دو دوره دبستان (شامل دبستان و راهنمایی) و دبیرستان (دوره 4 ساله) تقسیم‌بندی می‌شود. افرادی که در این بازه سنی قرار دارند برای ادامه تحصیل می‌توانند در مدارس کانادا ثبت‌نام کرده و ادامه تحصیل دهند. مدارس در کشور کانادا به دو گروه دولتی و خصوصی تقسیم می‌شود. معمولاً خود شهروندان کانادایی در مدارس دولتی به تحصیل می‌پردازند که رایگان است اما اگر دانش‌آموز بین‌المللی قصد تحصیل در این مدارس را داشته باشد باید هزینه بپردازند. مدارس خصوصی بیشتر پذیرای دانش‌آموزان بین‌المللی و مهاجر است هزینه این‌گونه مدارس بیشتر است و با توجه به اینکه در چه ایالتی قرار دارد قوانین و شرایط متفاوتی برای پذیرش محصل خواهند داشت. افراد دارای سن زیر 18 سال باید به کالج رفته و افرادی که بالاتر از این رده سنی هستند باید در دانشگاه ثبت‌نام کنند. همچنین داشتن مدرک زبان برای افراد زیر 18 سال الزامی نیست.

تحصیل در مدارس کانادا
تحصیل در مدارس کانادا

• شرایط سنی تحصیل در کانادا، مقطع کارشناسی

پس از دوره دوازده‌ساله تحصیل اولیه و اخذ مدرک دیپلم افراد جهت ادامه تحصیل در دانشگاه می‌توانند ثبت‌نام کنند. دوره تحصیل در مقطع کارشناسی 4 ساله می‌باشد. البته ایالت‌های مختلف قوانین متفاوتی دارند و پیش از هرگونه اقدامی باید قوانین مربوط به ایالت موردنظرتان را مطالعه و بررسی کنید. (به‌عنوان‌مثال ایالت کبک یک دوره 2 ساله پیش‌دانشگاهی و دوره کارشناسی 3 ساله دارد) کشور کانادا برای متقاضیان تحصیلی در دوره کارشناسی شرط سنی قائل نشده و افراد در سنین مختلف می‌توانند به تحصیل بپردازند اما ازآنجایی‌که مهاجران باید توسط آفیسر بررسی شوند تا ویزا دریافت کنند جلب نظر وی اهمیت خاصی پیدا می‌کند و افراد جوان‌تر شانس بیشتری خواهند داشت. متقاضیان برای حضور در دوره کارشناسی به آیلتس 6 نیاز دارند.

• شرایط سنی تحصیل در کانادا، مقطع کارشناسی ارشد

مقطع بعدی که ممکن است افراد تمایل به ادامه تحصیل در آن داشته باشند مقطع کارشناسی ارشد است. این مقطع یک یا دو سال زمان می‌برد. بهتر است افراد متقاضی کمتر از 32 سال سن داشته باشند اما آنچه بیشتر از شرایط سنی تحصیل در کانادا برای این مقطع اهمیت دارد میزان گپ تحصیلی است. به این معنا که از دوره اتمام کارشناسی تا دوره شروع دوره کارشناسی ارشد نباید بیشتر از 5 سال فاصله وجود داشته باشد. اگر فردی دارای گپ بیشتر از پنج سال باشد باید آفیسر را برای علت طولانی‌تر شدن گپ قانع کند و دلایل مهم و درستی برای سال‌های بیشتر داشته باشد. در مقطع کارشناسی ارشد کانادا داشتن آیلتس 6 الی 6.5 و همچنین معدل بالای 13 کارشناسی الزامی است. دانشجویان کارشناسی ارشد می‌توانند این دوره را به‌صورت پژوهش نزد استاد، شرکت در کلاس و یا به‌صورت ترکیبی بگذرانند.

• شرایط سنی تحصیل در کانادا، مقطع دکتری

شرایط سنی تحصیل در کانادا در مقطع دکتری خیلی سخت‌گیرانه نیست و برای مثال افراد دارای 40 یا 45 سال نیز می‌توانند در این مقطع ادامه تحصیل دهند اما آنچه بیشتر از سن اهمیت دارد سوابق علمی و پژوهشی متقاضی است. همچنین گپ تحصیلی نیز به‌اندازه مقطع فوق‌لیسانس دارای اهمیت نمی‌باشد. داشتن آیلتس 7 الزامی است و دانشجو در صورت تأیید استاد راهنما موفق به اخذ ویزا شده و به‌صورت پروژه‌ای یا آموزشی به تحصیل خود در این کشور ادامه می‌دهد.
یکی از راه‌هایی که افراد برای اخذ ویزای تحصیلی در نظر می‌گیرند بورسیه شدن است. معمولاً این شرایط در کانادا نسبت به استرالیا، آمریکا یا انگلیس کمتر اتفاق می‌افتد و نداشتن گپ تحصیلی از زمان دریافت آخرین مدرک تحصیلی از مهم‌ترین شروطی است که برای آن در نظر گرفته‌شده است.

تحصیل در دانشگاه های کانادا
تحصیل در دانشگاه های کانادا

از معروف‌ترین و بهترین دانشگاه‌های کانادا که دانشجوی بین‌المللی می‌پذیرند می‌توان به دانشگاه‌های تورنتو، بریتیش کلمبیا، کلگری، واترلو، یورک اشاره کرد.

توجه داشته باشید دانشجویانی که در دانشگاه‌های کانادا پذیرفته می‌شوند اجازه کار پاره‌وقت (20 ساعت در هفته خواهند داشت) اما همراهان آن‌ها که شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می‌شود اجازه کار تمام وقت (همسر) و تحصیل رایگان در مدارس کانادا را خواهند داشت.

نظرات کاربران

Your email address will not be published.