همه چیز درباره مهاجرت و زندگی در کانادا

20 نکته مهم در مورد تحصیل پزشکی در کانادا

0

بیشتر ما در دوران کودکی یا نوجوانی‌مان حداقل یک‌بار آرزوی پزشک یا دندان‌پزشک شدن را داشته‌ایم. اما بعد از ورود به دوره متوسطه دوم این موضوع را دریافته‌ایم که جامه عمل پوشاندن به این آرزو کمی سخت‌تر از تصور ما است. رقابت با چندین هزار نفر دیگر که آن‌ها نیز برای پزشک شدن به صورت شبانه‌روزی تلاش می‌کنند، کار دشواری است. ضمن آن‌که تحصیل در رشته پزشکی در هر دانشگاهی در ایران امکان‌پذیر نبوده و تعداد دانشکده‌های پزشکی که ظرفیت پذیرش دانشجو دارند، بسیار محدود است.

ما قصد نداریم در این مقاله چالش‌های پزشک شدن در ایران را تحلیل و بررسی کنیم. هدف ما نشان دادن راه تازه‌ای برای دست‌یابی به این آرزو است. این راه، تحصیل پزشکی در کانادا است. مسیری که طی کردن آن برای هرکسی که شرایط اولیه آن را محیا کند، سپس در ادامه دشواری‌های ادامه راه را بپذیرید، میسر خواهد بود.

این مطلب را تا انتها بخوانید. ما به شما خواهیم گفت که پیش‌نیازهای تحصیل پزشکی و دندان‌پزشکی در کانادا کدام است؟ مراحل تحصیل پزشکی کانادا چیست؟ امکان تحصیل پزشکی در کانادا یا دندان‌پزشکی در کدام یک از دانشگاه‌های این کشور برای مهاجران فراهم است؟و… سپس در ادامه در خصوص هزینه تحصیل پزشکی در کانادا، مزایای تحصیل پزشکی کانادا، بورسیه تحصیلی پزشکی کانادا، تحصیل پزشکی با دیپلم و سایر مباحث مرتبط با این موضوع اطلاعات جامعی ارائه خواهیم کرد.

تحصیل پزشکی در کانادا، فرصتی ایدئال برای مهاجرت تحصیلی

تحصیل پزشکی در کانادا، فرصتی ایدئال برای مهاجرت تحصیلی

رقابت بر سر کسب رتبه عالی در کنکور تجربی به‌منظور قبولی در رشته پزشکی یا دندان‌پزشکی در ایران به‌شدت سخت و تنگاتنگ است. می‌توان به‌طور قطع گفت که تنها دو گروه در این آزمون موفق خواهند شد. گروه اول کسانی هستند که از ابتدای ورود به دوره متوسطه دوم، با انگیزه واقعی و خیلی جدی، به منظور قبولی در کنکور درس می‌خوانند.

همچنین بخوانید  آشنایی با 24 ویزای اقامت موقت و دائم کانادا

گروه دوم نیز افرادی هستند که از ابتدا در مدارس نخبه پرور تحصیل می‌کنند. البته در این میان استثنا نیز وجود دارد. اما تحصیل پزشکی در کانادا راه دیگری برای پزشک شدن است.

کشور کانادا با داشتن دانشکده‌های پزشکی خوش‌نام و پیشرفته، علاوه بر دانشجویان کانادایی که مشتاق تحصیل در رشته پزشکی یا دندان‌پزشکی در کانادا هستند، از میان داوطلبان مهاجر این رشته‌ها نیز دانشجو می‌پذیرد.

بدون شک تحصیل در این رشته در کشور پیشرفته‌ای مانند کانادا که بیشترین میزان بودجه دولتی را به آموزش و پرورش اختصاص داده و به همین واسطه تعدادی از بهترین دانشگاه‌های دنیا را دارد، قدم بزرگی در جهت پیشرفت فردی است. همچنین می‌تواند پل محکمی برای دست‌یابی به آرزوی همیشگی پزشک شدن باشد.

حضور دانشکده‌های پزشکی کانادا در لیست برترین دانشگاه‌های دنیا

از میان تمام دانشگاه‌های کانادا، 17 دانشگاه پذیرای دانشجویان پزشکی است. نکته بسیار مهمی که در خصوص این دانشگاه‌ها وجود دارد این است که از این 17 مورد، 12 دانشگاه در لیست 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. دانشگاه تورنتو در این لیست در جایگاه 11 ام است. پس از آن دانشگاه مک گیل دارای رتبه 22، دانشگاه بریتیش کلمبیا رتبه 27 و دانشگاه مک مستر رتبه 35 ام را دارند.

حضور پررنگ دانشگاه‌های کانادایی در این لیست نشان می‌دهد که اخذ مدرک پزشکی یا دندان‌پزشکی از یکی از این دانشگاه‌ها تا چه میزان می‌تواند آینده روشنی را برای شما بسازد. بنابراین حتماً ارزشش را دارد که برای قبولی در یکی از این دانشگاه‌ها، از هم‌اکنون و با تمام توان تلاش کنید. چرا که تحصیل پزشکی در کانادا یا گرفتن تخصص پزشکی در کانادا به این معنی است که شما می‌توانید به جز کانادا، در ایران، آمریکا، اغلب کشورهای اروپایی و حتی استرالیا طبابت کنید.

شرایط تحصیل پزشکی کانادا

شرایط تحصیل پزشکی کانادا چیست؟

موارد زیر توضیح می‌دهند که شرایط تحصیل پزشکی یا دندان‌پزشکی در کانادا چیست؟ این قسمت را به‌طور کامل و با دقت مطالعه کنید. چرا که پزشک شدن در کانادا نیازمند صرف حداقل 10 سال از عمر شما است. بنابراین باید برای ورود به یک پروژه طولانی مدت که در برخی از مقاطع کمی سخت و چالش برانگیز می‌شود، به‌اندازه کافی آماده‌باشید.

پیش‌ نیازهای پذیریش در دانشکده‌های پزشکی کانادا برای تحصیل

 • داشتن مدرک دیپلم

چنانچه می‌خواهید در رشته پزشکی یا دندان پزشکی در کشور کانادا ادامه تحصیل دهید، باید در بتوانید در ایران مدرک دیپلم خود را با معدل حداقل 15 دریافت کنید. همچنین باید دوره یک ساله پیش دانشگاهی را نیز بگذرانید.

 • تسلط به زبان انگلیسی

بدیهی است که برای تحصیل پزشکی در کانادا باید به زبان انگلیسی مسلط باشید. به این منظور اخذ مدرک آیلتس با نمره بالا را در دستور کار خود قرار دهید. اما نکته بسیار مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که نمره مورد نیاز برای آیلتس بستگی زیادی به دانشگاهی دارد که قصد دارید در آن به تحصیل پزشکی بپردازید. برخی از دانشگاه‌های پذیرنده دانشجوی مهاجر نمره آیلتس 6.5 را می‌پذیرند و برخی دیگر آیلتس 7. به هر حال نمره آیلتس شما باید بین این دو عدد یا بیشتر از آن باشد تا در دانشکده پزشکی پذیرش شوید.

این دو مورد اصلی‌ترین شرایط تحصیل پزشکی در کانادا هستند.

مراحل تحصیل پزشکی در کانادا

مراحل تحصیل پزشکی در کانادا

همان‌طور که گفته شد برای آن‌که بتوانید در یکی از دانشکده‌های پزشکی کانادا پذیرش بگیرید، باید دیپلم داشته باشید و مدرک آیلتس با نمره بین 6.5 تا 7 بگیرید. بعد از تأمین این دو مورد، که اصلی‌ترین پیش‌نیازهای اقدام به ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا است، باید برای قبولی در یکی از دانشکده‌های پزشکی در کانادا، درخواست ارسال کنید. چنانچه با توجه به همه شرایط شما ویزای تحصیلی برایتان صادر شود، می‌توانید وارد دانشکده پزشکی یا دندان پزشکی شوید.

می‌توانید شرایط و مراحل اخذ ویزای تحصیلی از کشور کانادا را در مقاله‌ای با همین عنوان در این وب سایت به طور کامل مطالعه کنید. پس از اخذ پذیرش از یکی از دانشکده‌های پزشکی کشورکانادا، باید مراحل تحصیل پزشکی در این کشور را به ترتیب زیر بگذرانید:

 • گرفتن مدرک لیسانس در یک رشته علوم پایه

این‌طور نیست که از ابتدای ورود به دانشگاه، بتوانید در رشته پزشکی یا دندان پزشکی تحصیل کنید. تمام کسانی که می‌خواهند در کانادا پزشک شوند باید یک دوره تحصیلی 3 تا 4 ساله را در یکی از رشته‌های علوم پایه بگذرانند. بنابراین ابتدا خود را برای تحصیل در این دوره آماده کنید. رشته‌هایی که می‌توانید برای گرفتن این مدرک لیسانس پیش پزشکی تحصیل کنید متفاوت و انتخابی است. اما رشته‌ای که برمی‌گزینید باید حاوی دروس علوم پایه مثل علوم تجربی، زیست‌شناسی و روان‌شناسی باشد.

همه دانشکده‌های پزشکی در کانادا نیاز به مدرک لیسانس پیش پزشکی ندارند. به طور مثال دانشگاه کبک دانشجویان را بعد از دو سال تحصیل در دوره‌های دیپلم CEGEP که معادل با سال دوازدهم تحصیل در سایر استان‌های کانادا به اضافه سال اول دانشگاه است، پذیرش می‌کند. این در حالی است که اغلب دانشگاه‌های غرب کانادا به این دوره نیاز دارند.

 • شرکت در آزمون MCAT و قبولی در آن

شما باید پس از گرفتن مدرک لیسانس در آزمون سراسری پزشکی که MCAT نام دارد شرکت کرده و در آن قبول شوید. قبولی در این آزمون به معنای آن است که دوره رسمی تحصیل پزشکی یا دندان پزشکی شما در کانادا رسماً آغاز می‌شود.

اما شاید به درستی ندانید که MCAT چیست؟ MCAT یک آزمون استاندارد مبتنی بر کامپیوتر است. شما پس از سپری کردن دوره پیش پزشکی یا همان لیسانس علوم پایه، باید در این آزمون کامپیوتری شرکت کنید. این آزمون اغلب در سال سوم تحصیل پیش پزشکی باید داده شود. شما در این آزمون از نظر مهارت حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم طبیعی، رفتاری و علوم اجتماعی سنجیده می‌شوید. این‌ها اصول پیش‌نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا است.

شرکت در آزمون MCAT

نمره شما در MCAT تعیین می‌کند که در کدام دانشکده‌های پزشکی کانادا می‌توانید ادامه تحصیل دهید. اما همه دانشگاه‌های کانادا به نمره MCAT به یک میزان اهمیت نمی‌دهند. در واقع ارزش نمره کسب شده در این آزمون در دانشکده‌های پزشکی کانادا متغیر است. به‌طور مثال دانشکده‌های پزشکی استان کبک یا اتاوا نیاز به مدرک MCAT ندارند.

البته دلیل این امر آن است که MCAT یک مدرک انگلیسی زبان است و دو استان نام برده، دو زبانه ( فرانسه و انگلیسی) هستند. این در حالی است که دانشگاه تورنتو به شدت به نمره MCAT اهمیت می‌دهد و از آن به عنوان حد نصاب قبولی استفاده می‌کند.

 • گرفتن پذیرش از یکی از دانشکده‌های پزشکی کانادا

اکنون هنگام تلاش برای گرفتن پذیرش از یکی از دانشکده‌های پزشکی کانادا است. از میان 17 دانشکده پزشکی در کانادا، تنها 7 دانشکده دانشجویان بین‌المللی پزشکی را پذیرش می‌کنند. به همین جهت رقابت بر سر صندلی‌های دانشگاه‌های پزشکی در کانادا بسیار شدید و تنگاتنگ است.

دانشکده‌های پزشکی در کشور کانادا بر اساس پرونده ارائه شده توسط شما و بررسی فاکتورهایی مانند اظهارنامه شخصی، شرح حال، سوابق و نمرات دوره کارشناسی پیش پزشکی، نمره MCAT و مصاحبه‌هایی که از شما انجام می‌شود، به شما پذیرش می‌دهند.

 • حداقل 4 سال تحصیل در رشته پزشکی و اخذ مدرک MD

دوره تحصیل پزشکی شما تازه از این مرحله به بعد آغاز می‌شود. یعنی پس از گرفتن پذیرش از یکی از دانشکده‌های پزشکی کانادا، وارد دوره تحصیل پزشکی می‌شوید. در پایان این دوره چهار ساله تحصیلی، به شما مدرک Medicine Doctorate یا MD داده می‌شود.

رشته پزشکی و اخذ مدرک MD

 • گذراندن دوره 3 تا 7 ساله رزیدنتی

بعد از گرفتن مدرک MD نوبت به سپری کردن دوره رزیدنتی است. این دوره بر اساس رشته تخصصی انتخاب شده، تعیین می‌شود . دوره رزیدنتی در کانادا بین 3 تا 7 سال به طور می‌انجامد.

آخرین پائیز دوران تحصیل شما در دوره MD زمانی است که باید برای سپری کردن دوره رزیدنتی خود و رشته‌ای که می‌خواهید در آن دوره بگذرانید تصمیم گرفته و اقدام کنید. شما به‌عنوان دانشجو باید بیمارستان‌ها و تخصص‌های مورد نظر خود را برای رزیدنتی انتخاب و اولویت بندی کنید. سپس برنامه خود را در سیستم جامع و سراسری رزیدنت‌های کانادا اپلای کنید.

همچنین بخوانید  5 منطقه جغرافیایی کانادا، هزاران ویژگی جذاب طبیعی

این سیستم ترجیحات شما را بررسی کرده و بر اساس نیازهایی که در هر بیمارستان برای پذیرش رزیدنت وجود دارد، برنامه رزیدنتی شما را تعیین می‌کند.

مدت زمانی که برای سپری کردن دوره رزیدنتی و گرفتن مدرک آن نیاز دارید متناسب با تخصصی است که انتخاب می‌کنید. به طور مثال برای تخصص خانواده تنها 2 سال دوره رزیدنتی نیاز است. این در حالی است که برای تخصص استخوان یا خون باید دوره‌ای بین 4 تا 6 سال رزیدنتی را بگذرانید.

در خصوص دوره رزیدنتی چندین نکته وجود دارد که مخصوص به دانشجویان بین‌المللی است.

 1. شما به عنوان دانشجوی بین المللی برای سپری کردن این دوره، محدودیت‌هایی دارید. این محدودیت مربوط به استان‌هایی می‌شود که می‌توانید برای سپری کردن دوره رزیدنتی خود انتخاب کنید. به طور مثال شما نمی‌توانید دوره رزیدنتی خود را در استان‌های نوااسکوشیا، انتاریو، مانتیتوبا، ساسکاچوان، آلبرتا و بریتیش کلمبیا بگذرانید.
 2. اگر شما در استان کبک دوره MD خود را گذرانده باشید می‌توانید دوره رزیدنتی خود را نیز در این استان بگذرانید. در غیر این صورت این استان پذیرای رزیدنت‌های تحصیل کرده در سایر استان‌ها نیست.
 3. چنانچه به هر دلیل نخواهید یا نتوانید دوره رزیدنتی خود را در کشور کانادا سپری کنید، می‌توانید برای گذراندن این دوره که به آن POST-MD میگویند به ایران بازگردید.

گذراندن دوره فلوشیپ در صورت تمایل

اگر تمایل داشته باشید می‌توانید پس از اخذ دوره تخصص خود، دوره فلوشیپ Fellowship را نیز سپری کنید. همان‌طور که میدانید فلوشیپ یک دوره شبیه به تحصیلات تکمیلی است. شما با توجه به علاقه خود و توصیه اساتید دانشگاه می‌توانید این دوره را نیز به صورت اختیاری سپری کنید.

فلوشیپ مانند فوق تخصص یک مدرک آکادمیک نیست. شما پس از طی کردن دوره MD و رزیدنتی، و پس از آن دوره 2 تا 3 ساله فوق تخصص می‌توانید در یکی از رشته‌های مربوط به تخصص خود دوره فلوشیپ را به صورت آبزرورشیپ بگذرانید.

فلوشیپ یک دوره 3 ماهه تا 3 ساله است. پس از طی کردن این دوره یک گواهی به شما داده می‌شود. به طور مثال اگر شما تخصص خود را در زمینه چشم گرفته باشید، می‌توانید یک دوره فلوشیپ قرنیه نیز بگذرانید. در دوره فلوشیپ همه‌چیز در خصوص یک عضو جزئی‌تر به صورت جامع و با جزئیات آموزش داده می‌شود.

گذراندن دوره فلوشیپ

شرایط سنی تحصیل پزشکی در کانادا چیست؟

در قوانین پذیرش مهاجر به کشور کانادا، فاکتور سن اهمیت زیادی ندارد. البته این به آن معنی نیست که شما با هر سنی می‌توانید موفق به دریافت ویزای تحصیلی از کانادا شده و شروع به تحصیل پزشکی یا دندان پزشکی در این کشور کنید. بدیهی است که هرچه سن شما پائین تر باشد، افسری که پرونده مهاجرت شما را بررسی می‌کند راحت‌تر با ویزای شما موافقت خواهد کرد.

به طور مثال بعید به نظر می‌رسد که کسی با 50 سال سن واقعاً قصدش از مهاجرت به کانادا، آغاز تحصیل در رشته پزشکی باشد. اما ظاهراً شما با مدرک دیپلم تا سن 32 سالگی می‌توانید برای گرفتن لیسانس و بعد از آن ادامه تحصیل در رشته پزشکی موفق به دریافت ویزای تحصیلی شوید.

این نکته را از یاد نبرید که هر چقدر فاصله بین اخذ مدرک تحصیلی شما از ایران تا ارائه درخواست ویزای تحصیلی از کشور کانادا برای ادامه تحصیل کمتر باشد، شانس شما برای گرفتن این ویزا بیشتر خواهد بود.

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا به ازای هر سال تحصیلی در حدود ۱۱۹۰۰ دلار کانادا است. البته عدد یک مبلغ میانگین است. یعنی بسته به استانی که شما در آن تحصیل می‌کنید و دانشگاهتان، این عدد ممکن است کم‌تر یا بیش‌تر باشد. همچنین شما به عنوان دانشجو می توانید در طول تحصیل خود در کانادا از شرایط بورسیه تحصیلی یا وام‌های دانشجویی استفاده کنید. ضمناً در بیشتر دانشگاه‌های این کشور امکان پرداخت شهریه به صورت اقساطی نیز وجود دارد.

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا

مزایای تحصیل پزشکی در کانادا چیست؟

شاید با توجه به پیچیدگی‌هایی که تحصیل پزشکی در کانادا دارد، این سؤال در ذهن شما ایجاد شود که طی کردن این مسیر دشوار در نهایت چه مزایایی برای شما خواهد داشت. بد نیست بدانید که تحصیل پزشکی در کانادا یعنی:

 1. امکان اخذ ویزای کار در کانادا برای شما فراهم خواهد بود.
 2. می‌توانید با مدرک پزشکی خود به ایران بازگشته و در کشور خود طبابت کنید.
 3. به دلیل اعتبار بالای مدرک پزشکی کانادا امکان مهاجرت و کار به آمریکا و استرالیا برای شما فراهم است.
 4. می‌توانید به کشورهای اروپایی بروید و در آنجا به کار پزشکی مشغول شده و اقامت بگیرید.
 5. متوسط درآمد شما با مدرک پزشکی در خود کشور کانادا چیزی در حدود سالانه 150000 دلار یا حدوداً ساعتی 77 دلار خواهد بود که عدد بسیار چشم‌گیری است و زندگی مرفهی را نوید می‌دهد. ( این عدد متوسط درآمد یک پزشک در کشور کانادا در سال 2020 میلادی، یعنی زمان تدوین این مقاله است).
همچنین بخوانید  11 شاخص مهم در فرهنگ و عقاید مردم کانادا

نظرات کاربران

Your email address will not be published.