همه چیز درباره مهاجرت و زندگی در کانادا

20 نکته در مورد خرید خانه در کانادا

0

در کشوری پهناوری مانند کانادا، رؤیای خرید خانه اصلاً دور از دسترس نیست. آمارها نشان می‌دهد در کانادا هر فرد بالای 18 سالی که به‌طور متوسط10 سال به شکل پیوسته کار کرده باشد، قادر به خرید خانه در یکی از ایالت‌های این کشور خواهد بود. این امکان به‌واسطه نرخ کنترل شده تورم فراهم شده است. البته موضوعاتی مانند میزان حقوق و درآمد افراد و امکان دریافت وام و تسهیلات نیز در آن دخیل هستند. به‌هرحال شرایط خرید خانه در کانادا برای تازه واردان که به‌طور دائم یا حتی موقت در آن زندگی می‌کنند، مهیا است.

اگر شما ساکن کشور کانادا هستید یا قصد مهاجرت دائم دارید و می‌خواهید در این کشور برای خودتان خانه‌ای بخرید، این مطلب را بخوانید. ما در این مقاله جزئیات مفیدی در خصوص شیوه خرید خانه در کانادا، راه‌های دریافت وام مسکن و نکات مهم حقوقی مربوط به عقد قرارداد ملک در این کشور را به شما خواهیم گفت.

امکان خرید خانه در کانادا برای چه کسانی فراهم است؟

جالب است بدانید که حتی افراد غیر مقیم کانادا امکان خرید خانه در این کشور را دارند. تمام تسهیلات و حقوق مالکیتی که پس از خرید خانه در کانادا به افراد مقیم یا شهروندان این کشور تعلق می‌گیرد، شامل افراد غیر مقیم با ویزای های موقت نیز خواهد شد.

البته این قوانین مساوی شامل پرداخت مالیات توسط صاحبان خانه‌ها به دولت نیز می‌شود. یعنی اگر شما ساکن همیشگی کشور کانادا نباشید، اما در این کشور خانه‌ای خریده باشید، حتی اگر هیچ‌کس در خانه شما زندگی نکند، بازهم باید به دولت مالیات بپردازید.

امکان خرید خانه در کانادا

بهترین مکان برای خرید خانه در کانادا کجاست؟

ازآنجایی‌که احتمالاً می‌دانید کشور کانادا پس از روسیه، پهناورترین کشور جهان است، حتماً این موضوع که محدودیت انتخاب مکان در این کشور برای شما وجود ندارد، امری باورپذیر است.

همچنین بخوانید  همه‌چیز درباره کانادا | مهم‌ترین چیزهایی که باید در مورد کانادا بدانیم

شما می‌توانید خانه‌ای بخرید که هم‌جوار با کوه‌های راکی است. یا در خط ساحلی خانه‌ای داشته باشید. سرزمین‌های سرد شمالی یا شهرهای معتدل و گرم جنوبی نیز به‌اندازه کافی جا برای شما دارند. حقیقت این است که در کانادا هیچ محدودیتی در انتخاب مکان برای خرید خانه وجود ندارد.

اما اگر پرسش شما در مورد بهترین مکان برای خرید خانه در کانادا، به معنی مناسب‌ترین مکان از نظر قیمت مسکن است، باید بگوییم که تورنتو و ونکوور به‌عنوان دو شهر مهمی که محبوب اغلب مهاجران تازه وارد است، در لیست 109 تایی گران‌ترین شهرهای جهان قرار دارند. البته مونترال و کلگری هم در این لیست حضور دارند.

اما 5 شهر شربوک، لاوال، ساگوینای، لویس و ترابون که همگی در استان کبک واقع شده‌اند، ارزان قیمت‌ترین شهرهای این کشور محسوب می‌شوند. شاید این موضوع شما را که قصد خرید خانه در کانادا را دارید وادار کند روی ارتقای سطح زبان فرانسه خود کارکنید.

بد نیست این نکته را نیز بدانید که طبق نظرسنجی انجام شده در یک وب‌سایت کانادایی، به لطف اقتصاد قدرتمند، نرخ پایین جرم و جنایت و هوای عالی، بهترین شهر برای زندگی در کانادا و خرید خانه در آن، شهر اوکاویل Oakville در استان انتاریو است. این شهر نه‌ تنها بهترین مکان برای خود کانادایی‌ها محسوب می‌شود، که شهر بسیار مناسبی برای مهاجران و تازه واردان است. این شهر سومین شهر مناسب برای سپری کردن دوران بازنشستگی و پنجمین شهر مناسب برای گسترش خانواده است.

بهترین مکان برای خرید خانه در کانادا

برای خرید خانه در کانادا چقدر می‌توان وام گرفت؟

اگر برای خرید خانه در کانادا نیاز به دریافت وام دارید، باید بدانید که بر اساس قانون شرکت وام مسکن کانادا، که به آن CMHC گفته می‌شود، هزینه ماهانه زندگی شما، شامل اقساط وام و رفع نیازمندی‌های روزانه زندگی نباید از 30 درصد درآمد ناخالص ماهانه شما بیشتر شود. همچنین کل بار بدهی خانه شما، اعم از وامی که برای خرید آن گرفته‌اید و سایر بدهی‌هایتان، نباید از 40 درصد درآمد ناخالص ماهانه شما بیشتر باشد. در واقع تنها درصورتی ‌که به شرکت وام مسکن کانادا ثابت شود که بین میزان درآمد ماهانه شما و تمام اقساطی که می‌پردازید، چنین تناسبی وجود دارد، قادر به دریافت وام خرید مسکن خواهید بود.

چگونه در کانادا خانه‌ای برای خریدن پیدا کنیم؟

قبل از آغاز جستجو به‌ منظور خرید خانه‌ای مناسب در کانادا، اگر به وام مسکن نیاز دارید، به میزان وامی که قرار است و امکان دارد دریافت کنید، دقت داشته باشید. شما باید ابتدا پیش تائید دریافت وام مسکن را دریافت کنید. به‌این‌ترتیب میدانید که دقیقاً چه می‌خواهید و چقدر از پس هزینه‌های زندگی و اقساط وام بر خواهید آمد.

بسیاری از آژانس‌های املاک در کانادا قبل از این‌که پیش تائید دریافت وام را به آن‌ها ارائه کنید، هیچ قدمی در جهت یافتن خانه مناسب برای شما بر نخواهند داشت. آن‌ها قبل از آن‌که مطمئن شوند که CMHC به شما وام مسکن می‌دهد یا خیر، هیچ خانه‌ای را برای بازدید به شما نشان نخواهند داد.

پس از دریافت این تاییدیه می‌توانید به صورت آنلاین یا آفلاین به دنبال خانه دلخواه خود بگردید که شرایط خرید آن را نیز دارید. وب‌سایت www.realtor.ca همواره صدها هزار خانه برای فروش در کل کانادا را فهرست می‌کند.

پیدا کردن خانه در کانادا
خرید خانه در کانادا

هزینه‌های عقد قرار داد خرید خانه در کانادا بر عهده چه کسی است؟

اگر کسی که قصد فروش خانه‌ای را دارد، خودش ساکن آن باشد، طبق قوانین خرید خانه در کانادا باید تمام هزینه‌های مربوط به نقل و انتقال خانه را بپردازد. اما اگر فروشنده خانه از آن استفاده نمی‌کند، شما به‌عنوان خریدار و او باید بر سر این موضوع که چه کسی باید هزینه‌ها را بپردازد، مذاکره کنید.

همچنین بخوانید  5 منطقه جغرافیایی کانادا، هزاران ویژگی جذاب طبیعی

به خاطر داشته باشید که حتماً در این زمینه جدی باشید. چراکه قوانین نقل و انتقال و خرید و فروش خانه در کانادا مانند ایران نیست که به‌طور پیش فرض هزینه‌ها میان دو طرف نصف شود. یعنی درصورتی‌که فراموش کنید در این مورد با فروشنده خانه تفاهم کنید، احتمالاً با یک فاکتور پروپیمان که باید به اداره مالیات، آژانس املاک و غیره بپردازید، روبه‌رو خواهید شد.

قوانین دریافت وام مسکن در کانادا

شما به‌عنوان یک فرد مهاجر و غیر مقیم می‌توانید 65 درصد از کل قیمت یک خانه را وام بگیرید. بنابراین باید برای پرداخت 35 درصد از مبلغ یک خانه آماده باشید. البته افراد غیر مقیم در کانادا یک محدودیت دیگر نیز دارند و آن این است که این افراد امکان ثبت نام در بانک‌های کانادایی و دریافت وام را ندارند. امکانی که برای افراد مقیم و خود کانادایی‌ها با تسهیلات ارزان قیمتی فراهم است.اگر شما یک فرد غیر مقیم هستید و می‌خواهید در کانادا خانه بخرید باید از محل دیگری برای این منظور اقدام کنید.

دریافت وام مسکن در کانادا

از کجا می‌توان برای خرید مسکن در کانادا وام گرفت؟

اگر شما شهروند کانادا هستید یا ویزای اقامت دائم کانادا را دریافت کرده‌اید، می‌توانید برای دریافت وام، مستقیم به بانک مراجعه کنید یا از تسهیلات مسکنی که کارگزاران رهنی می‌پردازند، استفاده کنید. استفاده از تسهیلات مسکن کارگزاران رهنی در این است که این کارگزاران با جستجو در میان صندوق‌های مختلفی که در کانادا کار پرداخت وام را انجام می‌دهند، مواردی را برای شما پیدا می‌کنند که با شرایط شما هماهنگ باشد. یعنی با توجه به امکان شما در پرداخت اقساط و خانه‌ای که قصد دارید آن را بخرید، صندوق پرداخت وام و میزان تسهیلات مشخص را برای شما جستجو و انتخاب می‌کنند.

اگر مقیم کانادا نیستید، به این نکته توجه داشته باشید که باید برای دریافت وام مسکن کارگزار رهنی را انتخاب کنید که با شروط پرداخت وام در کانادا به افراد غیر مقیم آشنا باشد.

مزیت دیگری که در انتخاب کارگزاران رهنی وجود دارد این است که این کارگزاران با توجه به شرایط و موقعیت شما، وام‌های متفاوت با شروط بازپرداخت منعطف و قابل تغییر را به شما ارائه می‌کنند. به‌طور مثال اگر وامی برای شما در نظر گرفته شود که شما ملزم به پرداخت اقساط اصل و سود آن به مدت 12 سال باشید، اما پس از 8 سال با توجه به بهبود موقعیت شغلی و میزان درآمد خود بتوانید وام را تسویه کنید، این شرایط برای شما فراهم است. درصورتی‌که اگر از بانک‌های کانادا وام مسکن بگیرید، باید دقیقاً طبق شروط آن‌ها عمل کنید و امکان دست‌کاری در قواعد دریافت و بازپرداخت وام وجود ندارد.

هزینه‌هایی که در قیمت خرید خانه پنهان می‌شوند

ممکن است شما در یک وب‌سایت معتبر، خانه‌ای رؤیایی را مشاهده کرده باشید و به‌ظاهر تمام شروط لازم برای خرید آن، ازجمله قیمتی که در زیر تصویر آن درج شده است، فراهم باشد. اما وقتی پای معامله نهایی می‌روید، آنچه باید بپردازید بالاتر از عدد قیمتی است که در وب‌سایت به‌عنوان قیمت خانه دیده بودید. نگاهی به جزئیات قرارداد نیز نشان می‌دهد حق با فروشنده است و قیمت تمام شده چندین هزار دلار بالاتر از چیزی است که تصور می‌کرده‌اید.

خرید خانه در کانادا

اشکال کار در این است که برخی از هزینه‌ها و جزئیات مالیاتی، در قیمت اولیه ملک بیان نمی‌شود. به‌طور مثال فروشنده یا دلال ملک به شما نگفته است که:

 1. مالیات بر انتقال ملک یا زمین (که در هر ایالت کانادا متفاوت است)
 2. هزینه‌های احتمالی ارزیابی ارزش واقعی ملک توسط بانک
 3. بیمه‌نامه ملک
 4. هزینه‌های حقوقی
 5. مالیات‌های وارد بر مالکیت تجاری یا مسکونی

بر عهده شما خواهد بود. به همین جهت بهتر است قبل از نشستن پای میز قرارداد با فروشنده، از کمک و اطلاعات یک مشاور مسکن یا وکیل خبره در کانادا بهره بگیرید.

روند تهیه پیش ‌قرارداد برای خرید خانه

اگر شما با کمک و همراهی یک مشاور، خانه‌ای را انتخاب کرده و تصمیم دارید آن را بخرید، باید از مشاور املاک بخواهید که رقم پیشنهادی شما را با عدد قیمت فروشنده بسنجد. سپس یک عدد میانه که هم رضایت فروشنده را جلب کند، هم با شرایط شما هماهنگ باشد، به فروشنده پیشنهاد دهد. این پیشنهاد عموماً به صورت ایمیل یا نامه برای فروشنده ارسال می‌شود. این یک قرارداد اولیه یا پیش قرار داد است که به‌جز قیمت پیشنهادی شما می‌تواند شامل درخواست‌های دیگری از فروشنده هم باشد.این شرایط برای اجاره خانه در کانادا نیز وجود دارد

به‌طور کلی پیش قراردادی که از طرف آژانس املاک برای فروشنده ارسال می‌شود، شامل موارد زیر است.

 • رقمی که شما به‌عنوان خریدار می‌توانید بابت خرید خانه به فروشنده بپردازید.
 • کالا یا خدماتی مانند مبلمان یا سیستم گرمایشی که شما نیاز دارید فروشنده برای خانه تهیه کند.
 • تاریخی که می‌توانید منتظر بمانید تا او در خصوص فروش خانه تصمیم بگیرد. ( بین 60 تا 90 روز)
 • درخواست‌های مربوط به ایجاد تغییرات یا بازسازی منزل. مثلاً می‌خواهید در ورودی یا فنس های دور حیاط عوض شود.

در این مرحله شما به عنوان خریدار باید حداقل 10 درصد از مبلغ ملک را به‌حساب فروشنده واریز کنید. درصورتی‌که فروشنده به هر دلیل با عقد این قرارداد موافقت نکند، این مقدار پول به شما بازگردانده خواهد شد.

گرچه شما می‌توانید در این نامه نیازهای خود را به صاحب‌خانه مطرح کنید، اما به خاطر داشته باشید که نباید او را زیاد تحت فشار قرار دهید. چرا که ممکن است بین ده‌ها نفر برای خرید یک خانه در رقابت باشید.

فروشنده پس از بررسی پیش قرار شما درصورتی‌که با شروط و قیمت اعلام شده موافق باشد، به مشاور املاک این موضوع را اطلاع داده و یک قرار ملاقات به‌منظور عقد قرارداد و انتقال ملک، تنظیم می‌شود.

تهیه پیش ‌قرارداد برای خرید خانه
خرید خانه در کانادا

نکات تکمیلی در خصوص خرید خانه در کانادا

 • حتی اگر شما مقیم کشور کانادا هستید یا سال‌ها است به این کشور رفت و آمد می‌کنید، بازهم توصیه ما به شما این است که برای خرید خانه از کمک و حمایت مشاوران املاک استفاده کنید. این گروه از افراد با دانش و اطلاعاتی که دارند شما را در انتخاب یک خانه ارزنده در محله‌ای مناسب راهنمایی می‌کنند. مشاوران مسکن در خصوص قوانین دریافت وام، چگونگی نحوه بازپرداخت، مسئولیت‌هایی که بر عهده خریدار و فروشنده است و سایر مسائلی که در حین خرید خانه در کانادا به آن‌ها برمی‌خورید، به‌اندازه کافی اطلاعات دارند.
 • بهتر است برای حضور پای میز امضای قرارداد خرید خانه در کانادا، از همراهی یک وکیل نیز استفاده کنید. وکلا موظف به بررسی همه جانبه اسناد و مدارک ملک هستند. همچنین روند پرداخت پول از طرف خریدار به فروشنده را تحت نظر می‌گیرند. بنابراین با تسلطی که بر قوانین کانادا دارند می‌توانند از افتادن شما در تله بی‌اطلاعی جلوگیری کنند.
 • اگر قانع شدید که برای خرید خانه در کانادا از کمک یک وکیل استفاده کنید، هرچه زودتر او را وارد جریان خرید کنید، بهتر است. به این ترتیب در بسیاری از هزینه‌هایی که در اثر اشتباهات یا بی‌اطلاعی از قوانین رخ می‌دهد، صرفه‌جویی خواهید کرد.
 • اگر در کشور کانادا مقیم نیستید، از وکیلی استفاده کنید که با پیچیدگی‌های مربوط به خرید ملک توسط افراد غیر مقیم آشنایی کامل داشته باشد.
همچنین بخوانید  11 شاخص مهم در فرهنگ و عقاید مردم کانادا

نظرات کاربران

Your email address will not be published.