همه چیز درباره مهاجرت و زندگی در کانادا

طبقه بندی مشاغل کانادا noc

0

 

اگر جویای کار در کشور کانادا هستید و ترجیح می‌دهید با توجه به شرایط و مهارت‌هایتان شغل مناسبی برای خود دست‌وپا کنید بهتر است که کمی در مورد طبقه‌بندی مشاغل کانادا NOC (National Occupational Classification) تحقیق کرده و از این رتبه‌بندی اطلاعاتی به دست آورید. قطعاً آنچه در پایان به آن دست پیدا می‌کنید راهگشای شما خواهد بود.
زندگی در یکی از ایالت‌های کانادا و یافتن شغل مناسب و کسب درآمد به دلار کانادا برای بسیاری از افراد آرزویی ست که به دست آوردنش آن‌قدرها هم سخت نیست. فقط کافی ست شرایط خود را بسنجید، کمی پس‌انداز داشته باشید و برای اطمینان از هر قدمی که برمی‌دارید به‌خوبی مطالعه کرده و در کنار آن با یک مشاور یا وکیل باتجربه در حوزه مهاجرت نیز مشورت کنید. این روزها متقاضیان مهاجرت به کانادا سعی می‌کنند شانس خود را در زمینه دریافت ویزای تحصیلی کانادا، ویزای کار کانادا و یا مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری امتحان کنند. به‌هرحال زندگی کردن در یک کشور درجه‌یک که در آن فرصت‌های مناسب شغلی وجود دارد و برای ساختن آینده‌ای روشن و مطمئن مکان مناسبی به شمار می‌رود به این راحتی‌ها هم نیست و البته غیرممکن هم نیست.

اخذ اقامت دائم و توجه به طبقه‌بندی مشاغل کانادا

معمولاً افرادی که به دنبال اخذ اقامت دائم کانادا از طریق کار هستند از سیستم اکسپرس اینتری اقدام می‌کنند. متقاضیان باید اطلاعات و مدارک خود را در این سیستم ثبت کنند و درصورتی‌که دارای امتیازهای استاندارد بودند برای آن‌ها دعوت‌نامه ارسال می‌شود و می‌توانند برای الباقی راه اقدام کنند. چیزی که در امر مهاجرت بسیار مهم می‌باشد دانستن این نکته است که دقیقاً از همان ابتدای راه بدانید که برای چه توانایی، مهارت یا شرایطی شانس بیشتری جهت اخذ ویزا و اقامت دائم کانادا را دارید. قدم‌های اولتان را درست و حساب‌شده بردارید تا مجبور نباشید راه طی شده را دوباره برگردید.
سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا در همکاری با سازمان آمار این کشور دست‌به‌کار جالبی زدند و آن طبقه‌بندی مشاغل کانادا NOC بود. در این شیوه مشاغل مختلف در گروه‌ها و دسته‌بندی‌های مجزا تقسیم‌بندی شده‌اند و مشخص می‌کند که هر گروهی نیاز به چه نوع مهارت‌هایی دارد. بنابراین انتخاب برای مشاورین کاریابی، کارفرماها و افراد جویای کار بسیار آسان می‌شود. متقاضیان مهاجرت نیز از این دسته‌بندی سود می‌برند زیرا درمی‌یابند که آیا شغلی متناسب با توانایی آن‌ها موجود است یا خیر و اگر موجود است برای چه مشاغلی از همان دسته می‌توانند تقاضای استخدام داشته باشند؟ مشاغل کانادا که تخمین زده می‌شود چیزی در حدود 30.000 شغل باشد در ده گروه شغلی بزرگ و 5 سطح مهارتی دسته‌بندی می‌شوند.

کد ناک چیست؟

لازم است که با اصطلاح کد ناک آشنا شوید. هر شغلی که در سیستم طبقه‌بندی مشاغل کانادا ثبت می‌شود. دارای یک کد چهاررقمی بوده که هر یک از اعداد آن (از چپ) معنا و مفهوم خاصی را می‌رسانند.
عدد اول کد ناک: نوع مهارت
عدد دوم کد ناک: سطح مهارت
عدد سوم کد ناک: گروه‌های اصلی
عدد چهارم کد ناک: گروه‌های فرعی
جهت مهاجرت کاری به کشور کانادا حتماً در طی 10 سال گذشته باید حداقل یک سال تجربه کاری در زمینه موردنظر داشته باشید. به همین دلیل باید شیوه جست‌وجوی کد ناک در سایت اداره مهاجرت را بیاموزید که اصلاً کار سختی نیست. کافی ست به بخش جست‌وجوی کد ناک سایت اداره مهاجرت رفته، عنوان شغلی مدنظرتان یا وظایف مرتبط با آن را تایپ کرده و سرچ کنید. سایت نزدیک‌ترین مشاغل به شغل مورد جست‌وجوی شما را لیست می‌کند و با مطابقت شرح وظایف و دیگر مشخصات متوجه خواهید شد که آیا شغل شما در سطوح صفرتا B قرارگرفته‌اند یا خیر.

لیست مشاغل پرتقاضا در کانادا
سطوح مهارتی مشاغل

سطوح مهارتی مشاغل کانادا دارای 5 دسته می‌باشد. صفر یا Zero، A، B، C و D. هرکدام از این سطوح دارای دسته‌هایی از مشاغل مختلف می‌شوند. قابل‌ذکر است که با توجه به برنامه مهاجرتی که از آن طریق اقدام می‌کنید ممکن است نیاز به بیش از یک دسته از این مهارت‌ها داشته باشید. مثلاً اگر قرار است از طریق اسکیل ورکر فدرال اقدام کنید سطوح C و D را شامل نمی‌شود و حتماً باید در یکی از سطوح صفرتا B دارای مهارت باشید.
– سطح صفر:
مشاغلی که به مهارت‌های بسیار بالا به‌ویژه در سطوح مختلف مدیریتی نیاز دارد.
(مدیر صنایع، مدیر اجرایی و … مدیریت در هر حوزه)
– سطح A:
برای این سطح مشاغلی در نظر گرفته می‌شوند که به مهارت بالا و مدارک دانشگاهی احتیاج داشته باشند.
(پزشکی، مهندسی، دامپزشکی و …)
– سطح B:
این مشاغل علاوه برداشتن مهارت بالا گواهی دوره‌های کارآموزی و یا مدارک کالج را نیاز دارد.
(تکنسین برق، سرآشپز و …)
– سطح C:
مشاغل در این سطح به مهارت بالایی نیاز نداشته و داشتن مدرک دیپلم هم کفایت می‌کند.
(قصاب، راننده و …)
– سطح D:
مشاغلی با مهارت و سطح سواد پایین. تمام مشاغل کارگری در تمامی حوزه‌ها در این سطح قرار می‌گیرند.
(کارگر پمپ بنزین، نظافتچی و …)

ده گروه شغلی بزرگ

گروه شغلی بزرگ نشان‌دهنده زمینه شغلی ست که قصد ورود به آن را دارید و حوزه فعالیتی آن را مشخص می‌کند. به‌طورکلی مشاغل کانادا در 10 گروه بزرگ شغلی دسته‌بندی می‌شوند.
0: مشاغل مدیریتی
1: مشاغل مالی، اداری و تجاری
2: مشاغل مرتبط با علوم طبیعی و کاربردی
3: مشاغل بهداشتی
4: شاغل آموزشی، خدماتی و اجتماعی
5: مشاغل هنری، فرهنگی و ورزشی
6: مشاغل فروش و خدمات
7: مشاغل تجارت و اپراتور حمل‌ونقل
8: مشاغل منابع طبیعی و کشاورزی
9: مشاغل تولیدی
شغل موردنظرتان در طبقه‌بندی مشاغل کانادا NOC جست‌وجو کنید. برای اخذ ویزای کار کانادا و دریافت اقامت دائم و بهره‌مند شدن از امتیازات آن لازم است همان مدارک و مهارت‌هایی را داشته باشید که دولت کانادا از شما می‌خواهد و همان‌طور که می‌دانید سیاست کانادا گل چین کردن بهترین متخصصین در زمینه‌های مختلف است.

noc کانادا
برای اخذ ویزا و اقامت از طریق اسکیل ورکر یا اکسپرس انتری باید ببینید که آیا شغل موردنظرتان در لیست مشاغل موردنیاز کانادا هست یا نه و آیا رتبه‌بندی و امتیاز لازم را کسب می‌کند یا خیر؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها باید به طبقه‌بندی مشاغل کانادا NOC توجه داشته باشید. اینکه در این طبقه‌بندی چه مشاغلی و بر اساس چه سطح از مهارت و سوادی دسته‌بندی‌شده‌اند به شما کمک می‌کند تا دریابید چقدر شانس اخذ ویزا را خواهید داشت. لازم است حتماً به سایت مهاجرتی کانادا سری زده و کد ناک شغل موردنظرتان را سرچ کنید. برای این کار باید در مورد سطوح مختلف مهارتی و گروه شغل‌های بزرگ اطلاعات کافی داشته باشید. مهم‌ترین چیز این نکته است که برای دریافت ویزای کاری سطح مهارتی شغلی که در نظر دارید باید در سطح 0 تا B قرارگرفته باشد. در غیر این صورت امیدی برای مهاجرت از این راه نداشته باشید.

نظرات کاربران

Your email address will not be published.