همه چیز درباره مهاجرت و زندگی در کانادا

جاب آفر کانادا چیست؟25 نکته در مورد پیدا کردن کار در کانادا

0

طبیعی است اگر برای شما که قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارید، یافتن شغل مناسب یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌ها باشد. شغلی که هم ماهیت آن با مهارت‌ها و سلایق شما همخوانی داشته باشد و هم از نظر میزان درآمد، کیفیت زندگی مورد نظرتان را تأمین کند.

این خبر بسیار خوبی است که نرخ بیکاری در کشور کانادا بسیار پایین است. پیشنهادهای شغلی همیشه وجود دارند. ضمن آن‌که فرقی نمی‌کند شما مهاجر یا پناهنده باشید یا شهروند رسمی کشور کانادا. به‌هرحال شانس به دست آوردن شغل برای همه تقریباً یکسان است. البته موضوع داشتن مهارت کافی و اثبات شایستگی‌ها به کارفرما همواره در اولویت کسب موفقیت در به دست آوردن یک شغل مناسب قرار دارند.

اگر در خصوص جاب آفر کانادا سؤال دارید، این مطلب را بخوانید. ما در ادامه به شما خواهیم گفت که کجا باید به دنبال پیدا کردن کار در کانادا باشید؟! چطور می‌توانید از میان جاب آفرهای موجود در کانادا، بهترین را برای خودتان پیدا کنید؟! و به چه شکل‌هایی می‌توانید درخواست شغلی خود را برای کارفرما ارسال کنید؟!

بهترین زمان برای پيدا كردن جاب آفر در كانادا چه زمانی است؟

برای پاسخ دادن به این سؤال ابتدا باید بدانید که قصد شما از مهاجرت به کشور کانادا چیست؟! آیا برای تحصیل، گردش، ملاقات با فرزندان خود، درمان، کارآفرینی، راه‌اندازی یک استارت آپ، سرمایه‌گذاری یا تولد فرزندتان می‌خواهید به کانادا بروید؟! در این صورت شما نیاز به داشتن پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از کانادا ندارید. ویزاهایی که با مقاصد فوق از جانب دولت کانادا به شما داده می‌شود، چه دائمی باشند و چه موقت، بی‌نیاز از داشتن پیشنهاد شغلی در مدارک شما هستند.

اما اگر قصد شما کار کردن و یا گرفتن اقامت ویزای دائم کانادا تحت یکی از برنامه‌های نیروی متخصص فدرال است، باید از جانب یک کارفرمای معتبر کانادایی جاب آفر یا پیشنهاد شغل رسمی و تائید شده داشته باشید.

به‌هرحال پیشنهاد ما به شما این است که هم‌زمان با آغاز کارهای مهاجرت خود اعم از اعلام درخواست ویزا، تحصیل یا ارتقای سطح زبان و ترجمه مدارک، به دنبال شغل مورد نظر خود نیز باشید. دسترسی به اینترنت پیدا کردن شغل یا بررسی جاب آفرهای موجود در کانادا را برای شما کار بسیار راحتی کرده است. پس قبل از ورود به کانادا در خصوص شغل‌های مختلف در این کشور به اندازه کافی تحقیق کنید.

در نظر داشته باشید که حتی برای مهاجرت پزشک به کانادا زبان انگلیسی قوی و نمره زبان بالا تاثیر بسیار زیادی در امتیاز شما برای مهاجرت دارد.

همچنین بخوانید  20 نکته در مورد خرید خانه در کانادا

بهترین زمان برای جستجوی شغل مناسب در کانادا

از چه منابعی می‌توان جاب آفرهای کانادا را بررسی کرد؟

 • می‌توانید از سازمان‌های خدمات دهنده اطلاعات در زمینه مهاجرت استفاده کنید. برای این منظور به وب‌سایت رسمی www.cic.gc.ca مراجعه کنید. در این وب‌سایت اطلاعات مفید دیگری نیز خواهید یافت. از جمله شیوه صحیح رزومه نویسی و نکات مهم در خصوص آن‌که به‌شدت در کسب موفقیت در به دست آوردن شغل دلخواه مؤثر واقع می‌شود.
 • منبع خوب بعدی برای یافتن جاب آفر در کانادا، وب‌سایت بانک شغل است. این وب‌سایت که آدرس آن www.jobbank.gc.ca است از سوی دولت کانادا مورد تائید قرارگرفته است. وب‌سایت بانک شغل روزانه نزدیک به 2 هزار آگهی جدید استخدام نیرو را منتشر می‌کند. ضمن آن‌که اطلاعات شغلی موردنیاز در خصوص مشاغل مختلفی در کانادا را به‌صورت رایگان ارائه می‌کند. اطلاعاتی مانند آشنایی با انواع شغل، میزان دستمزد هر سمت شغلی، وظایف تعریف شده در هر شغل، روند شاغل شدن و الزامات آموزشی در هر شغل.
 • وب‌سایت رسمی دیگری که در خصوص سرویس‌های خاص ارائه‌شده به مهاجران اطلاعات مفیدی را منتشر می‌کند، وب‌سایتی به آدرس www.canada.ca است. این سایت یکی از معتبرترین مراجع دولتی برای نشر اطلاعات در خصوص جاب آفرهای موجود در کانادا است.

به جز موارد فوق می‌توانید به‌منظور محدودتر کردن گسترده جستجوی شغل مورد نظر خود، وب سایت مخصوص به استان یا قلمرویی را بررسی کنید که می‌خواهید پس از مهاجرت به کانادا در آن زندگی کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید موقعیت‌های شغلی‌ای را بیابید که در استان مورد نظر شما وجود دارد و در میان انبوهی از آگهی‌های استخدام، سردرگم نخواهید شد.

بررسی جاب آفرهای کانادا

چگونگی یافتن شغل مورد نظر در کانادا

بررسی وب‌سایت‌هایی که در بخش قبلی به معرفی آن‌ها پرداختیم یکی از بهترین شیوه‌های دسترسی به جاب آفرهای موجود در کانادا است. اما به جز بررسی وب‌سایت‌های مرجع، که تمامی آگهی‌های استخدام در کانادا را به‌صورت یکجا نشر می‌دهند، روش‌های دیگری هم برای این کار وجود دارد. به‌طور مثال:

 1. اگر تمایل دارید در یک کمپانی مشهور کانادایی مشغول به کار شوید، اما در وب‌سایت‌های مرجع، آگهی استخدامی از آن کمپانی وجود ندارد، بهتر است مستقیم وارد وب‌سایت آن مجموعه شوید. به‌احتمال ‌زیاد اگر آگهی استخدامی در آن وب‌سایت وجود داشته باشد شما به‌راحتی آن را خواهید یافت.
 2. با مسئولین منابع انسانی شرکت‌های مختلف در کانادا ارتباط برقرار کنید. یعنی پس از یافتن آدرس ایمیل آن‌ها در وب سایت هر شرکت، با آن‌ها مکاتبه کنید. شاید با دیدن رزومه شما تمایل زیادی برای استخدام شما داشته باشند.
 3. به وب‌سایت‌هایی مراجعه کنید که اخبار برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی کار را منتشر می‌کنند. بسیاری از کارفرماهای کانادایی در چنین نمایشگاه‌هایی شرکت می‌کنند و خیلی از آن‌ها درخواست نیروی جدید را در وب‌سایت‌های نشر خبر اعلام می‌کنند.
 4. اگر در خود کانادا هستید و می‌خواهید به دنبال جاب آفرهای تازه باشید، می‌توانید روزنامه‌ها یا وب‌سایت‌هایی را بررسی کنید که به طور گسترده اخبار و آگهی‌های شغلی را منتشر می‌کنند. یکی از این وب‌سایت‌های عمومی وب‌سایت www.jobs.gc.ca است.
 5. می‌توانید روی کمک آژانس‌های کاریابی در کانادا نیز حساب کنید. آدرس وب‌سایت این آژانس‌ها را می‌توانید در اینترنت جستجو کرده و رزومه خود را برای آن‌ها ارسال کنید. آژانس‌های کاریابی در ازای دریافت مبلغی از شما، شغلی را که متناسب با شرایط و علاقه‌مندی‌های شما باشد برایتان پیدا خواهند کرد.
 6. اگر از داخل خاک کانادا اقدام به جستجوی شغل کرده‌اید می‌توانید به‌عنوان یک مهاجر از سرویس‌های مخصوص مهاجران که در نزدیکی محل زندگی شما است، استفاده کنید. می‌توانید به‌صورت حضوری به دفتر این مراکز بروید و لیست مشاغل موردنیاز را از آن‌ها دریافت کنید.
 7. یکی دیگر از وب‌سایت‌های معتبر و قدرتمند در زمینه ارائه پیشنهادهای شغلی موجود در کانادا، وب‌سایت 100 کارفرمای برتر به آدرس www.canadatop100.com است. این سایت را نیز در لیست منابعی که برای یافتن بهترین جاب آفر باید بررسی کنید، قرار دهید.

بسیاری از فرصت‌های شغلی وجود دارند که به دلیل اهمیت و حساسیت خاصشان هیچ کارفرمایی برای استخدام نیرو در آن آگهی عمومی نمی‌دهد. کارفرما منتظر است تا در موقعیت مناسب با یافتن یک فرد آشنا و مطمئن، مسئولیت شغل را به او واگذار کند. چنین موقعیت‌هایی معمولاً در مکالمات روزمره بین دوستان و آشنایان پدید می‌آید. بنابراین اگر از خود کانادا به دنبال شغل هستید، این موضوع را با دوستان، اقوام یا آشنایانی که در آنجا دارید، مطرح کنید. شاید شغل مناسبی برای شما فراهم شود.

چگونگی ارسال درخواست برای یک موقعیت شغلی

وقتی شغلی را از میان پیشنهادهای موجود یافتید، که شرایطش با آنچه مد نظر شما است همخوانی دارد، باید برای به دست آوردن آن شغل، درخواست بدهید. ارائه درخواست برای شغل در کانادا به دو صورت امکان‌پذیر است:

 • می‌توانید یک رزومه قوی تهیه و ارسال کنید. رزومه باید شامل اطلاعات شخصی (اعم از نام، نام خانوادگی، سن، محل تولد و…) مدارک تحصیلی و تجربه‌های کاری شما باشد.
 • می‌توانید یک cover letter کاورلتر ارسال کنید. کاور لتر شرحی است بر قابلیت‌های شما بر اساس سوابق تحصیلی و علمی به همراه توضیحاتی که شرح می‌دهد چرا شما برای آن موقعیت شغلی مناسب هستید؟!

تفاوت میان کاورلتر و رزومه در این است که کاورلتر مشروحی و توضیحی است و به‌منظور قانع کردن کارفرما نوشته می‌شود. اما در رزومه شما توانایی‌ها و مهارت‌های خود را به صورت تیتر وار، بدون توضیحات اضافه فقط نام می‌برید.

وقتی رزومه یا کاورلتری را برای کسب یک موقعیت شغلی ارسال می‌کنید، باید هرلحظه برای قرار مصاحبه با کارفرما آماده‌باشید. بنابراین هرچه بیشتر دانش زبان خود را بالا ببرید و هم‌زمان سؤالات احتمالی که در جلسات مصاحبه پرسیده می‌شود را بررسی و تمرین کنید.

به یاد داشته باشید که اگر رزومه شما مورد تائید کارفرما و تیم او قرار گرفته باشد، جلسه مصاحبه‌ای با شما تنظیم می‌شود. اگر شما از داخل ایران درخواست شغل داده باشید، جلسه مصاحبه با اسکایپ برگزار می‌شود.

همچنین بخوانید  اجاره خانه در کانادا+35 قانون مهم

در پایان اگر شما از هر نظر برای کسب موقعیت شغلی مناسب باشید، یک نامه پیشنهاد شغل به‌طور رسمی برای شما ارسال خواهد شد. این همان نامه ارزشمندی است که برای ادامه کار مهاجرت و درخواست ویزا، باید با سایر مدارک خود برای سازمان مهاجرت کانادا ارسال کنید.

ارسال درخواست برای یک موقعیت شغلی

کسب تجربه بیشتر در بازار کار کانادا با انجام کار داوطلبانه

یکی از موقعیت‌های خوبی که برای افرادی که از داخل کانادا اقدام به یافتن شغل می‌کنند، فراهم است، انجام کار داوطلبانه است. همان‌طور که از نام آن پیدا است کار داوطلبانه یا Volunteer یعنی انجام کاری جدی و مؤثر بدون دریافت حقوق و به‌صورت کاملاٌ داوطلبانه.

البته همان‌طور که در ابتدای این بخش گفتیم، این موقعیت برای کسانی فراهم است که در کانادا زندگی می‌کنند و می‌خواهند ابتدا تجربه‌ای ارزشمند از کار کانادایی را کسب کنند، سپس به دنبال یک شغل با درآمد باشند. بنابراین اگر شما هم در چنین شرایطی قرار دارید می‌توانید به وب‌سایت www.volunteer.ca سر بزنید و موقعیت‌هایی مختلف برای انجام کار داوطلبانه را بررسی کرده و برای کارفرماها درخواست ارسال کنید.

انجام کار داوطلبانه مزیت‌های بسیاری دارد که از آن جمله می‌توان به :

 • کسب تجربه کار کانادایی
 • ارتقای سطح دانش زبان انگلیسی یا فرانسه
 • گسترده‌تر کردن شبکه ارتباطات انسانی در کانادا
 • آشنا شدن با کانادایی‌های بیشتر و دوست شدن با آن‌ها
 • پیدا کردن کارفرماهای جدید با موقعیت‌های خوب و تازه‌کاری
 • نمایش توانایی‌های شخصی به کارفرماها برای اثبات قدرت و مهارت در کار کردن

اشاره کرد. مزیت‌هایی که به شدت به شما در یافتن شغل‌های بهتر در آینده کمک خواهد کرد.

فرصت شغلی مناسب

چگونگی ایجاد ارتباط افراد با تخصص‌های خاص با مشاغل مرتبط و تخصصی

اگر به کانادا مهاجرت کرده‌اید و تخصص خاصی دارید، اما هنوز نتوانسته‌اید شغلی متناسب با تخصص خود پیدا کنید، می‌توانید از برنامه bridging program یا پل زدن با مشاغل مرتبط کمک بگیرید. این برنامه به افراد متخصص خارجی کمک می‌کند تا با افرادی که در کانادا به تخصص آن‌ها نیاز دارند، ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل به این برنامه ” پل ارتباطی” گفته می‌شود.

برنامه پل ارتباطی خدمات مختلفی را ارائه می‌کند که شامل موارد زیر می‌شود:

 • برگزاری دوره‌های آموزشی
 • ارزیابی آموزش و مهارت
 • کسب تجربه عملی در محل کار
 • برگزاری کلاس‌های آمادگی برای آزمون‌های دریافت مجوز یا گواهینامه‌ها
 • آموزش زبان تخصصی برای حرفه‌های خاص
 • برنامه‌های عملی و یادگیری برای کمک به افراد متخصص در شناسایی آموزش‌های موردنیاز

به‌ طور کلی خدمات ارائه‌ شده در این برنامه رایگان است. با این‌ وجود ممکن است برای برخی از برنامه‌ها هزینه‌ای دریافت شود. به ‌هرحال آموزش در کلاس یا تجربه کاری بخشی از این برنامه است.

همان‌طور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم موقعیت‌های شغلی در کانادا بسیار زیاد بوده و همواره کارفرماهایی بی‌شماری وجود دارند که به دانش و تخصص شما در یک سمت شغلی نیازمند باشند. بنابراین بهترین کار برای کسب بهترین موقعیت کاری، صبوری و جستجوی هدفمند در وب‌سایت‌هایی است که هر روز جاب آفرهای تازه را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند. البته هر چقدر میزان تخصص و مهارت‌های شما بالاتر باشد، رزومه قوی‌تری خواهید داشت که در رقابت با سایر متقاضیان شغل، شما را در موقعیت بهتری قرار می‌دهد.

همچنین بخوانید  11 شاخص مهم در فرهنگ و عقاید مردم کانادا

نظرات کاربران

Your email address will not be published.