همه چیز درباره مهاجرت و زندگی در کانادا

اجاره خانه در کانادا+35 قانون مهم

0

غذای کافی، آب سالم و سرپناه. هر انسان در هرکجای جهان که باشد برای زندگی به این سه مورد نیاز اساسی دارد. افرادی که به هر دلیل به‌منظور ادامه زندگی، وطن خود را ترک کرده و به یک سرزمین تازه پا می‌گذارند، در ابتدای راه دغدغه تأمین این نیازها را خواهند داشت. دو مورد نخست را با دردسر کمتری می‌توان فراهم کرد. یعنی حتی اگر کسی در کشوری پناهنده شده باشد، به‌طوری‌که پول کافی در اختیار نداشته باشد، سازمان‌های دولتی یا مردم نهاد بسیاری هستند که برای این افراد غذا و آب سالم فراهم کنند.

اما موضوع یافتن سرپناه یا مسکن مسئله بسیار مهمی است که شاید اصلی‌ترین دغدغه مهاجران باشد. پیدا کردن خانه یا آپارتمان مناسبی که نخستین امکانات زندگی در آن فراهم باشد، در ضمن اجاره بهای منصفانه‌ای داشته باشد، کار پردردسر و البته وقت‌گیری است.

ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا با ارائه پایه‌ای‌ترین توضیحات در خصوص شیوه‌های اجاره خانه در کانادا، شما را که قرار است تا چند روز، هفته یا ماه دیگر به این کشور مهاجرت کنید، راهنمایی کنیم. امید است که این اطلاعات کمک حال و راه گشای شما در مسیر پر چالش انتخاب تا اجاره مسکن در کانادا باشد.

پس ورود به کانادا و آشنا شدن با شرایط اولیه اقدام به اجاره مسکن کنید

ممکن است شما به عنوان سرپرست خانواده، به‌منظور فراهم کردن شرایط مساعدتر زندگی، تمایل داشته باشید که پیش از ورود به خاک کانادا همه‌چیز را به بهترین شکل آماده کنید. یعنی دوست دارید علاوه بر انجام تمام کارهای ابتدایی مربوط به مهاجرت به کانادا، کارهای دیگری همچون اجاره خانه در این کشور را نیز انجام دهید. به این ترتیب احتمالاً خیالتان بابت امنیت اعضای خانواده و تأمین آسایش آن‌ها در روزهای ابتدایی ورود به یک کشور تازه جمع خواهد بود.

به همین دلیل شروع به جستجوی بی وقفه در وب‌سایت‌های اجاره مسکن در کانادا می‌کنید. تلاش دارید خانه مورد نظر خود را در محله‌ای مناسب از روی چند عکس تشخیص داده و انتخاب کنید. سپس با صاحب خانه که آدرس ایمیل خود را در وب‌سایت قرار داده است، مکاتبه می‌کنید. ممکن است حتی سر قیمت به تفاهم برسید. به او پیش پرداخت می‌دهید و خانه را بیعانه می‌کنید.

همچنین بخوانید  آشنایی با 24 ویزای اقامت موقت و دائم کانادا

یک قرارداد اولیه امضا می‌کنید. و به این ترتیب خیالتان بابت آماده بودن خانه در کشور مورد نظر راحت می‌شود. اما به‌محض رسیدن به خانه و باز کردن در آن متوجه می‌شوید که اشتباه انتخاب کرده‌اید. اینجا نه از نظر ظاهری شبیه به خانه درون عکس‌ها است و نه امکانات آن چیزی است که صاحب‌خانه در ایمیل به شما اعلام کرده بود. حالا تکلیف چیست؟! چطور می‌شود قرارداد اجاره خانه را پیش از موعد فسخ کرد؟!

شرایط اولیه اقدام به اجاره خانه در کانادا
شرایط اولیه اقدام به اجاره خانه در کانادا

بیایید بپذیریم که انتخاب یک‌خانه از روی عکس‌های روتوش شده و اجاره کردن آن کار عقلانی و درستی نیست. بهتر است برای پیدا کردن خانه مناسب در کشور کانادا، ابتدا وارد این کشور بشوید. به‌این‌ترتیب پس از فروکش کردن التهابات اولیه در روزهای نخست مهاجرت، می‌توانید با خیال راحت‌تر به دنبال خانه موردنظر برای اجاره بگردید.

تلاش برای یافتن خانه مناسب در خود کانادا، و نه به‌صورت آنلاین از ایران، یعنی شما به آژانس‌های املاک بسیاری دسترسی خواهید داشت که کارشان یافتن خانه مناسب برای مهاجران تازه وارد است. همچنین آشنا شدن با جامعه مهاجران یا قرار گرفتن در کنار اعضای خانواده یا دوستان شما در کانادا، یعنی دسترسی داشتن به یک بانک اطلاعاتی به روز که قدرت انتخاب شما را بالاتر می‌برد.

اما تا زمانی که بتوانید با صرف زمان کافی و حوصله زیاد خانه مورد نظر خود را اجاره کنید، کجا باید سکونت کنید؟! اگر خانواده یا دوستان شما در کانادا خانه داشته باشند، بهترین کار اقامت موقت پیش آن‌ها است. به شما قول می‌دهیم که ظرف مدت حداکثر دو هفته بتوانید خانه مورد نظر خود را پیدا کنید. اما درصورتی‌که در کانادا تنها هستید، می‌توانید زندگی کردن در هتل‌های این کشور را تجربه کنید.

رنج قیمت هتل در کشور کانادا بسیار زیاد است. بدون تردید شما می‌توانید برای مدت زمان نا محدودی به نسبت بودجه‌ای که در اختیار دارید، هتل مناسب و درخوری برای خود و اعضای خانواده‌تان رزرو کنید.

اما پیشنهاد دیگر ما به شما جستجو در هاستل است. در این کشور و عموماً در اغلب شهرهای آن هاستل های زیادی وجود دارد. بدیهی است که کشور مهاجر و پناهنده پذیری مثل کانادا باید هم برای پذیرایی موقت از تازه واردان به این کشور فضاهای تمیز و با امکاناتی مانند هاستل ها را فراهم کند. بنابراین اگر تصمیم ندارید در انتخاب و اجاره خانه در کانادا عجله کنید و در عین حال قصد دارید بودجه‌ای را که در اختیار دارید با وسواس بیشتری مدیریت و خرج کنید، بهتر است به‌طور موقت در هتل یا هاستل بمانید.

قوانین اجاره خانه در کانادا را مطالعه کنید

به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای داشتن آسایش بیشتر در کشوری که تازه به آن مهاجرت کرده‌اید، ابتدا قوانین آن را بیاموزید. این کار سبب می‌شود که جلوی اشتباهات بسیاری گرفته شود. به این ترتیب درگیری شما با جزئیات فرهنگ تازه‌ای که به آن پا گذاشته‌اید، کمتر خواهد بود.

همچنین بخوانید  11 شاخص مهم در فرهنگ و عقاید مردم کانادا

در خصوص اجاره خانه یا اجاره آپارتمان در کانادا یا حتی اجاره آپارتمان مبله، بازهم توصیه ما به‌مرور قوانین مربوط به اجاره خانه در کانادا است. در این خصوص باید گفت که هر استان یا ایالت در کانادا، قوانین مربوط به خود را دارد. این قوانین از شیوه اجاره خانه تا میزان اجاره بها و وظایف مستأجر و موجر نسبت به یکدیگر را شامل می‌شود. آژانس‌های املاک در هر استان بهترین و به‌روزترین اطلاعات در خصوص قوانین اجاره ملک در کانادا را دارند.

قوانین مربوط به اجاره خانه در کانادا
قوانین مربوط به اجاره خانه در کانادا

وظایف صاحب‌خانه‌ها در کانادا چیست؟

اما به صورت کلی می‌توان گفت که صاحب‌خانه در هر ایالت موظف است:

 1. اجاره بهای ملک را از شما دریافت کند.
 2. اشکالات موجود در ساختمان شما را مرتفع کرده و ساختمان را در شرایط ایمن نگه دارد.
 3. همه مواردی که در اجاره نامه ذکر شده است، اعم از : اجاق‌گاز، سیستم گرمایش، یخچال و سایر موارد را تأمین کرده و در شرایط مطلوب نگه دارد.
 4. همچنین صاحب‌خانه موظف است در صورت بروز اشکال در هریک از وسایل یا مکان‌های مربوط به خانه، اشکال رخ داده را مرتفع کند.

وظایف مستأجران در کانادا چیست؟

شما نیز به عنوان مستأجر در کانادا وظیفه دارید:

 • اجاره ماهانه خود را سر وقت و بدون کم و کاست و بهانه بپردازید.
 • همه بخش‌های خانه خود را تمیز نگه دارید و از آن به‌خوبی مراقبت کنید.
 • در صورت بروز مشکل با صاحب‌خانه خود تماس بگیرید و او را در جریان حادثه رخ داده قرار دهید.
 • زمانی که قرار داد شما رو به اتمام است و تصمیم دارید خانه خود را عوض کنید، به صاحب‌خانه خود اجازه دهید به همراه مشتری تازه از خانه بازدید کند.

درصورتی‌که شما قصد باز پس دادن خانه را دارید، باید به صاحب‌خانه این اجازه را بدهید که در ساعات عدم حضور شما یا اعضای خانواده در منزل، بتواند با مشتری جدید از آن بازدید کند. البته صاحب‌خانه باید این موضوع را پیش از ورود به منزل به شما اطلاع بدهد.

به یاد داشته باشید که اگر با صاحب‌خانه خود مشکلی دارید که امکان حل آن با روش مذاکره دو جانبه وجود ندارد، می‌توانید با مرکز اجاره ملک در استان یا ایالت محل زندگی خود تماس بگیرید. آن‌ها حرف‌های شما را خواهند شنید و برای رفع مشکل، شما را راهنمایی خواهند کرد.

اجاره خانه در کانادا
اجاره خانه در کانادا

روش‌های پیدا کردن خانه اجاره‌ای در کانادا

برای پیدا کردن خانه مورد نظر به منظور اجاره، روش‌های مختلفی وجود دارد. به‌طور مثال می‌توانید پس از ورود به کانادا:

 1. از دوستان یا اقوام خود که در این کشور زندگی می‌کنند، کمک بگیرید.
 2. تبلیغات طبقه بندی شده مربوط به اجاره ملک را در روزنامه‌ها پیدا کنید.
 3. آگهی‌های اجاره را در مرکز اجتماعات یا خرید مانند کتابخانه یا فروشگاه‌ها ببینید.
 4. تابلو اعلانات در مغازه‌ها را چک کنید.
 5. به وب‌سایت‌های آژانس املاک مراجعه کنید.
 6. از سازمان‌های خدماتی که به مهاجران تازه ورود خدمات ارائه می‌کنند، کمک بگیرید.
 7. در ازای پرداخت وجه به آژانس‌های املاک از آن‌ها بخواهید برای شما یک خانه مناسب پیدا کنند.
 8. به محلات مورد نظر خود بروید و آگهی‌ها یا تابلوهایی که در مقابل خانه‌ها قرار داشته و روی آن‌ها نوشته شده است For rent (برای اجاره) را جستجو کنید.

می‌بینید که روش‌های جستجوی خانه از داخل کشور کانادا بسیار متنوع است. به همین دلیل بود که در ابتدای این مطلب بر این موضوع تأکید شد که برای یافتن خانه لازم نیست عجله کنید. بهتر است ابتدا بدون دغدغه وارد خاک کانادا شوید. سپس در فرصت کافی به دنبال خانه مورد نظر خود بگردید.

قبل از اجاره خانه در کانادا چه‌کارهایی لازم است انجام دهید؟

مهم‌ترین نکته این است که برای بازدید خانه و تنظیم قرار با صاحب‌خانه عجله نکنید. ابتدا به مدت کافی محله‌ای که خانه را در آن یافته‌اید، بررسی کنید. محل زندگی شما باید امن و تمیز باشد. همچنین دسترسی خوبی به مرکز خرید و ایستگاه اتوبوس یا مترو داشته باشد.

اگر محله به‌اندازه کافی مورد قبول شما بود، سؤالاتی را که برایتان مهم است از صاحب‌خانه بپرسید، جمع‌آوری کنید. به‌طور مثال این‌که صاحب‌خانه تا چه مدت دیگر نیاز به خانه خود ندارد؟! شیوه‌ای که او می‌خواهد اجاره‌بها را دریافت کند چگونه است؟! شما تا چه میزان می‌توانید در دکور خانه یا معماری آن تغییرات ایجاد کنید؟! و سؤالاتی از این دست.

سؤالاتی که صاحب‌خانه‌های کانادایی می‌پرسند، چیست؟

در کشور کانادا صاحب‌خانه‌ها می‌توانند از صاحب‌خانه قبلی شما در خصوص این‌که آیا شما مستأجر خوبی بوده‌اید یا خیر؟ سؤال بپرسند. همچنین آن‌ها می‌توانند از شما بپرسند:

 1. شغل شما چیست؟
 2. اکنون محل کار شما کجاست؟
 3. میزان درآمد ماهانه شما چقدر است؟
 4. ویزای فعلی شما تا چه زمان اعتبار دارد؟ همچنین می‌توانند ویزای شما را چک کنند.

امضای اجاره نامه و تحویل گرفتن خانه اجاره‌ای در کانادا به چه صورت است؟

تحویل گرفتن خانه اجاره‌ای در کانادا
اجاره خانه در کانادا

اگر بعد از بازدید از منزل با صاحب‌خانه به توافق نهایی رسیدید، می‌توانید با او یک اجاره‌نامه امضا کنید. اجاره‌نامه یک قرارداد کتبی است که هر آنچه شما و صاحب‌خانه در خصوص آن حرف زده و در مورد آن به تفاهم رسیده‌اید باید در آن ذکر شده و به امضای دو طرف برسد.

این‌یک سند قانونی است. بنابراین به‌هیچ‌عنوان نباید در مورد مفاد آن تردید کنید. مطمئن شوید که تمام آنچه را که زیر آن را امضا کرده‌اید، کاملاً درک کرده‌اید.

اگر زبان انگلیسی یا فرانسه شما هنوز آن‌قدر قوی نیست که مفاد جزئی یک قرار داد مهم را بفهمید، بهتر است از یک وکیل، اعضای خانواده، دوستان یا حداقل یک کارمند سازمان خدمات به امور مهاجرین برای این منظور کمک بگیرید.

چگونگی پرداخت اجاره بهای خانه در کانادا

اجاره‌بهای خانه در کانادا معمولاً در روز نخست هرماه دریافت می‌شود. می‌توانید اجاره بهای خود را به‌صورت نقدی یا چک پرداخت کنید. اگر صاحب‌خانه از شما بخواهد که اجاره یک سال را به شکل 12 فقره چک و یکجا پرداخت کنید، باید این مسئله را بپذیرید.

این چک‌ها باید معتبر و تضمین‌شده توسط بانک باشد. پس از پرداخت اجاره‌بها، از صاحب‌خانه خود رسید دریافت کنید و آن را به‌عنوان سند اثبات نگه‌دارید. در برخی از املاک، هزینه قبض شما با اجاره ملک پرداخت می‌شود. در غیر این صورت وظیفه پرداخت قبوض مربوط به گرمایش، آب و برق به عهده خود شما خواهد بود.

پرداخت اجاره بهای خانه در کانادا
اجاره خانه در کانادا

نکات مربوط به افزایش اجاره‌بهای خانه در کانادا

یکی از قوانین تمام ایالت‌ها این است که صاحب‌خانه باید 90 روز پیش از اقدام به افزایش اجاره‌بهای خانه، این موضوع را به شما اطلاع بدهد. همچنین صاحب‌خانه تنها سالی یک‌بار اجازه دارد اجاره‌بهای ملک را افزایش دهد.

موارد مربوط به تخلیه منزل و تحویل آن به صاحب‌خانه

اگر شما به‌عنوان مستأجر قصد تمدید اجاره‌نامه خود را به مدت یک سال دیگر، ندارید باید در یک نامه کتبی این موضوع را به صاحب‌خانه خود اطلاع دهید. بسته به آن‌که در کدام ایالت زندگی می‌کنید، باید بین 1 تا 3 ماه قبل از اقدام به تخلیه خانه، این موضوع را به صاحب‌خانه خود گفته باشید. به‌این‌ترتیب او فرصت کافی خواهد داشت که به دنبال مشتری بگردد.

معمولاً قانون ایالت‌ها به شما اجازه نمی‌دهد که پیش از مدت‌زمان درج‌شده در اجاره‌نامه ، خانه خود را عوض کنید. در غیر این صورت باید این موضوع را با صاحب‌خانه خود در میان گذاشته و به او مبلغی را به‌عنوان جریمه پایان دادن پیش از موعد به قرارداد، بپردازید.

در پایان بد نیست به این موضوع اشاره ‌کنیم که یکی از خدمات دولت کانادا برای تازه واردان مهاجر یا پناهنده، کمک به اسکان موقت آن‌ها تا زمانی است که بتوانند خانه مناسب اجاره کنند. به همین سبب برای پیدا کردن خانه‌ای با بهترین شرایط نگران نباشید.

همچنین بخوانید  30 نکته در خصوص پناهندگی در کشور کانادا

نظرات کاربران

Your email address will not be published.