همه چیز درباره مهاجرت و زندگی در کانادا

کانادا بهترین مقصد مهاجرت

0

مهاجرت کردن یکی از راه حل‌های همیشگی بشر، با هدف دست‌یابی به زندگی مورد علاقه‌، در جایی به جز زادگاهش بوده است. اما انتخاب مقصد مناسب، برای آغاز یک زندگی تازه، با امکانات بیشتر و دغدغه‌های کمتر، اصلی‌ترین چالش مهاجرت است. مهم است وقتی به هر دلیل قصد ترک وطن را داریم، با توجه به امکانات و شرایط مهیا، جایی را برای زندگی انتخاب کنیم که ویژگی‌های آن نزدیک‌ترین حالت به شرایط دلخواه ما را داشته باشد.

کشور کانادا، به چند دلیل، که یکی از آن‌ها سیاست مهاجر پذیر بودن آن است، همواره یکی از مقاصد اصلی مهاجرت برای تمام مردم دنیا است. اما این‌ که چرا این کشور همیشه گزینه خوبی برای آغاز یک زندگی تازه است، دلایل مختلفی دارد. در این مقاله قصد داریم به تحلیل 10 دلیل اصلی، که کانادا را به کشوری ایدئال برای ادامه زندگی تبدیل می‌کند، بپردازیم. این 10 دلیل از میان پر تکرارترین دلایلی استخراج شده است که طی یک نظر سنجی از مهاجرانی پرسیده شده که طی سال‌های 2015 تا 2018 میلادی به کشور کانادا مهاجرت کرده‌اند.

  • کشور کانادا میزبان خوبی برای فرهنگ تمام مردم از همه جای جهان است

در دهه 1970 میلادی، کشور کانادا، که تحت هدایت نخست وزیری به نام پیر ترودو Pierre Trudeau بود، رسماً سیاست پذیرش و ترویج چند فرهنگی را اتخاذ کرد. این سیاست از آن زمان تا کنون بخش مهمی از هویت کشور کانادا بوده است.

همچنین بخوانید  5 منطقه جغرافیایی کانادا، هزاران ویژگی جذاب طبیعی

کانادا میزبان خوبی برای تمام فرهنگ

کانادا یکی از بالاترین نرخ‌های سرانه مهاجرت را در بین کشورهای توسعه یافته دارد. تنها در سال 2018 میلادی، کانادا چیزی در حدود 310000 نفر مهاجر را از سراسر دنیا در این کشور پذیرش کرد.57 درصد از این افراد که از اقصی نقاط جهان وارد کشور کانادا شدند، به عنوان کارگر ماهر پذیرش شده‌اند. 43 درصد دیگر نیز پذیرش شدگانی هستند که بنا به دلایل مختلفی در این کشور پناهنده شده یا به دیگر اعضای خانواده خود که در کانادا زندگی می‌کردند، ملحق شده‌اند. در مجموع چیزی در حدود 21 درصد از جمعیت فعلی این کشور را افرادی تشکیل می‌دهند که در جایی به جز خاک کانادا متولد شده‌اند. این آمار نشان می‌دهد که این کشور هنوز و همچنان میزبان خوبی برای تازه واردان است.

اما رویکرد سردمداران کشور کانادا به منظور پذیرش فرهنگ‌های مختلف در این کشور، که به طرحی موسوم به “mosaic” یا موزاییک معروف است، باعث شده مردم این کشور، فارغ از ویژگی‌های فرهنگی و عقاید که در آن بزرگ شده‌اند، بتوانند در کنار یکدیگر و سایر فرهنگ‌ها، بدون بروز هیچ مشکل یا اختلافی زندگی کنند. حتی مهاجران این کشور می‌توانند به آئین‌های دینی و فرهنگی خود پایبند باشند و اگر تمایل دارند، مراسم خاص دینی – آئینی خود را در زمان مورد نظرشان اجرا کنند.

در این کشور هیچ کس از دیگری انتظار ندارد که در فرهنگ او، یا یک فرهنگ غالب ذوب شود. مراکز شهرهایی در کانادا، مانند تورنتو، مونترال و ونکوور از نظر فرهنگی بسیار متنوع هستند. حتی تورنتو به عنوان ” چند فرهنگی‌ترین شهر جهان” معروف است. شهری که بیش از نیمی از جمعیت آن به عنوان اقلیت قابل روئیت شناخته می‌شوند.

این موضوع که فردی که قصد جلای وطن دارد، در جایی به زندگی خود ادامه دهد که از نظر فرهنگی ملزم به تحمل هیچ فشاری نباشد و بتواند با اصول فرهنگی خود، در کنار انسان‌های دیگر با فرهنگ‌های متفاوت، در نهایت صلح و آرامش زندگی کند، موضوع بسیار مهمی است که سیاست‌های کلی کانادا برای آن احترام ویژه‌ای قائل شده و به آن پایبند است.

  • در کشور کانادا، اصلی‌ترین حقوق انسانی محترم شمرده می‌شود

در توضیح این ویژگی می‌توان گفت زنان در کشور کانادا از قدرت و صدای رسایی برخوردار هستند. وقتی در سال 2015 میلادی جاستین تروودو به عنوان نخست وزیر به قدرت رسید، تعهد کرد که در کابینه‌اش قدرت را 50/50 بین زنان و مردان سیاست مدار تقسیم کند، و این کار را کرد.

اهمیت حقوق انسانی در کانادا

اغلب بندهای احترام به حقوق زنان در کشور کانادا تصویب شده است. اگرچه جامعه زنان کانادا معتقد است که هنوز جا برای احقاق حق آن‌ها در این کشور وجود دارد.

زنان از مشارکت بالایی در جامعه برخوردار هستند. در حدود 82 درصد از زنان این کشور که بین 25 تا 54 سال دارند در بیرون از منزل کار کرده و درآمد اختصاصی خود را دارند. موضوع دیگری که مربوط به این بند می‌شود، و کانادا را فراتر از چند فرهنگی بودن، به عنوان یک کشور با احترام به تمام ویژگی‌های خاص بشر معرفی می‌کند، حمایت جدی این کشور از جامعه LGBTQ است. یعنی در این سرزمین انسان‌ها با هر گرایش جنسی می‌توانند به راحتی و بدون بروز مشکل به سبک خود زندگی کنند. کشور کانادا تمام جنسیت‌ها، اعم از مردها، زن‌ها و کسانی که جنسیتشان بین این دو جنس اصلی است را به رسمیت می‌شناسد. همچنین ازدواج همجنس‌گراها در این کشور کاملاً قانونی است.

  • کانادا دهمین اقتصاد بزرگ جهان است

کانادا از خیلی جهات کشور مطرح و قدرتمندی است. اما وقتی سخن از توان اقتصادی به میان می‌آید، وزن این قدرت بیشتر می‌شود. مساحت کانادا زیاد و جمعیت آن کم است. این یکی از دلایلی است که این کشور از اقتصاد قدرتمندی برخوردار است. کانادا 1.6 هزارمیلیارد یا 48100 دلار برای هر نفر سرانه دارد. در سال 2015 میلادی اقتصاد کانادا بر روسیه غلبه و عنوان دهمین قدرت اقتصادی جهان را از آن خود کرد.

کانادا دهمین اقتصاد بزرگ جهان

اگرچه کشور کانادا به دلیل داشتن منابع طبیعی بسیار مشهور است، اما اقتصاد این کشور حول محور خدمات می‌گردد. در حدود 78.9 درصد از کانادایی‌ها در یک شغل خدماتی مشغول به کار هستند. همچنین گرچه بخش تولید کالا در مقایسه با بخش خدمات در این کشور بسیار ناچیز است، اما صنایع تولیدی در زمینه نفت و گاز طی چند سال اخیر رشد اندک اما پایداری داشته است.

  • سیستم آموزش در کانادا در سطح جهانی است

کشور کانادا نسبت به سایر کشورهای صنعتی دنیا، بیشترین پول را در زمینه آموزش و پرورش هزینه می‌کند. این کشور به عنوان تحصیل کرده‌ترین کشور جهان شناخته می‌شود. سیستم آموزش عمومی کانادا به عنوان یکی از بهترین‌های جهان شناخته می‌شود. این کشور مکان برخی از برترین دانشگاه‌های جهان است. دانشگاه‌هایی مثل دانشگاه مک گیل، تورنتو، مک مستر و بریتیش کلمبیا. این دانشگاه‌ها در لیست صد موسسه برتر آموزشی جهان قرار دارند. هر ساله تعداد زیادی درخواست جهت ویزای تحصیلی در این کشور برای ادامه تحصیل ثبت میگردد

سیستم آموزش در کانادا

بر اساس یک آمار رسمی 54 درصد از کانادایی‌های بین 25 تا 64 سال دارای مدرک لیسانس هستند. همچنین 10.8 درصد آن‌ها دوره‌های کارآموزی یا گواهی تجارت را گذرانده‌اند. در برخی از استان‌های این کشور بیشترین بخش هزینه‌های آموزشی برای دانشجویان کم درآمد رایگان است.

  • صنعت فن‌آوری در کشور کانادا در حال رشد است

بخش فن‌آوری سریع‌ترین رشد را در میان صنایع مختلف در کانادا دارد. این موضوع نوید آینده‌ای روشن و پر از حرفه‌ای‌ترین و مهم‌ترین تکنولوژی‌های دنیا را برای مردم کانادا به همراه دارد. نیاز کانادا به متخصصان فن روز به روز بیشتر می‌شود. این مسئله شکوفایی علوم زیادی را در پی دارد. پشتیبانی دولت کانادا از صنعت فناوری بسیار زیاد است و حمایت‌های مالی چشمگیری از استارت آپ‌ها در کانادا می‌شود.

کشور کانادا به سرعت در حال تبدیل شدن به مقصد انتخابی برای کارفرمایانی است که به دنبال استعداد فنی ماهر هستند. تورنتو به صورت جدی در حال هدایت دانش و فناوری است. البته تنها تورنتو نیست که در این زمینه سرمایه گذاری‌های زیادی داشته است. شهر مونترال نیز بی سرو صدا خود را به یک مرکز پر قدرت در زمینه هدایت طرح‌های صنعتی نوآورانه در هوش مصنوعی و بازی‌های کامپیوتری تبدیل کرده است. همچنین شهرهای کلگری و ونکوور در زمینه صنایع یا فناوری‌های پاک شناخته شده و قدم‌های بلندی در این علوم برداشته‌اند.

همچنین بخوانید  همه‌چیز درباره کانادا | مهم‌ترین چیزهایی که باید در مورد کانادا بدانیم
  • کانادایی‌ها از امکانات بهداشتی و مراقبت‌های پزشکی پیشرفته و رایگان برخوردارند

امکانات بهداشتی و مراقبت‌های پزشکی در کانادا

سیستم برخورداری تمام مردم از مراقبت‌های بهداشتی در سطح جهانی در دهه 1960 میلادی در کشور کانادا به تصویب رسید. طبق این برنامه هر استان یا قلمرو در کانادا دارای یک برنامه مراقبت بهداشتی برای تمام مردم ساکن در آن است. این مراقبت‌های بهداشتی بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای از خدمات درمانی مانند ویزیت‌های بیمارستانی یا دسترسی به پزشکان آغاز و تا دریافت برخی از خدمات پیشرفته پزشکی به صورت رایگان ادامه پیدا می‌کند.

در سال 2017 میلادی بر اساس اعلام OECD در کشور کانادا برای هر شخص 6323 دلار به منظور بهره‌مندی از مراقبت‌های بهداشتی هزینه شده است. با وجود این‌که این مبلغ نصف مبلغی است که در کشور آمریکا برای مراقبت های بهداشتی افراد پرداخت شده، اما کیفیت امکانات و سطح خدمات بهداشتی و درمانی در کانادا به طور قابل توجهی بالاتر است.

با توجه به دسترسی تمام مردم کانادا به خدمات بهداشتی و پزشکی است که این کشور یکی از بالاترین شاخص‌های امید به زندگی در جهان را دارد. مردم این کشور به طور متوسط تا 82 سالگی به زندگی امیدوارند و از این جهت کشور کانادا در رتبه هجدهم جهان قرار می‌گیرد.

  • کانادا کشور بسیار امنی است

کانادا کشور بسیار امن

کانادا همواره در بین 10 کشور امن جهان قرار دارد. بر اساس شاخص جهانی صلح در سال 2019 میلادی، کانادا در رده ششم صلح‌آمیزترین کشور جهان بوده است. این شاخص عوامل مختلفی از جمله میزان قتل، ثبات سیاسی، نظامی سازی، روابط دیپلماتیک، درگیری‌های مداوم، نرخ حبس و تأثیر تروریسم را اندازه گرفته و بر اساس این موارد به یک کشور رتبه می‌دهد. کشور کانادا به دلیل نظارت و کنترل دقیقی که روی اسلحه دارد و برخورد نسبتاً صلح‌آمیز با دیپلماسی خارجی، مشهور است. به طور کلی شاخص جرم و جنایت در کشور کانادا بسیار پائین است.

  • بانک‌های کانادا بسیار با ثبات و پایدار هستند

سال‌ها است که بر اساس نظر مجمع اقتصاد جهانی، بانک‌های کانادا در زمره بانک‌های با ثبات جهانی قرار می‌گیرند. در کانادا می‌توان مطمئن بود که اگر پول در بانک باشد هیچ آسیبی به آن وارد نمی‌شود. در اینجا منظور از آسیب به معنی ورشکستگی بانکی است که بدون شک روی ارزش پولی که در آن به امانت گذاشته شده است نیز تأثیر می‌گذارد. کانادا از سال 1983 هیچ شکست مالی- بانکی نداشته است. همچنین برخلاف ایالات‌متحده آمریکا که همچنان بر استفاده از کارت‌های ماگستریپ اصرار دارد، کانادا به سمت فناوری PIN و تراشه حرکت کرده که سیستم بسیار ایمنی است.

بانک‌های کانادا

حدود 68 درصد از کانادایی‌ها فعالیت‌های بانکی روزانه خود را به صورت آنلاین و با اپلیکشن های موبایلی انجام می‌دهند که نشان از امنیت سیستم بانکی در این کشور است.

  • کانادا کشور بسیار زیبایی برای زندگی و بسیار پر آب است

هیچ انکاری وجود ندارد که کشور کانادا از نظر مناظر طبیعی یکی از زیباترین کشورهای جهان است. از کوه‌های استان بریتیش کلمبیا گرفته تا نمای ساحلی جزیره پرنس ادوارد تا ساختمان‌های تاریخی در مونترال، شهری که در سال 2019 میلادی 377 ساله شد.طبیعت کشور کانادا

کشورکانادا صدها پارک شهری و ملی دارد. مکان‌های تاریخی، مسیرهای حفاظت شده مخصوص پیاده روی، پارک‌هایی با شهرت جهانی مانند بانف و جاسپر در آلبرتا تا کیپ برتون در نوا اسکوشیا و خلیج جورجیا در انتاریو. به طور کلی هیچ کمبودی از شگفتی‌های طبیعی در این کشور وجود ندارد. کشوری که بیش از 200 هزار کیلومتر خط ساحلی دارد. حتی اگر چندان اهل طبیعت نباشید و زندگی شهری را دوست داشته باشید، بد نیست بدانید که کلگری و تورنتو همواره در بین پاک‌ترین شهرهای جهان قرار می‌گیرند.

موضوع مهم دیگری که در خصوص کشور کانادا نباید نادیده گرفته شود این است که این کشور حدود 20 درصد از منابع آب شیرین و قابل شرب جهان را در اختیار دارد. گرچه تنها در حدود 7 درصد این میزان آب تجدید پذیر و بقیه آن در دریاچه‌ها، سفره‌های آب زیر زمینی و یخچال‌های طبیعی است که در حال حاضر قابل استفاده نیست، اما به هر حال همین میزان آب شیرین نیز می‌تواند تا سال‌ها خیال ساکنان این کشور را از نظر فراهم بودن آب شرب با کیفیت جمع کند.

  • کانادا دارای یک سیستم سیاسی پایدار و دموکراتیک است

کانادا دارای یک سیستم سیاسی پایدار

اگرچه دولت‌های کانادا، بسته به شرایط سیاسی، بین دو حزب لیبرال و محافظه کار دست به دست می‌شوند، اما به طور کلی، همه احزاب سیاسی در این کشور دارای موضوع نسبتاً یکسان و متمرکز روی موضوعات مهمی همچون حقوق زنان، نگرانی‌های زیست محیطی و مهاجرت هستند. همچنین اگرچه برخی اوقات اخباری مبنی بر فساد مالی برخی از افراد قدرتمند در دولت شنیده می‌شود، اما راه فساد گسترده و کلاه‌برداری در این کشور بسیار محدود است.

همچنین بخوانید  11 شاخص مهم در فرهنگ و عقاید مردم کانادا
مهاجرت و رندگی در کاندا

اغلب اوقات انتخابات در این کشور با کمترین تنش سیاسی بین احزاب مختلف برگزار می‌شود. حتی درگیری‌های سیاسی بین مردم بسیار کم است.این 10 مورد تنها بخشی از اصلی‌ترین دلایل بسیاری از مردم جهان برای انتخاب کشور کانادا به عنوان یک مقصد عالی برای مهاجرت است. دلایلی که می‌تواند یک کشور را به مکان امن و با ثبات برای ادامه زندگی تبدیل کند.

نظرات کاربران

Your email address will not be published.