همه چیز درباره مهاجرت و زندگی در کانادا

10 مرحله اصلی مهاجرت پزشکان به کانادا+ شرایط و مدارک مورد نیاز

8

روش های مهاجرت پزشکان به کانادا

پزشک شدن در هیچ کشوری کار آسانی نیست. رقابت تنگاتنگ برای قبولی در کنکور و ورود به یک دانشگاه معتبر تنها بخشی از این مسیر دشوار است. ساعت‌های طولانی درس خواندن، کشیک‌های متناوب و شبانه روزی، گذراندن دوره رزیدنتی در بیمارستان‌های شهرهای دورافتاده و امتحانات پیچیده تخصص و فوق تخصص، یعنی شما به عنوان یک پزشک شاید از سن چهل سالگی به بعد تازه کمی روی آرامش و زندگی مرفه را ببینید.

تازه داشتن این زندگی مرفه مشروط بر این است که بتوانید علاوه بر بیمارستان، مطب خصوصی خود را نیز داشته باشید. ضمن آن‌که باید بتوانید در رقابت با دیگر همکاران پزشک خود، به اندازه کافی اعتبار و مراجعه کننده کسب کنید.

برای به ثمر رساندن تلاش شما در جهت پزشک شدن راه دیگری نیز وجود دارد. این راه مهاجرت به کانادا است. اکنون سال‌ها است که کشور کانادا با کمبود شدید پزشک و کادر درمانی مواجه است. تربیت پزشک، دندان پزشک و پیراپزشکان در کانادا با بهترین کیفیت و بالاترین امکانات انجام می‌شود. اما هنوز متقاضی تحصیل در این رشته کم است.

ضمن آن‌که طولانی بودن دوره این رشته‌ها یعنی سال‌ها طول می‌کشد تا یک دانشجوی پزشکی به اندازه کافی دانش و تخصص کسب کند که بتواند وارد کادر درمان شود. به همین سبب مهاجرت پزشکان به کانادا از سراسر دنیا صورت می‌گیرد.

کشور کانادا نیز مشتاق پذیرش این گروه از افراد است. بنابراین شرایط مهاجرت پزشکان به کانادا را کمی آسان‌تر کرده و مراحل بررسی پرونده و اعطای ویزای کار در کانادا برای این گروه از افراد کمی ساده‌تر و سریع‌تر است.

به خاطر داشته باشید اگر موفق به دریافت جاب آفر کانادا حتی در زمینه دیگری بشوید هم بعد از مهاجرت امکان طی مراحل و کسب اجازه طبابت در کانادا را خواهید داشت.

مراحل مهاجرت پزشکان به کانادا

اکنون اگر شما یک پزشک یا دندان پزشک هستید و تمایل دارید با دانستن مراحل مهاجرت پزشکان به کانادا یا مهاجرت دندان پزشکان به کانادا، این مسیر را طی کرده و در این کشور به کار مقدس طبابت بپردازید، این مطلب را بخوانید. ما به بیان ساده و با شرح مهم‌ترین جزئیات به شما خواهیم گفت که مهاجرت پزشک به کانادا چه مراحلی دارد  و بهترین راه مهاجرت پزشکان به کانادا چیست. ضمنا مهاجرت پزشکان متخصص به کانادا نیز از همین روند پیروی می کند.

همچنین بخوانید  کانادا بهترین مقصد مهاجرت

پیش نیازها در مراحل مهاجرت پزشکان به کانادا

پیش از آغاز این بخش بد نیست به این نکته اشاره کنیم که این مطلب در خصوص شرایط مهاجرت پزشکان به کانادا است. به این معنی که شما اکنون مدرک پزشکی یا دندان پزشکی خود را از یک دانشگاه معتبر دریافت کرده‌اید. اما تمایل دارید برای کار طبابت به کشور کانادا مهاجرت کنید. این موضوع با تحصیل پزشکی در کانادا متفاوت است.

مهاجرت پزشکان به کانادا نیازمند تأمین پیش نیازهایی از جانب آن‌ها است. این پیش نیازها عبارت‌اند از:

 • داشتن مدرک پزشکی از یک دانشگاه معتبر و مورد تائید کانادا

اولین نکته در خصوص مهاجرت پزشکی به کانادا، اعتبار مدرک پزشکی شما است. شاید بسیاری از دانشکده‌های پزشکی در ایران، معتبر باشند و شما به عنوان فرد فارغ‌التحصیل شده از آن‌ها بتوانید در ایران طبابت کنید. اما تنها بخشی از این دانشکده‌ها از نظر کانادا به اندازه کافی اعتبار دارند. مدرک پزشکی اخذ شده از بسیاری از دانشکده‌های پزشکی ایران برای مهاجرت فاقد اعتبار کافی است.

به همین سبب پیش از اقدام به مهاجرت پزشکی به کانادا، ابتدا از منابع معتبر، اعتبار مدرک تحصیلی خود را بسنجید. برای این منظور باید وارد دایرکتوری جهانی وب سایت مدارس پزشکی شوید. سپس اطلاعات جزئی خود، مانند کشوری که در آن تحصیل کرده‌اید و دانشکده پزشکی که مدرک خود را از آن گرفته‌اید را وارد کنید. این وب سایت https://www.wdoms.org/ اطلاعات دریافت شده از شما را بررسی کرده و به شما اعلام می‌کند که آیا مدرک پزشکی شما مورد تائید کانادا هست یا خیر.

 • گرفتن مدرک زبان با نمره بالا

بدون تردید شما به عنوان یک پزشک باید بتوانید با تسلط کامل به زبان بیمار خود حرف بزنید و حرف‌های او را بفهمید. بنابراین حتی اگر به واسطه سال‌ها تحصیل در رشته پزشکی و خواندن متون زبان اصلی، زبانتان خوب است، باز هم باید مدرک آن را با نمره بالا در پرونده مهاجرتی خود بگنجانید. به همین منظور باید مدرک IELTS یا TEF با نمره بالا داشته باشید.

توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید در ادامه مسیر مهاجرت به کانادا وارد استان فرانسوی زبان کبک شوید، نیازمند دریافت مدرک TEF هستید. در غیر این صورت، یعنی اگر انتخاب شما استان‌های انگلیسی زبان است، مدرک IELTS برای این منظور مورد نیاز است.

 • نامه تجربه کاری برای مهاجرت از کارفرمای قبلی

شما به عنوان یک پزشک که قصد مهاجرت به کانادا را دارد باید از کارفرمای پیشین خود یک نامه به عنوان نامه تجربه کاری دریافت کنید. نامه تجربه کاری یعنی کارفرمای پیشین شما که صاحب یک بیمارستان، کلینیک یا مطب خصوصی است تائید می‌کند که شما چندین ساعت کار عملی به معنی ویزیت بیمار داشته‌اید. این نامه باید شامل اطلاعات زیر باشد:

 1. تعداد ساعات کاری شما
 2. شرح مسئولیت‌های کاری
 3. عنوان شغلی (این عنوان باید بر اساس لیست دسته بندی شغلی کانادا نوشته شود)
 4. میزان دستمزد فعلی
 5. اطلاعات تماس مرکز

مهاجرت پزشک به کانادا

دقت داشته باشید که همه اطلاعات فوق باید در یک کاغذ سربرگ دار ثبت شود. و در آخر مهر و امضای کارفرمای شما در پائین برگه درج شده باشد.

آماده کردن مدارک فوق یعنی می‌توانید درخواست ویزای خود را در وب سایت رسمی پذیرش مهاجر کانادا ثبت کنید. افسران مربوطه پس از بررسی مدارک شما، در صورت عدم وجود مشکل، با دریافت ویزای کاری شما موافقت خواهند کرد. به این ترتیب شما تحت یکی از برنامه‌های پذیرش نیروی متخصص، با در دست داشتن ویزای کار، وارد کانادا خواهید شد. در ادامه این مطلب در خصوص برنامه‌های پذیرش نیروی متخصص و اعطای ویزای کاری توضیحات بیشتری خواهیم داد.

همچنین بخوانید  چگونه ویزای استارت آپ کانادا بگیریم+ هزینه ها و شرایط

پس از آن که با ویزای کاری وارد خاک کانادا شدید، باید برای فعالیت در زمینه تخصصی خود به عنوان یک پزشک یا دندان پزشک، سه مرحله دیگر را نیز سپری کنید.

مراحل آغاز به کار پزشک مهاجر در کانادا

 • درخواست اخذ مجوز از شورای پزشکی کانادا و تائید واجد شرایط بودن

شما به عنوان یک پزشک باید از انجمن پزشکی کانادا که به آن MCC گفته می‌شود، یک تأییدیه صلاحیت دریافت کنید. معنی دریافت این تأییدیه صلاحیت آن نیست که بلافاصله می‌توانید کار طبابت خود را آغاز کنید.

ضمنا می توانید با ساخت یک حساب کاربری درhttps://physiciansapply.ca/  که برای شما مبلغی در حدود 290 دلار در پی خواهد داشت، با این حساب کاربری مکاتبات خودتان با دولت کانادا را به صورت اختصاصی انجام دهید.

دریافت تأییدیه صلاحیت از انجمن پزشکی کانادا مستلزم سپری کردن یک آزمون 2 مرحله‌ای با عناوین زیر است:

 1. مرحله اول : MCCEE
 2. مرحله دوم : MCCQE

این‌که مفاد این آزمون‌ها چه هستند و چه نمره‌ای در آن‌ها مورد پذیرش است، بحث مفصل و بسیار تخصصی است که قصد نداریم در این مقاله به آن بپردازیم. اما یک نکته در خصوص این آزمون شایان ذکر است و آن این است که شما می‌توانید مرحله اول این آزمون را در ایران بدهید. اما برای شرکت در مرحله دوم آزمون، باید وارد کانادا شده باشید.

شرایط مهاجرت پزشکان به کانادا

 • سپری کردن دوره یک ساله تحصیلات تکمیلی در کانادا تحت نظارت یک ایالت

فرقی نمی‌کند که شما با چه تخصصی در زمینه پزشکی وارد خاک کانادا شده‌اید. به هر حال یکی از مهم‌ترین مراحل مهاجرت پزشکان به کانادا سپری کردن یک دوره طرح یک ساله در این کشور است. شما پس از آن که در آزمون دو مرحله‌ای MCC نمره قبولی را کسب کردید، باید به مدت یک سال به طور اجباری در این طرح شرکت کنید. این طرح در حقیقت نوعی تحصیلات تکمیلی است که شما طی آن با برخی از قوانین و جزئیات طبابت در کانادا آشنا خواهید شد.

برای گذراندن طرح یک ساله تحصیلات تکمیلی در کانادا باید ایالتی را برای سپری کردن این دوره انتخاب کنید که قصد دارید پس از پایان طرح خود در آن زندگی و کار کنید. ایالت‌هایی در این دوره شما را پذیرش خواهند کرد که در برنامه کاندید استانی، درخواست نیروی کار متخصص خود را به دولت کانادا اعلام کرده باشند.

 • دریافت گواهی رسمی از یکی از مراجع تنظیم مقررات پزشکی

پس از طی دوره دوازده ماه تخصصی در یکی از ایالت‌های کانادا، باید از یکی از مراجع تنظیم مقررات پزشکی همان ایالت، یک گواهی نامه رسمی دریافت کنید.

این گواهی را یکی از مراجع زیر به شما اعطا خواهد کرد:

 1. کالج پزشکان خانواده کانادا
 2. کالج سلطنتی پزشکان و جراحان کانادا
 3. کالج Des Medecins در ایالت کبک

این آخرین مرحله از مراحل نسبتاً پیچیده مهاجرت پزشکان به کانادا است. بعد از این سپری کردن این مراحل می‌توانید کار خود را در یکی از کلینیک‌ها یا بیمارستان‌های دولتی کانادا آغاز کنید.

هزینه های مهاجرت پزشکان به کانادا

هزینه تایید مدرک تحصیلی 215 دلار

برای دریافت گزارش ECA حدودا 137 دلار، این گزارش تاییدیه ای برای مطابقت مدرک تحصیلی شما ودوره های آموزشی گذرانده در کاناداست.

هزینه قسمت اول آزمون  MCCQE حدودا 1598 دلار

هزینه قسمت دوم آزمون MCCQE حدودا 3340 دلار

هزینه ثبت آزمون MCCQE حدودا 2365 دلار باید بپردازید.

برنامه مهاجرت پزشکان به کانادا

پیش‌تر به این موضوع اشاره شد که شما به عنوان یک پزشک باید تحت یکی از برنامه‌های نیروی متخصص، از دولت کانادا ویزای کاری دریافت کنید.

این برنامه که در مقاله دیگری در همین وب سایت به طور مفصل در خصوص جزئیات آن اطلاعات ارائه کرده‌ایم به این ترتیب است که هرسال ایالت‌های مختلف در کانادا لیست مشاغل مورد نیاز خود را به دولت مرکزی اعلام می‌کنند.

سپس سازمان مهاجرت کانادا از میان کسانی که بهترین و مناسب‌ترین شرایط را دارند، افراد مورد نظر را انتخاب کرده و به آن‌ها ویزای کاری می‌دهد. گرچه این ویزا موقتی است، اما پس از ورود به خاک کانادا و در صورتی که شرایط مناسب باشد، به راحتی می‌توان آن را تبدیل به ویزای اقامت دائم کانادا کرد.

در برنامه نیروی متخصص، اگر شما به عنوان درخواست کننده ویزای کاری از جانب یک شرکت کانادایی پیشنهاد کار داشته باشید، پروسه اخذ ویزا برای شما سریع‌تر خواهد بود. در خصوص مهاجرت پزشکان به کانادا نیز همین‌طور است. یعنی درصورتی‌که شما از جانب یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد شغل داشته باشید، ویزای کاری راحت‌تر به شما تعلق خواهد گرفت.

در پایان این بخش بد نیست بدانید که به طور متوسط از 24 گروه شغلی که ایالت‌های مختلف هر سال به عنوان لیست مشاغل مورد نیاز به دولت مرکزی اعلام می‌کنند، حداقل 9 عنوان مربوط به نیروی موردنیاز در حوزه درمان است. این عناوین شامل پزشک، پرستار، کار درمانگر، فیزیوتراپیست، متخصص رادیولوژی و سونوگرافی و… می‌شود.

شرایط زندگی پزشکان در کانادا

شرایط زندگی پزشکان در کانادا

شما به عنوان یک پزشک پس از دوره تخصص می‌توانید در ایران نیز زندگی مرفهی داشته باشید. اما سطح این رفاه با آنچه در کانادا به دست خواهید آورد بسیار متفاوت است.بعضی از پزشکان بعد از دوره عمومی برای دوره تخصص پزشکی در کانادا دست به اقدام می زنند.

میزان حقوق یک پزشک در کانادا، بسته به استانی که در آن کار می‌کند، متفاوت است. اما به طور میانگین در سال 2020 ( سالی که این مقاله در آن تدوین شده است) میزان درآمد سالیانه یک پزشک یا دندان پزشک از 288.995 دلار کانادا آغاز و تا 380.348 دلار نیز می‌رسد. در این میان استان نوااسکوشیا و ساسکاچوان کمترین میزان درآمد و آلبرتا و کبک، بالاترین سطح درآمد سالیانه برای پزشکان را دارند.

همچنین بخوانید  20 نکته مهم در مورد تحصیل پزشکی در کانادا

اکنون نوبت شما است که تصمیم بگیرید برای ادامه زندگی حرفه‌ای خود آیا می‌خواهید از امتیاز مهاجرت پزشکان به کانادا استفاده کنید یا تمایل دارید که در ایران بمانید و طبابت کنید.

در مورد مهاجرت پرستاران به کانادا و کادر درمان در این مقاله بخوانید.

 

سوالات متداول در مورد مهاجرت پزشکان به کانادا 2020

 

1-چگونه می توان از شورای پزشکی کانادا مجوز اخذ کرد و واجد شرایط بود؟
ابتدا باید از انجمن پزشکی کانادا MCC یک تاییدیه صلاحیت دریافت می کنید.
2-چه آزمونی برای مجوز طبابت در کانادا باید شرکت کنید؟
آزمونی دو مرحله ای MCCEE و MCCQE
3-معادل سازی مدرک پزشکی دوره تحصیلات تکمیلی دارد؟
بله بعد از قبولی در دو آزمون باید یک سال در این طرح به طور اجباری شرکت نمایید.
4-برای مهاجرت پزشک عمومی به کانادا تمام دانشگاه ها مورد قبول هستند؟
از لینک داخل مقاله که دایرکتوری جهانی وبسایت مدارس پزشکی است اسم دانشگاهتان را وارد کرده و بررسی نمایید.

 

8 Comments
 1. رامین says

  سلام خسته نباشید ایا پس قبولی در ۲ ازمون و سروع دوره ی یک ساله ،حقوق به پزشک در این یک سال داده میشود ؟
  ممنون

  1. admin says

   سلام دوست عزیز
   بله حقوق دریافت خواهید کرد و جزییاتش بستگی به استان شما و سطح دانش شما دارد.

 2. کاربر says

  سلام وخسته نباشید بابت مقاله خوبتون
  هزینه و شرایط یکسال تحصیل اجباری به چ صورت خواهد بود ؟
  شانس رد شدن مدرک چقدر هست و چقدر رزومه و معدل و سابقه کار اهمیت داره ؟

  1. admin says

   سلام دوست عزیز
   اگر مدرک پزشکی شما از دانشگاه های تایید دایرکتوری جهانی باشه که مشکلی برای مدرک پیش نمیاد. قطعا رزومه شما معدل و خصوصا سابقه کار شما برای مهاجرت کانادا به عنوان پزشک اهمیت بسیار بالایی دارد.

 3. مهدی says

  در مورد شرایط مهاجرت پرستاران هم بنویسیدمرسی

  1. admin says

   سلام دوست عزیز
   در مورد شرایط مهاجرت کادر درمان به کانادا در این مقاله بخوانید.

 4. لیان says

  خوبه که تجربه مهاجرت یک پزشک به کانادا رو هم بنویسید استفاده کنیم

  1. admin says

   سلام دوست عزیز در مورد تجربه مهاجرت پزشکان به کانادا در همین مقاله صحبت خواهیم کرد.

نظرات کاربران

Your email address will not be published.