همه چیز درباره مهاجرت و زندگی در کانادا

مهاجرت پرستاران و کادر درمان به کانادا

0

همواره پرستاران یکی از بیشترین متقاضیان مهاجرت کادر درمان به کانادا و به سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی هستند. مهاجرت پرستاران به کانادا نیز یکی از بیشترین مواردی است که وکلای مختلف بر روی آن کار می‌کنند. دانستن اینکه برای مهاجرت باید از چه شرایطی برخوردار بود می‌تواند کمک بسیاری به متقاضیان بکند. آیا صرف داشتن مدرک پرستاری کافیست؟ قرار است در چه مقطعی ادامه تحصیل بدهید؟ آیا شرایط کاری برای این رشته در کشوری همچون کانادا مهیاست یا خیر؟ در این مقاله سعی داریم به‌صورت جامع و کامل پاسخ روشنی به پرسش‌های شما بدهیم.
• مهاجرت پرستاران به کانادا هرروز بیشتر از دیروز
• رشته پرستاری و مراتب آن در کانادا
• مقاطع و دوره‌های مختلف پرستاری در کانادا
• نکاتی برای مهاجرت پرستاران به کانادا

مهاجرت پرستاران به کانادا هرروز بیشتر از دیروز

کشور کانادا، کشوری توسعه‌یافته، صنعتی و پیشرفته واقع‌شده در آمریکای شمالی است. زبان رسمی این کشور انگلیسی بوده و در برخی ایالات همچون کبک تسلط به زبان فرانسه نیز الزامی است. مهم‌ترین شهرهای کشور کانادا، تورنتو، ونکوور، اتاوا و کبک است. شرایط زندگی و کار برای اقشار مختلف جامعه فراهم‌شده و علاوه بر آن کشور کانادا مهاجرپذیر بوده و همواره دروازه‌های خود را به‌سوی مردم جهان از هر نژاد و رنگ گشوده نگاه داشته است. این روزها افراد مختلفی به‌ویژه از کشورهای جهان‌سومی چون ایران تمایل به ادامه زندگی در این کشور دارند. بنابراین با شمار زیادی مهاجر روبه‌رو هستیم که با شیوه‌های مختلف برای اخذ ویزای کانادا و یا دریافت اقامت دائم تلاش می‌کنند تا پا به این خاک وسیع گذاشته و آینده‌ای روشن برای خود و خانواده بسازند.
یکی از رایج‌ترین راه‌های مهاجرت به کانادا، اخذ ویزا از طریق تحصیل یا کار است. در بین رشته‌های موجود پرستاری یکی از پر متقاضی‌ترین رشته‌ها برای مهاجرت پرستاران به کانادا است. اگر شما فارغ‌التحصیل رشته پرستاری در کشوری غیر از کانادا هستید جهت مهاجرت باید آزمون‌های خاصی را پشت سر گذاشته و امتیازات لازم را به دست آورید.

پرستاری در کانادا
پرستاری در کانادا

پرستاری و مراتب آن در کانادا

در ایران فارغ‌التحصیلان رشته پرستاری، پرستار خطاب شده و در حین تحصیل و یا پس از فارغ‌التحصیلی به کار در بیمارستان‌ها یا کلینیک‌ها مشغول می‌شوند. در کشور کانادا انواع پرستار وجود دارد و پرستاران با توجه به میزان تحصیلات و سابقه کاری در رتبه‌بندی‌های متفاوتی قرار می‌گیرند. داشتن آگاهی از این سلسله‌مراتب برای تمام کسانی که قصد ادامه تحصیل یا کار در کانادا را دارند بسیار بااهمیت است.
– پرستار ثبت‌شده (RN)
دارای تحصیلات 4 ساله در مقطع لیسانس
– پرستار ثبت‌شده عملی (RPN)
شامل کسانی است که دوره پرستاری 2 الی 3 ساله در ایالات انتاریو یا کبک گذرانده‌اند.
– پرستار ثبت‌شده عملی (LPN)
افرادی که دوره 2 الی 3 ساله پرستاری را در سایر ایالت‌های کانادا گذرانده‌اند.
– پرستار ثبت‌شده روان‌پزشکی
– پرستار سلامت روانی
– پرستار متخصص
– پرستاران ثبت‌شده با مجوز تجویز دارو
مقاطع و دوره‌های مختلف پرستاری در کانادا
درصورتی‌که قصد مهاجرت و دریافت مجوز تحصیلی به کانادا هستید (مهاجرت پرستار به کانادا) باید در ابتدا مشخص کنید که خواهان ادامه تحصیل در چه مقطعی هستید. مقاطع مختلف شرایطی مختلفی نیز دارد.
– مقطع لیسانس پرستاری:
دوره‌ای 4 ساله است که فرد متقاضی باید دارای مدرک آیلتس 6.5 به بالا و معدل قابل‌قبول باشد.
– دوره تاپ آپ (مقطعی بین لیسانس و فوق‌لیسانس)
این مقطع تقریباً به دوره کارآموزی شباهت دارد. پرستاران با حداقل 1600 ساعت سابقه کار یا تحصیل در رشته پرستاری که از سال دوم مجاز به تحصیل در این رشته هستند.
– فوق‌لیسانس پرستاری
متقاضیان مهاجرت پرستاران به کانادا که دارای مدرک لیسانس پرستاری هستند در شرایطی در این مقطع ادامه تحصیل می‌دهند که دارای آیلتس 7 به بالا بوده و همچنین دارای مدرک پرستاری از کشور مقصد باشند. این افراد حتماً باید در آزمونی که سازمان پرستاری کشور کانادا برگزار می‌کند شرکت کرده و امتیاز لازم را اخذ کنند.
– پرستاری عملی
دوره دوساله‌ای است که به فرد متقاضی مجوز کار پرستاری اعطا می‌کنند.
– دوره مراقبت‌های بهداشتی
در این دوره 27 هفته آموزش جهت دریافت مجوز کار در مراکز مراقبت‌های بهداشتی سالمندان گذرانده می‌شود.
– دوره کو آپ
این دوره، دوره کار حین تحصیل است، که حدود یک سال و نیم به طول می‌انجامد. دانشجو یک سال اول را در دانشگاه به تحصیل پرداخته و 6 ماه سوم را به کار همراه با دریافت حقوق مشغول می‌شود. حداقل سن برای گذراندن این دوره 19 سال است و حداقل مدرک نیز، دیپلم.
ممکن است برخی افراد متقاضی پرستار خانگی باشند که برای این رشته هم باید دارای تحصیلات در رشته پرستاری و سایر رشته‌های مرتبط همچون، مامایی، بهداشت و سلامت، سلامت محیط، خدمات سلامت، سلامت ورزشی و مدیریت بهداشت باشند.

ویزای کار پرستاری در کانادا
ویزای کار پرستاری در کانادا

نکاتی برای مهاجرت پرستاران به کانادا

– مهاجرت پرستاران به کانادا در شرایطی صورت می‌گیرد که هزینه‌های تحصیل به عهده دانشجو است. پیش از هر اقدامی منابع مالی خود را بررسی کنید. در کانادا چیزی تحت عنوان تحصیل رایگان پرستاری وجود ندارد. حتی در دوره کوآپ یک سال ابتدایی تحصیل تمام هزینه‌ها بر عهده دانشجو می‌باشد. البته این مسئله جای نگرانی ندارد. معمولاً با انجام کار حین تحصیل قادر به پرداخت شهریه دانشگاه و حتی هزینه‌های زندگی خواهید بود. اما بهتر است این مسئله را مدنظر قرار بدهید. هزینه تحصیل پرستاری از 14 تا 30 هزار دلار کانادا متغیر است. البته درآمد پرستاران در کانادا کفاف هزینه‌های زندگی و حتی پس‌انداز و تفریح را می‌دهد.

پرستاران کانادا بسته به میزان تحصیلات و سابقه کاری و حرفه‌ای از 30 هزار تا 130 هزار دلار درآمد سالیانه خواهند داشت.

– درصورتی‌که به دنبال شرایط مهاجرت پرستاران به کانادا هستید باید بدانید که امکان بردن همراه وجود دارد. فرد مهاجر پس از شروع کار یا تحصیل می‌تواند برای همسر یا فرزندان زیر 21 سال خود ویزا تهیه کند. همسر وی اجازه کار تمام‌وقت را داشته و برای فرزندان نیز امکان ادامه تحصیل در مدارس کانادا فراهم‌شده است. پس از دو سال هم می‌توانند برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند.
– مهم‌ترین اقدام پیش از مهاجرت پرستاران به کانادا جمع‌آوری و ارسال مدارک برای دانشگاه‌های کانادا است. ابتدا دانشگاه‌هایی که سالیانه پذیرش دانشجو در رشته پرستاری دارند و رنکینگ جهانی آن‌ها را بررسی کنید. سپس به سایت دانشگاه مراجعه کرده و برای دریافت پذیرش اقدامات لازم را انجام دهید. توجه داشته باشید که ارسال کامل مدارک بدون بازگشتی خود یک پوئن مثبت حساب می‌شود.
– در نظر داشته باشید که هر چه سن کمتری داشته باشید و یا گپ تحصیلی نداشته و یا خیلی کم باشد شانس بیشتری برای دریافت ویزا خواهید داشت.

 

نظرات کاربران

Your email address will not be published.