همه چیز درباره مهاجرت و زندگی در کانادا

چگونه با سرمایه‌گذاری در کانادا ویزا بگیریم؟(25 نکته که باید بدانیم)

0

ویزای سرمایه‌گذاری کانادا

یکی از بی‌دردسرترین شیوه‌های مهاجرت، ویزای سرمایه‌گذاری کانادا است. البته منظور از واژه “بی‌دردسر” این نیست که هر فردی با هر شرایطی می‌تواند اقدام به مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری کند. درواقع بسیاری از قوانین و شروط دست و پاگیری که در سایر شیوه‌های مهاجرت وجود دارد، در شیوه مهاجرت سرمایه‌گذاری کانادا مطرح نیست. شروطی همچون میزان سن، سطح دانش زبان انگلیسی یا فرانسه، مدرک تحصیلی یا ارائه گواهی دعوت به کار از جانب یک شرکت معتبر کانادایی. در این مقاله شما به شرایط ویزای سرمایه گذاری کانادا آشنا خواهید شد.

اما اخذ ویزای سرمایه‌گذاری کانادا، که جزو ویزاهای اقامت دائم این کشور است، شروط دیگری دارد. مهم‌ترین شرط موافقت دولت کانادا با پذیرش مهاجران خارجی در قالب برنامه اعطای اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری، در اختیار داشتن مبلغ نسبتاً کلانی است که باید از جانب متقاضی ویزا به عنوان ودیعه مدت‌دار نزد دولت کانادا به امانت گذاشته شود.

سؤالات بسیار زیادی در زمینه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری مطرح است. سؤالاتی مانند این‌که آیا این کار منطقی و عقلانی است که مبلغ زیادی پول به دولت کانادا داده شود؟ آیا تضمینی برای بازگشت این پول وجود دارد؟ آیا سودی به مبلغ سرمایه‌گذاری شده تعلق می‌گیرد یا خیر؟ و به‌طورکلی به‌جز تأمین مبلغ موردنظر به منظور سرمایه‌گذاری، آیا برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری شروط دیگری نیز وجود دارد یا خیر؟

برای دریافت پاسخ روشن به تمام پرسش‌های فوق، این مطلب را بخوانید. ما به شما خواهیم گفت که اخذ ویزای سرمایه‌گذاری کانادا با تأمین چه شرایطی امکان پذیر خواهد شد.

 

ویزای سرمایه گذاری کانادا

 

آیا تلاش برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری کاری منطقی است؟

چرا این پرسش را در ابتدای این مقاله مطرح کرده و می‌خواهیم به آن پاسخ دهیم؟ بدون تردید شما به‌عنوان یک سرمایه‌دار، که به دنبال مهاجرت به کشور دیگری هستید، پول خود را به راحتی به دست نیاورده‌اید. سال‌ها تلاش شبانه روزی برای کسب درآمد بوده است که امروز به شما قدرت و اعتماد به نفس این را می‌دهد که برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری، اقدام کنید. به همین سبب بدون شک مهم است که بدانید آیا پرداختن مبلغ زیادی به دولت کانادا به‌منظور اعطای ویزای سرمایه‌گذاری، بدون آن‌که هیچ سودی به این پول تعلق بگیرد، کاری منطقی و تضمین‌شده است یا خیر؟

همچنین بخوانید  11 شاخص مهم در فرهنگ و عقاید مردم کانادا

بررسی موضوع امنیت سرمایه‌گذاری در یک کشور خارجی حق طبیعی شما است. شما باید بدانید که ریسک از دست رفتن سرمایه شما در مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری، چه میزان است. در این خصوص باید بگوییم که در اقتصاد جهانی، نرخ مصادره اموال توسط دولت‌ها یک شاخص دارد. این شاخص که در زبان انگلیسی به آن Expropriation Risk گفته می‌شود، در واقع خطر سلب مالکیت سرمایه از سرمایه‌دار خارجی توسط دولت یک کشور است. این شاخص عددی است که میزان آن می‌تواند بین 1 (حداقل خطر) تا 7 (حداکثر خطر) باشد. شاخص ریسک مصادره اموال در دولت کانادا عدد 1 است. یعنی سرمایه‌گذاری شما در این کشور به‌منظور اخذ ویزای سرمایه‌گذاری و مهاجرت دائمی به کانادا، خطری برای پولی که نزد دولت این کشور به امانت می‌گذارید، نخواهد داشت.

موضوع مهم دیگری که باید در خصوص مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری به آن توجه داشته باشید، میزان فساد در دستگاه‌های دولتی و قضایی این کشور است. این مسئله یکی از شاخص‌های مهم در امنیت پول به امانت گذاشته شما است. در این خصوص نیز باید بدانید که کشور کانادا یکی از پاک دست‌ترین دولت‌ها و دستگاه‌های قضایی را دارد.

دو دلیل فوق به روشنی نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در کشور کانادا عملاً هیچ خطری برای پول شما ندارد. یعنی به‌راحتی می‌توانید با ودیعه گذاشتن مبلغ مشخصی که دولت کانادا تعیین می‌کند، اقامت موقت این کشور را اخذ کنید. سپس بعد از سپری شدن مدت زمان مشخص، این پول را بدون کم و کاست، باز پس بگیرید.

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

اخذ ویزای سرمایه گذاری کانادا از طریق کدام برنامه‌ها امکان‌پذیر است؟

در حال حاضر( یعنی در فروردین‌ماه 1399 که این مقاله تدوین‌شده است) مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری، تنها از طریق برنامه سرمایه‌گذاری کبک امکان‌پذیر است. این برنامه که Quebec immigrant investor program یا QIIP نام دارد، شرایطی را فراهم کرده است تا افرادی که قصد اخذ اقامت سرمایه‌گذاری کانادا را دارند بتوانند به این کشور مهاجرت کنند.

برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری هرسال تغییر می‌کند. بنابراین اگر تمایل ندارید اکنون سرمایه‌گذاری خود را در استان کبک انجام دهید، باید برای مطرح‌شدن برنامه‌های جدید در سایر ایالت‌های کانادا، منتظر بمانید.

آیا پروسه اخذ ویزای سرمایه‌گذاری کانادا طولانی است؟

سرمایه‌گذاری در کانادا و گرفتن ویزای اقامت دائم این کشور پروسه‌ای 12 تا 44 ماهه است. یعنی درصورتی‌که همه شرایط مهیا باشد، بین یک تا حدوداً سه سال و نیم زمان می‌برد تا شما به‌عنوان سرمایه‌گذار به کشور کانادا مهاجرت کنید.

پیش‌نیازهای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری چیست؟

قبلاً هم به این موضوع اشاره کردیم که برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری، هیچ پیش شرطی وجود ندارد. یعنی شروطی مانند محدودیت سنی، سطح تحصیلات یا دانش زبان انگلیسی برای اخذ این ویزا مورد نیاز نیست.

اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

شرایط اخذ ویزای سرمایه‌گذاری در کانادا چیست؟

اما اخذ اقامت سرمایه‌گذاری در کانادا منوط به ارائه مدارک و اثبات شرایط خاصی است که آن‌ها را در ادامه به‌طور مفصل توضیح خواهیم داد.

 • میزان دارایی خالص

شما به‌عنوان متقاضی دریافت ویزای سرمایه‌گذاری در کانادا، در ابتدا باید ثابت کنید که میزان دارایی خالص شما و همسر قانونی‌تان حداقل 2 میلیون دلار کانادا است. همچنین باید با ارائه مدارک مستدل اثبات کنید که این دارایی را از راه درست و قانونی به دست آورده‌اید.

ارزش‌گذاری روی دارایی‌های منقول و غیرمنقول شما باید توسط کارشناسان معتبر دادگستری انجام شود تا مورد قبول سازمان مهاجرت کانادا قرار بگیرد.

 • تجربه و سوابق قابل اثبات مدیریتی

شرط دیگری که برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری کانادا به آن نیاز دارید، اثبات سوابق مدیریتی شما در طول 5 سال گذشته است. یعنی شما به عنوان متقاضی ویزا باید ثابت کنید که در طول 5 سال گذشته ، حداقل 2 سال به طور مداوم سابقه مدیریت، برنامه‌ریزی یا کنترل منابع انسانی یا مالی را دارید. البته به جز این مشاغل، موارد زیر نیز قابل قبول است:

 1. کاسبی که پروانه کسب دارد
 2. وکیل دادگستری که پروانه وکالت دارد
 3. سهامدار یا اعضای هیئت‌مدیره یک شرکت معتبر
 4. مدیر ارشد شرکت‌های دولتی یا خصوصی
 5. مهندس عمران یا مهندس معماری که پروانه مهندسی دارد
 6. سهامدار بیمارستان
 7. پزشک، داروساز یا جراحی که پروانه طبابت دارد
 • تأمین مبلغ سرمایه‌گذاری در کانادا

این آخرین و مهم‌ترین شرط برای اخذ ویزای اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری است. شما باید حداقل مبلغ سرمایه گذاری در کانادا یعنی 1200000  یک‌میلیون و دویست هزار دلار کانادا را به مدت 5 سال به دولت این کشور به‌عنوان ودیعه بپردازید. این مبلغ که معادل با 6 میلیارد تومان است، به مدت 5 سال بدون این‌که هیچ سودی به آن تعلق بگیرید، به شکل امانت نزد دولت کانادا باقی می‌ماند. درازای این مبلغ، دولت کانادا ویزای اقامت دائم خود را به شما اعطا می‌کند. سپس بعد از طی مدت‌زمان تعیین شده، دولت کانادا این پول را به شما باز می‌گرداند.

دولت کانادا طی قراردادی که با شما تنظیم می‌کند، بازپرداخت مبلغ سرمایه گذاری شده شما را پس از سپری شدن 5 سال، تضمین خواهد کرد.

نکته‌ای که در خصوص شیوه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری وجود دارد این است که درصورتی‌که شما همه شروط را دارید، اما قادر به پرداخت یکجای حداقل مبلغ سرمایه گذاری در کانادا یعنی مبلغ 1200000 دلار کانادایی نیستید، می‌توانید از کمک بنگاه‌های مالی کانادا استفاده کنید. در این صورت آن‌ها این مبلغ را به دولت پرداخت خواهند کرد، اما شما باید 350 هزار دلار کانادا را به‌عنوان سود، به این بنگاه‌های مالی بپردازید.

فرآیند اعلام درخواست ویزای سرمایه‌گذاری کانادا

نکات تکمیلی در خصوص فرآیند اعلام درخواست ویزای سرمایه‌گذاری کانادا

بدیهی است که تأمین شرایط فوق و تکمیل مدارک اولیه و اصلی برای ثبت درخواست ویزای سرمایه‌گذاری کانادا، اولین کارهایی است که برای اعلام درخواست خود باید انجام دهید. اما در این راستا چند نکته وجود دارد که دانستن آن‌ها کمک می‌کند که با صبر و دقت بیشتری این پروسه را طی کرده و به سرانجام برسانید.

همچنین بخوانید  5 منطقه جغرافیایی کانادا، هزاران ویژگی جذاب طبیعی
 1. تلاش کنید که همه مدارک، اعم از اسناد ملکی، مدارک شناسایی و سوابق مدیریتی خود را پیش از ثبت اولین درخواست در وب‌سایت سازمان مهاجرت کانادا کامل کنید. در این صورت احتمال ریجکت شدن پرونده شما به دلیل نقص مدارک به صفر می‌رسد.
 2. برای تکمیل فرآیند بررسی پرونده، از جانب افسر بررسی، مصاحبه‌ای با شما صورت خواهد گرفت. برای انجام این مصاحبه آماده‌باشید. نکته بسیار مهم در خصوص این مصاحبه این است که به زبان فارسی انجام خواهد شد.
 3. درصورتی‌که مرحله مصاحبه را با موفقیت پشت سر بگذارید، ظرف مدت 110 روز باید سرمایه‌گذاری شما در استان کبک صورت بپذیرد. پس مبلغ تعیین شده را از پیش به طور کامل آماده کنید.
 4. پس از این مرحله، پرونده شما کامل شده و باید آن را به اداره مهاجرت فدرال ارسال کنید.
 5. برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در کانادا نیاز به ارائه گواهی سلامت پزشکی و گواهی عدم سو پیشینه‌دارید.
 6. درخواست کامل شده شما ظرف مدت 12 تا 44 ماه به‌طور کامل بررسی و در صورت عدم وجود مشکل یا نقصی در پرونده، ویزای اقامت دائم شما صادر خواهد شد.

اقامت دائم کانادا

چه مزیت‌هایی در اخذ ویزای اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه‌گذاری وجود دارد؟

شاید در نگاه اول این‌طور به نظر برسد که چشم پوشی کردن از چنین مبلغی به مدت 5 سال، بدون دریافت هیچ سودی و تنها در ازای دریافت ویزای اقامت دائم یک کشور، کاری منطقی نبوده و مزیتی ندارد. اما واقعیت آن است که مزایای سرمایه گذاری در کانادا و گرفتن ویزای اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری یعنی :

 1. شما نه تنها برای خودتان، که برای همه اعضای زیر 22 سال خانواده خود، اقامت دائم یک کشور پیش رفته و خوش آتیه را گرفته‌اید.
 2. پس از گرفتن این ویزا، ملزم به راه اندازی سریع یک کسب و کار در کشور کانادا نخواهید بود.
 3. از تمام امکانات بهداشتی و پزشکی کشور کانادا به طور رایگان بهره‌مند خواهید شد.
 4. خودتان و تمام اعضای خانواده شما از امکان آموزش عمومی رایگان بهره‌مند خواهید شد. ضمن آن‌که فرزندان شما می‌توانند در بهترین مدارس و دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند.
 5. گرچه در حال حاضر تنها سرمایه‌گذاری در استان کبک و اخذ اقامت کانادا از این طریق امکان‌پذیر است، اما این به آن معنی نیست که شما ملزم به زندگی در این استان هستید. بلکه هر استان دیگری در کشور کانادا را می‌توانید به‌عنوان مقصد زندگی خود انتخاب کنید.

همچنین بخوانید  15 نکته تکمیلی در خصوص اخذ ویزای اکسپرس اینتری کانادا

نظرات کاربران

Your email address will not be published.