همه چیز درباره مهاجرت و زندگی در کانادا

اخذ اقامت دائم کانادا+12 روش سریع

0

احتمالاً بیشترین توصیفاتی که درباره کشور کانادا شنیده‌اید حاوی اطلاعاتی در خصوص وسعت زیاد این کشور، جمعیت کم، طبیعت بکر و زیبا و فراهم بودن موقعیت و شرایط برای رشد و ترقی همه اقشار جامعه در آن است. تمام این تعاریف درباره ی کانادا صحیح است. اما وقتی بنا به دلایل گوناگون قصد ترک وطن و آغاز یک زندگی تازه را داریم، موضوع “مهاجر پذیر بودن” کشور مقصد از هر مطلبی برای ما مهم‌تر خواهد بود.

در پاسخ به این پرسش که آیا کانادا کشور مهاجر پذیر و مهمان نوازی هست یا خیر؟ به روشنی می‌توان پاسخ داد بله. اما ورود به این کشور و اخذ تابعیت کانادا، شرایط و قوانین خاص و در برخی موارد بسیار پیچیده‌ای دارد. در واقع برای آن‌که بتوانید کشور کانادا را به عنوان خانه دوم خود انتخاب کنید، باید راه‌های مهاجرت قانونی به کانادا را بدانید، سپس بر اساس شرایط فعلی خود، و البته نیازها و انتظاراتی که از مهاجرت به یک کشور تازه دارید، بهترین و مناسب‌ترین مسیر را انتخاب کنید. همچنین به طور کلی مدت زمان گرفتن ویزای دائم کانادا از روش های مختلف، متفاوت است.

آنچه در ادامه این مطلب مطالعه خواهید کرد، راه‌های مهاجرت به کانادا است. به این معنی که اگر قصد دارید برای ادامه زندگی و به صورت دائمی، وارد خاک این کشور شده و در آن بمانید، باید به کمک یکی از روش‌های شر داده شده، اقدام برای مهاجرت به کانادا کنید.

اما سؤال اول این است که چطور می‌شود ویزای اقامت دائم کانادا را گرفت؟ فرد متقاضی، در صورت احراز چه شروطی می‌تواند به طور کاملاٌ قانونی وارد خاک این کشور شود و تا هر زمان که مایل باشد در آن بماند؟

همچنین بخوانید  ویزای موقت کانادا+ 12 نکته مهم که باید بدانید

ویزاهای اقامت دائم کانادا به چه کسانی داده می‌شود؟

ویزاهای اقامت دائم کانادا

اخذ ویزای کشوری به مهمی کانادا، پروسه‌ای نسبتاً طولانی است. اولین نکته‌ای که باید به عنوان یک فرد عاقل و باهوش بدانید، این است که تنها در صورتی بدون مشکل وارد خاک کانادا خواهید شد که تمام قوانین مهاجرتی کانادا را رعایت کرده باشید.

گرچه این کشور مهاجر پذیر است، اما بدون شک حق دارد که از میان هزاران درخواستی که سالانه از سراسر دنیا در سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا به ثبت می‌رسد، افرادی را برگزیند که هیچ زحمتی برای دولت و ملت کانادا نداشته باشند. ضمن آن که مهاجران پذیرفته شده همواره کسانی هستند که ورودشان به عنوان شهروند کانادا به خاک این کشور، باعث رشد و تعالی آن می‌شود.

پس اگر در زمینه‌ای خاص، که کشور کانادا به آن نیاز دارد، تخصص دارید یا به اندازه کافی پول دارید، یا دارای یکی از شروط زیر هستید، می‌توانید برای مهاجرت به کشور کانادا، تحت یکی از این برنامه‌ها اقدام کنید.

انواع ویزاهای اقامت دائم کانادا

انواع ویزاهای اقامت دائم کانادا

برای آن‌که بتوان در کشور کانادا اقامت دائم داشت، باید به یکی از روش‌های زیر اقدام به اخذ ویزای اقامت دائم کانادا را کرد.

 • ویزای اکسپرس اینتری یا visa Express Entry

چنانچه فردی در شغلی خاصی مهارت داشته و این مهارت مورد نیاز کشور کانادا باشد، می‌تواند درخواست اخذ ویزای دائم اکسپرس اینتری کند. برنامه الکترونیک اکسپرس اینتری که توسط دولت کانادا طراحی شده است، به تمام مردم جهان اجازه می‌دهد که در صورت احراز صلاحیت، تحت یکی از 3 برنامه زیر، اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

 • برنامه تجاری متخصصان فدرال یا Federal Skilled Trades Program- FSTP

اگر فردی دانش نسبی در زبان انگلیسی، همچنین 2 سال سابقه فعالیت مداوم در یکی از حرفه‌های:

 1. آهنگری
 2. جوشکاری
 3. نجاری
 4. مکانیک هواپیما
 5. مکانیک تجهیزات سنگین
 6. برق
 7. اپراتوری جرثقیل
 8. لوله‌کشی

را داشته باشد، می‌تواند ویزای اقامت دائم یا ویزای مهاجرتی به کانادا را دریافت کند. البته نکته مهمی که در خصوص این برنامه وجود دارد این است که در زمان ثبت درخواست اخذ ویزای اقامت دائم، کشور کانادا به حرفه فرد مورد نظر نیاز داشته باشد.

 • نیروی کار ماهر فدرال Federal Skilled Worker Program- FSWP

ویزای نیروی کار ماهر فدرال نیز یک ویزای اقامت دائمی است که به افرادی تعلق می‌گیرد که در یک رشته خاص، که مورد نیاز کشور کانادا است، تخصص داشته باشند. در این برنامه، که اساس آن امتیاز کسب شده توسط متقاضی است، فرد باید از 100 امتیاز حداقل صاحب 67 امتیاز شود. همچنین اخذ ویزای دائم از طریق برنامه نیروی کار ماهر فدرال در صورتی امکان پذیر است که فرد به زبان انگلیسی مسلط بوده و نمره آیلتس او از 7 پائین تر نباشد. ضمناً در این برنامه تسلط به زبان فرانسه یک امتیاز ویژه محسوب می‌شود.

 • برنامه تجربه کانادایی یاThe Canadian Experience Class

اگر فردی ویزای تحصیلی یا کار موقت در کانادا را داشته باشد، می‌تواند برای اخذ ویزای اقامت دائم، تحت برنامه تجربه کانادایی اقدام کند. دلیل آن‌که نام این ویزا تجربه کانادایی است، آن است که افرادی که برای مدت زمان محدود و مشخصی در خاک این کشور زندگی کرده‌اند، تجربه زیسته‌ای از زندگی با مردم این کشور و قوانین کانادا را دارند.

برای تبدیل ویزای موقت کانادا به ویزای تجربه کانادایی، فرد باید بین 1 تا 3 سال گذشته در کانادا تحصیل یا کار کرده باشد. همچنین اگر مهارتی دارد، باید این مهارت مورد نیاز کشور کانادا باشد. ضمن آن‌که تسلط به یکی از دو زبان فرانسه یا انگلیسی( به معنی آیلتس بالای 7) یکی دیگر از شروط اصلی اخذ این ویزا است.

 • ویزای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری یا investor visa

ویزای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

فردی که سرمایه‌ای بالغ‌بر 2 میلیون دلار کانادایی داشته باشد، می‌تواند به منظور سرمایه‌گذاری در کشور کانادا، از این کشور ویزا بگیرد. البته یکی از شروط اعطای ویزای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری این است که فرد متقاضی1200.000 دلار کانادایی را به عنوان امانت به دولت کانادا بدهد. البته دولت بعد از 5 سال این مبلغ را تمام و کمال و البته بدون هیچ سودی به او باز می‌گرداند.

 • برنامه کارآفرینی یا Entrepreneurship program

کارآفرینی که به میزان حداقل 300 هزار دلار کانادایی سرمایه داشته باشد، همچنین متعهد شود که پروژه کارآفرینی او در حد و اندازه حداقل یک سوم یک کسب و کار کانادایی است، و میتواند به مدت حداقل 3 سال پیاپی کسب و کار راه اندازی شده را حفظ کرده و رشد دهد، میتواند ویزای کارآفرینی از کانادا دریافت کند.

 • ویزای خود اشتغالی یا Self-employment visa

افرادی که در یکی از زمینه‌های ورزشی، فرهنگی یا کشاورزی متخصص باشند، به شرط آن‌که اثبات کنند می‌توانند کسب و کار خود را راه‌اندازی کرده و از آن امرار معاش کنند، امکان دریافت ویزای خود اشتغالی را دارند.

 • ویزای استارت آپ یا Visa start Up

کشور رو به رشد کانادا به افرادی که ایده نوین و قابل اجرایی داشته باشند، ویزای استارت آپ می‌دهد. البته ایده فرد باید تحت حمایت مالی یکی از سازمان‌های مورد تائید و اعلام شده کانادا باشد. البته در این طرح، ایده پرداز استارت آپ حق سرمایه گذاری روی طرح خود را ندارد. در واقع این طرح باید توسط سازمان کانادایی که از طرف اداره مهاجرت کانادا مورد تائید قرار گرفته است، حمایت مالی شده و تحت عنوان یک شرکت سهامی ثبت شود.

همچنین بخوانید  5 مرحله اصلی برای اخذ ویزای توریستی کانادا

ویزای استارت آپ

 • برنامه پرستاران یا مراقبان تمام وقت یا Live-in caregiver Program- LCP

مراقبان یا پرستاران تمام وقت افرادی هستند که صلاحیت و دانش کافی را برای مراقبت از کودکان، معلولین یا سالمندانی که به جای مراکز خاص، در منازل شخصی نگهداری می‌شوند، دارند. اگر فردی با داشتن مدرک پرستاری معتبر برای دریافت این ویزای پرستار یا مراقب تمام وقت از کانادا اقدام کند، به او اجازه اقامت و کار در این کشور داده می‌شود. البته چند شرط مهم برای اخذ این ویزا وجود دارد. به طور مثال فرد متقاضی باید به اندازه کافی تجربه و سابقه قابل استناد کار کردن در این زمینه را داشته باشد. همچنین تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه یکی دیگر از شروط مهم این ویزا است.

پس از اخذ ویزای پرستار یا مراقب تمام وقت، فرد باید حداقل به مدت 30 ساعت در هفته از کودکان زیر 18 سال، سالمندان بالای 65 سال یا افراد معلول مراقبت کند.

برنامه پرستاران یا مراقبان تمام وقت

 • ویزای حمایت خانواده یا Family support visa

ویزای حمایت خانواده، به همسر یا فرزندان افرادی داده می‌شود که شهروند رسمی کانادا هستند یا ویزای اقامت دائم این کشور را دارند.

 • ویزای پناهجویان یا visa asylum seekers

کشور کانادا به کسانی که در صورت برگشت به کشور خودشان قرار است با خطر جانی یا محاکمه ناعادلانه روبه رو باشند، ویزای پناه‌جویی می‌دهد. این ویزا یک اجازه اقامت دائم کانادا است.ویزای پناهجویان

 • برنامه کاندید استانی یاProvincial Nomination program

چنانچه فردی در رشته کاری خود آن‌قدر متخصص باشد که حضورش در کشور کانادا به رشد اقتصادی این کشور کمک شایانی بکند، می‌تواند تحت برنامه کاندید استانی، ویزای اقامت دائم کانادا را بگیرد. در صورت اخذ این ویزا، فرد برای مشغول به کار شدن به استان‌هایی فرستاده می‌شود که درخواست نیروی کار در زمینه تخصص فرد را داشته باشند.

 • برنامه پایلوت مهاجرتی روستایی و شمالی یا rural and northern immigration pilot program

کشور کانادا، طی یک برنامه مدون و طولانی مدت توسعه، تمایل دارد که افراد بیشتری در برخی مناطق کم جمعیت این کشور، مانند روستاها زندگی کنند. همچنین نیروی متخصص خارجی را در مناطق روستایی از طریق اعطای اقامت دائم، به کار بگیرد و از تخصص آن‌ها استفاده کند. این برنامه مهاجرتی می‌تواند به تقویت اقتصاد و بازار محلی کمک کند. برای اخذ ویزای دائم اقامت کانادا از طریق برنامه پایلوت مهاجرتی روستایی و شمال، درخواست فرد متقاضی باید مورد تائید شهردار منطقه موردنظر قرار بگیرد. همچنین یک سازمان خدمات مهاجرین محلی یا منطقه‌ای نیز باید این درخواست را تائید کند.

ویزای دائم اقامت کانادا از طریق برنامه پایلوت مهاجرتی

 • برنامه پایلوت مهاجرتی آتلانتیک یا Atlantic Immigration Pilot

در طی قرارداد همکاری دولت فدرال کانادا با 4 استان حاشیه اقیانوس اطلس در این کشور که شامل، جزیره پرنس ادوارد، نوا اسکوشیا، نیوفاندلند و لابرادور و نیوبرانزویک می‌شود، افراد می‌توانند برای اخذ ویزای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

 1. فرد متقاضی باید دارای سابقه کار در یکی از استان‌های نام برده را داشته باشد.
 2. اگر سابقه کاری وجود ندارد، حداقل داشتن دیپلم دبیرستان از کشور کانادا الزامی است.
 3. حتماً از یک کارفرمای معتبر در یکی از این استان‌ها درخواست همکاری داشته باشید.
 • ویزای نیروی کار منتخب کبک یا Quebec selected Skilled Workers

استان کبک یکی از استان‌های بزرگ و مهم در کشور کانادا است. اگر فردی به زبان فرانسه تسلط داشته، همچنین در یکی از رشته‌های کاری مورد نیاز این استان متخصص باشد، می‌تواند تحت برنامه نیروی کار منتخب کبک، ویزای اقامت دائم از این کشور دریافت کند.

همچنین بخوانید  5 مرحله اصلی برای اخذ ویزای کار در کانادا

ویزای نیروی کار منتخب کبک

در پایان بد نیست بار دیگر بر این موضوع تأکید کنیم که راهی برای ورود فوری به کانادا وجود ندارد. برای آن‌که ویزای اقامت دائم کانادا را داشته باشید، باید صلاحیت خود را به دولت این کشور اثبات کنید. کشور کانادا چندین برنامه مختلف و مدون برای اعطای ویزای اقامت دائم این کشور دارد. به همین سبب می‌توان با اطمینان گفت که راه ورود به کانادا به‌عنوان یک شهروند رسمی وجود دارد. اما شهروندی که بتواند در جهت رشد و اعتلای موقعیت این کشور در جهان، به اندازه یک انسان مفید و مؤثر بوده و لایق دریافت خدمات شهروندی کانادا باشد.

نظرات کاربران

Your email address will not be published.