همه چیز درباره مهاجرت و زندگی در کانادا

چگونه ویزای خود اشتغالی کانادا بگیریم؟

0

کسب درآمد برای افراد مختلف به شیوه‌های گوناگونی صورت می‌گیرد. برخی ترجیح می‌دهند که به‌عنوان کارگر یا کارمند در یک مجموعه که توسط فرد یا گروه دیگری از افراد اداره می‌شود، کار بی دردسری داشته باشند و در پایان ماه حقوق مشخصی را دریافت کنند. اما عده‌ای دیگر، رنج راه اندازی یک کسب و کار تازه را به جان می‌خرند، پای امکان سود و ضرر آن می‌ایستند و در نهایت به عنوان یک فرد خود اشتغال، برای خودشان ثروت آفرینی می‌کنند.

بی‌تردید کسانی که در گروه دوم این دسته‌بندی قرار می‌گیرند، برای همه جوامع و دولت‌ها، افراد ارزشمندی هستند. به همین سبب است که دولت‌ها و کشورهای پیشرفته، که برای رشد اقتصاد و کاهش هرچه بیشتر نرخ بیکاری افراد جامعه خود تلاش می‌کنند، مشتاق پذیریش مهاجرانی خوداشتغالی هستند که می‌خواهند در جایی به‌جز کشور خودشان زندگی و کار کنند.

یکی از این دولت‌ها، دولت کانادا است. ویزای خوداشتغالی کانادا یکی از ویزاهای دائمی کانادا است که به کسانی تعلق می‌گیرد که توانایی راه‌اندازی یک شغل و کسب درآمد از طریق آن را داشته باشند. اگر شما نیز به واسطه مهارت و دانشی که دارید در کسب و کاری که خودتان راه‌اندازی کرده‌اید مشغول به کار هستید و تمایل دارید در کشور کانادا زندگی کنید، این مطلب را بخوانید. ما در ادامه به شما خواهیم گفت که برای مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی چه پیش نیازهایی لازم است و چه مراحلی را باید طی کنید.

ویزای خوداشتغالی کانادا

ویزای خوداشتغالی کانادا چیست؟

کلمه خود اشتغال، به‌روشنی خودش را توصیف می‌کند. فرد خود اشتغال به کسی گفته می‌شود که از طریق دانش، مهارت یا هنری که دارد، کسب و کاری را راه‌اندازی کرده است. این فرد می‌تواند به واسطه شغلی که آن را ایجاد کرده است، هم خودش کسب درآمد کند، هم برای عده دیگری شغل آفرینی کند. به همین دلیل است که دولت کانادا برای افراد خود اشتغال، ویزای مخصوصی تعریف کرده است. خوداشتغالی کانادا ویزایی دائمی است که درصورتی‌که شما به‌عنوان یک فرد خود اشتغال، بتوانید ثابت کنید که قدرت ایجاد شغل در کشور کانادا، حداقل برای خودتان را دارید، به شما تعلق خواهد گرفت.

همچنین بخوانید  20 نکته مهم در مورد تحصیل پزشکی در کانادا

البته برای داشتن این ویزا، مانند هر ویزای دائمی دیگری در کانادا، شروط بسیاری وجود دارد. مهاجرت خوداشتغالی پروسه‌ای نسبتاً طولانی و کمی پیچیده است.

ویزای خوداشتغالی کانادا به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

اولین پرسش در خصوص ویزای دائمی خوداشتغالی، که به آن Self-employment visa نیز گفته می‌شود، این است که این ویزا به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت اگر شما هنرمند، ورزشکار، نویسنده، فعال فرهنگی یا هنری باشید، می‌توانید برای دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا اقدام کنید.

این ویزا به افرادی تعلق می‌گیرد که در 45 رشته اصلی و صدها رشته فرعی دیگر مشغول به فعالیت باشند. برای دیدن این رشته‌ها و این‌که آیا زمینه‌ای که شما در آن فعالیت می‌کنید نیز شامل دریافت این ویزا می‌شود، می‌توانید به وب‌سایت اصلی و رسمی سازمان مهاجرت کانادا سر زده و لیست جامع رشته‌هایی که در گروه ویزای خود اشتغالی کانادا قرار می‌گیرند را مشاهده کنید.

دریافت ویزای خود اشتغالی فدرال کانادا، از زمان ثبت درخواست تا بررسی پرونده و اعلام نتیجه از سوی سازمان مهاجرت کانادا، چیزی در حدود 25 ماه زمان نیاز دارد. این یکی از طولانی‌ترین شیوه‌های درخواست ویزای دائمی از کشور کانادا است.

پیش‌نیازهای دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا

برای آن‌که شما به‌عنوان متقاضی دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا، بتوانید به سازمان مهاجرت این کشور ثابت کنید که قدرت راه‌اندازی شغل برای خودتان و عده‌ای دیگر را دارید، باید در تجربیات و سوابق کاری خود، یکی از شروط زیر را داشته باشید.

 1. حداقل 2 سال سابقه خوداشتغالی در 5 سال اخیر ( درصورتی‌که در زمینه فرهنگی یا هنری خود اشتغال هستید).
 2. حداقل 2 سال سابقه شرکت در فعالیت‌های فرهنگی، هنری یا ورزشی در کلاس جهانی.
 3. تجربه‌ای عملی دارید که مرتبط با کاری است که قصد انجام دادن آن را دارید. برای مثال در فعالیت‌های فرهنگی در سطح کلاس جهانی فعالیت کرده‌اید. یا در زمینه ورزشی یا فرهنگی پیش‌ازاین نیز کارآفرین بوده‌اید. به‌طوری‌که مدارک لازم برای اثبات این موضوع فراهم است.
 4. به‌عنوان یک قهرمان ورزشی در طول 5 سال گذشته، مدال جهانی کسب کرده‌اید. ( توجه داشته باشید که مدالی که به‌طور مثال 10 سال پیش در یک رشته ورزشی کسب کرده‌اید، موردپذیرش نخواهد بود).
 5. حداقل 1 سال فعالیت خوداشتغالی داشته‌اید. البته درصورتی‌که 1 سال در یک برنامه فرهنگی در کلاس بین‌المللی شرکت کرده‌اید نیز پذیرفته خواهید شد.

درصورتی‌که شما شامل یکی از 5 طرح فوق بوده و شغل شما در لیست مشاغل واجد شرایط برای ویزای خوداشتغالی باشد، می‌توانید برای دریافت این ویزا، درخواست خود را ثبت کنید.

یک نکته بسیار مهم را در نظر داشته باشید، و آن این است که ویزای خوداشتغالی کانادا با ویزای سرمایه‌گذاری، که به آن investor visa گفته می‌شود، متفاوت است. در ویزای کارآفرینی فقط شروطی وجود دارد که در صورت احراز آن، شما موفق به دریافت ویزای اقامت دائم خواهید شد.

در ویزای کارآفرینی نیازی به دادن مبلغ هنگفت به دولت کانادا به‌عنوان سرمایه‌گذار ندارید. فقط باید بتوانید ثابت کنید که در صورت مهاجرت به کشور کانادا، با تکیه‌بر توانایی‌های فرهنگی، هنری یا ورزشی خود، می‌توانید زندگی خود را اداره کرده و کسب درآمد کنید.

دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا

کدام مشاغل واجد شرایط برای دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا هستند؟

لیست کامل این مشاغل را می‌توانید در وب‌سایت رسمی سازمان مهاجرت کانادا ببینید. اما به‌طورکلی، اصلی‌ترین عناوین مشاغل واجد شرایط برای دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا به‌قرار زیر هستند:

 • فعالان حوزه فرهنگی ازجمله : نویسندگان، مؤلفان کتاب، نویسندگان مقالات، مدیران مسئول انتشارات و چاپخانه‌ها، صحافان، ویراستاران، خبرنگاران.
 • فعالان حوزه ورزش از جمله : ورزشکاران حرفه‌ای، مدیران باشگاه‌های ورزشی، متخصصان امور ورزشی، مربیان ورزشی، دارندگان مدال‌های رسمی و بین‌المللی، دارندگان مدارک ورزشی رسمی و بین‌المللی.
 • فعالان حوزه هنری از جمله : هنرمندان در کلیه امور هنری، موسیقی‌دانان، نقاشان، مجسمه سازان، عوامل پشت صحنه در ساخت فیلم و سریال، فعالان عرصه هنرهای دراماتیک، فعالان زمینه هنرهای دستی، متخصصان طراحی خلاق، فعالان موسیقی، مدیران مسئول رسانه‌های دیجیتال و مکتوب.

شاید به‌طورکلی بتوان گفت هر فردی که در یکی از 45 رشته اعلام شده در ESDC( اداره امور توسعه اجتماعی و اشتغال کانادا) فعالیت فرهنگی، هنری یا ورزشی قابل اثبات داشته باشد، می‌تواند ویزای خوداشتغالی از کانادا دریافت کند.

برای دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا، چه معیارهایی وجود دارد؟

این‌که شما در یک‌رشته فرهنگی، ورزشی یا هنری، قادر به راه‌اندازی کسب‌وکار خودتان در کشورکانادا باشید، ازنظر سازمان مهاجرت کانادا کافی نیست. برای آن‌که بتوانید موفق به مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی شوید، به کسب امتیاز در چند شاخص دیگر هم نیاز دارید. این شاخص‌ها شامل میزان تجربه کاری، سطح تحصیلات، سن، دانش و مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه و تطبیق‌پذیری شما می‌شود.

مهاجرت خود اشتغالی

درواقع باید این نکته را بدانید که سیستم پذیرش مهاجر خود اشتغال در کانادا، یک سیستم امتیازی است. به این معنی که دولت کانادا برای هر گزینه در معیارهای پذیرش مهاجر خود، یک امتیاز در نظر گرفته است. درصورتی‌ که شما با توجه به شرایط ذکر شده، بتوانید از 100 امتیاز قابل کسب، حداقل 35 امتیاز به دست بیاورید، ویزای خود اشتغالی کانادا به شما تعلق خواهد گرفت. بدیهی است که هرچه امتیاز شما در این سیستم امتیازدهی بالاتر باشد، پرونده درخواست ویزای شما سریع‌تر بررسی خواهد شد.

همچنین بخوانید  همه‌چیز درباره کانادا | مهم‌ترین چیزهایی که باید در مورد کانادا بدانیم

گرچه در سال 2020 میلادی(زمان تدوین این مقاله) حداقل امتیاز مورد نیاز برای اعطای ویزای خود اشتغالی، عدد 35 بوده است، اما شما نباید به کسب این حداقل بسنده کنید. چراکه هرسال افراد با رزومه‌های بسیار قوی‌تری اقدام به ثبت درخواست برای دریافت ویزای خوداشتغالی می‌کنند. این موضوع دیر یا زود منجر به بالا رفتن سطح امتیاز موردپذیرش برای اعطای این ویزا خواهد شد.

سیستم امتیازدهی در ویزای خوداشتغالی کانادا

همان‌طور که گفته شد، ویزای خوداشتغالی کانادا، مانند ویزای اکسپرس اینتری، و برخی ویزاهای دیگر کانادا، ویزایی است که بر اساس امتیازهای کسب‌شده توسط متقاضی به او تعلق می‌گیرد. این امتیاز، به معیارهای خاصی داده می‌شود. بر اساس جداول زیر می‌توانید این معیارها و امتیازهای مربوط به هرکدام را مشاهده کنید.

سیستم امتیازدهی در ویزای خوداشتغالی کانادا

 • معیار سن

بر اساس جدول زیر، به سن متقاضی دریافت ویزای خوداشتغالی، امتیاز داده می‌شود.

معیار سن در ویزای خوداشتغالی کانادا

همان‌طور که مشخص است، ایدئال‌ترین سن برای اقدام به دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا، بین 21 تا 49 سال است.

 • معیار تحصیلات

بر اساس جدول زیر، به میزان متقاضی دریافت ویزای خوداشتغالی، امتیاز داده می‌شود.

معیار تحصیلات در ویزای خوداشتغالی کانادا

معیار مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی

شما باید در آزمون معتبری شرکت کنید که در آن چهار مهارت شما در خواندن، نوشتن، شنیدن و مکالمه کردن در زبانی که آن را به‌عنوان زبان نخست خود انتخاب می‌کنید، سنجیده شود. درصورتی‌که زبان انتخابی شما انگلیسی باشد، می‌توانید در یکی از دو آزمون IELTS یا CELPIP شرکت کنید. همچنین درصورتی‌که می‌خواهید در یک ایالت فرانسه زبان کانادا اقامت داشته باشید، باید زبان نخست شما فرانسه باشد. در این صورت باید یکی از دو آزمون TEF یا TCF کانادا را بدهید. به‌ هرحال حداکثر امتیازی که در این قسمت قادر به کسب آن هستید، عدد 24 است. امتیاز بسیار ارزشمندی که به IELTS هفت به بالا داده می‌شود.

 • معیار سابقه کار

در خصوص مهاجرت از طریق ویزای خوداشتغالی کانادا، کسب امتیاز از معیار سابقه کار، یکی از مهم‌ترین موارد است. جدول زیر به شما نشان می‌دهد که تعداد سال‌های تجربه کاری، چه میزان امتیازی برای شما به ارمغان می‌آورد.

معیار سابقه کار در ویزای خود اشتغالی

دو نکته بسیار مهم در خصوص معیار سابقه کار این است که اولاً این سابقه کار باید مرتبط با حوزه تخصصی شما باشد. ثانیاً باید مدارکی ارائه کنید که ثابت کند شما حداکثر از 5 سال پیش از ارائه درخواست ویزای خود به‌طور پیوسته مشغول به کار بوده‌اید. همچنین قرارداد کاری شما باید پیش از تعیین تکلیف پرونده درخواست ویزای خوداشتغالی شما تمام شود.

 • معیار انطباق‌ پذیری

این معیار در بسیاری از شیوه‌های اخذ ویزای کانادا مورد بررسی قرار می‌گیرد و می‌تواند به‌طور چشم‌گیری شانس شما را در پذیرفته شدن به‌عنوان مهاجر خارجی در کشور کانادا، بالا ببرد. به‌صورت کلی انطباق‌پذیری یعنی شما یا خودتان تجربه حضور در کشور کانادا را به‌عنوان کارمند، دانشجو یا توریست دارید، یا یکی از بستگان درجه یک شما اکنون در این کشور به‌عنوان شهروند رسمی ساکن است.

جدول زیر در خصوص این شرایط و امتیاز اختصاص داده شده به هر موقعیت، اطلاعات جامع‌تری به شما می‌دهد.

معیار انطباق‌پذیری

در پایان این بخش بد نیست به این نکته اشاره‌کنیم که شیوه ثبت درخواست شما به‌منظور اخذ ویزای خوداشتغالی کانادا، درست مانند سایر ویزاهای این کشور است. یعنی با آماده کردن مدارک خود و ترجمه و تبدیل آن‌ها به نسخه الکترونیکی، می‌توانید وارد وب‌سایت رسمی سازمان مهاجرت کانادا شده، و اطلاعات خود را ثبت و درخواست خود را ارسال کنید. بدیهی است که در طی این فرآیند، مجبور به پرداخت هزینه نیز خواهید شد. این هزینه شامل حق بررسی پرونده و مواردی مانند ثبت اثرانگشت و چهره‌نگاری می‌شود.

نکات تکمیلی در خصوص مهاجرت خوداشتغالی به کانادا

نکات تکمیلی در خصوص مهاجرت خوداشتغالی به کانادا

 1. ارائه مدارک برای اثبات تمکن مالی جزو شروط ویزای خوداشتغالی کانادا نیست. اما بدون تردید شما باید برای مدت‌زمانی که در کانادا هستید و هنوز کسب‌وکار خود را راه‌اندازی نکرده‌اید، به‌اندازه کافی پس‌انداز داشته باشید.
 2. یکی از شروط پذیرفته شدن شما برای دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا، انجام معاینات پزشکی است. به دلیل آن‌که کشور کانادا در ایران سرکنسول گری ندارد، برای دریافت گواهی سلامت جسمانی، باید در زمان تعیین‌شده به یکی از کشورهای همسایه مانند امارات یا ترکیه سفر کنید.
 3. سازمان مهاجرت کانادا از افسران بررسی پرونده‌های مهاجرتی خواسته است که به‌منظور راستی آزمایی صحت مستندات ارائه‌شده توسط متقاضیان ویزای خوداشتغالی، با آن‌ها تماس تلفنی برقرار کنند. در این مکالمه که به زبان انتخابی متقاضی ( انگلیسی یا فرانسه) صورت می‌گیرد، سؤالاتی از متقاضی پرسیده می‌شود که پاسخ آن‌ها اثبات می‌کند که اظهارات و مدارک ارائه شده توسط او صحت دارد یا خیر؟ سؤالات مطرح‌شده در این مکالمه خصوصی نیست. این کار تنها به‌منظور احراز صلاحیت متقاضی صورت می‌گیرد.
 4. معنی پذیرفته شدن و اعطای ویزای خوداشتغالی این نیست که دولت کانادا پس از ورود شما به خاک این کشور، امکانات، وام یا شرایطی را برایتان فراهم می‌کند تا بتوانید کسب‌وکار خود را به کمک آن، آغاز کنید. درواقع شما تنها اجازه خواهید داشت با ویزای خوداشتغالی، وارد کانادا شوید. اما باید خودتان دست‌به‌کار شده و کسب‌وکارتان را راه‌اندازی کنید.
 5. دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا به این معنی نیست که شما اجازه کار یا تحصیل در کانادا را بدون قید و شرط خواهید داشت.
 6. اگر شما سرپرست خانواده باشید، پس از اخذ ویزای خوداشتغالی می‌توانید با همسر و تمام فرزندان زیر 19 سال خود به کانادا مهاجرت کنید.
همچنین بخوانید  11 شاخص مهم در فرهنگ و عقاید مردم کانادا

 

نظرات کاربران

Your email address will not be published.