همه چیز درباره مهاجرت و زندگی در کانادا

5 مرحله اصلی برای اخذ ویزای توریستی کانادا

0

مسافرت به کانادا می‌تواند تجربه‌ای منحصر به فرد و شگفت‌انگیز باشد. دیدن دومین کشور پهناور جهان، با طبیعت بکر و جذاب و فستیوال‌های هنری و ورزشی بسیار، جزو آرزوهای هر انسان سفر دوستی است. البته دلایل سفر به کانادا می‌تواند عواملی به جز گردشگری باشد.

به هر حال، هر فردی که بخواهد برای مدت زمان کوتاه و مشخصی، چه به عنوان گردشگر به کانادا سفر کند، دانشجوی این کشور باشد یا کارگر موقت خارجی، باید ویزای کانادا را داشته باشد.ویزایی که دولت کانادا به کسانی که تمایل دارند به عنوان مسافر وارد این کشور شوند به آن‌‌ها می‌دهد، ویزای توریستی کانادا یا ویزای ویزیتوری نام دارد.  پیش‌تر در یک مقاله مفصل در خصوص انواع ویزای موقت کانادا اطلاعات جامعی ارائه کرده‌ایم.

اکنون در این مقاله قصد داریم به طور اختصاصی و بسیار مفصل در مورد شرایط سفر به کانادا و اخذ ویزای توریستی کانادا اطلاعاتی ارائه کنیم. پس اگر شما نیز قصد رفتن به کانادا را دارید و نیازمند به راهنمای سفر به کانادا هستید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید

اطلاعات جامع برای اخذ ویزای توریستی کانادا
اطلاعات جامع برای اخذ ویزای توریستی کانادا

چه کسانی ویزای توریستی کانادا یا ویزای ویزیتوری دریافت می‌کنند؟

هر فردی که بخواهد برای مدت زمان مشخص و محدودی وارد خاک کانادا شود، ملزم به اخذ ویزای کانادا است. گردشگران، دانشجویان، کارگران موقت با هر ملیتی و به طور کلی هر کسی که تبعه کانادا نیست، برای آن‌ که اجازه ورود به این کشور را داشته باشد باید ویزای موقت یا Temporary Resident Visa که به آن TRV گفته می‌شود را اخذ کند.

همچنین بخوانید  اخذ ویزای تحصیلی کانادا+شرایط و هزینه ها

یکی از انواع ویزاهای موقت کانادا، ویزای توریستی است. به این ویزا Visitor Visa نیز میگویند. ویزای توریستی یا ویزیتوری یک ویزای موقت 5 ساله و روشی رایج برای ورود به خاک کانادا به صورت موقتی است.

افراد واجد شرایط ویزای توریستی کانادا
افراد واجد شرایط ویزای توریستی کانادا

چه کسانی ویزای ویزیتوری دریافت می‌کنند؟

هر فردی که بخواهد برای مدت زمان محدودی، به منظور سفر کردن و دیدن جاذبه‌های کشور کانادا، شرکت در فستیوال‌های هنری و ورزشی، حضور در نمایشگاه، همایش یا کنفرانس‌های مختلف، یا دیدن اعضای خانواده، اقوام یا دوستان خود، وارد خاک کانادا شود باید ویزای توریستی یا ویزای ویزیتوری دریافت کند.

ویزای ویزیتوری که به آن ویزای مولتی یا ویزای 5 ساله نیز میگویند، یک از راههای رفتن به کانادا است.

انواع ویزای ویزیتوری یا ویزای توریستی کانادا

ویزای ویزیتوری که یکی از روش‌های رایج اخذ اجازه ورود به کانادا است شامل سه نوع ویزا می‌شود.

 1.  ویزای ویزیتوری سینگل single entry
 2. . ویزای ویزیتوری مولتیپل multiple entry
 3. سوپر ویزا super visa

ویزای ویزیتوری سینگل چیست؟

ویزای ویزیتوری سینگل مناسب کسانی است که قصد دارند یک بار و برای مدت زمان محدودی وارد کانادا شده و در این کشور بمانند. در واقع کسی که این ویزا را دریافت می‌کند فقط یک بار می‌تواند از آن برای ورود به کانادا استفاده کند.

چنانچه شخص دارنده ویزا، حتی پیش از تمام شدن مدت اعتبار ویزای خود، خاک این کشور را ترک کند، برای ورود مجدد به کانادا باید درخواست صدور ویزای جدید بدهد. به همین دلیل است که به این ویزا، ویزای single Entry یا ویزای یک بار ورود گفته می‌شود.

ویزای ویزیتوری مولتیپل چیست؟

همانطور که از نام این ویزا پیداست، ویزای مولتیپل یعنی دارنده ویزا می‌تواند در طول مدت اعتبار ویزای خود، به تعداد دفعات نامحدودی، به کانادا رفت و آمد کرده و هر بار تا حداکثر 6 ماه، به طور متوالی در این کشور بماند.

البته اگر دارنده ویزای ویزیتوری مولتیپل کانادا، بعد از گذشت 6 ماه بخواهد ویزای خود را تمدید کند، باید حداقل به مدت چند ساعت خاک این کشور را ترک کرده و درخواست تمدید ویزای خود را بدهد. چنانچه دلایلی که فرد برای تمدید ویزای مولتیپل خود ارائه می‌کند، به اندازه کافی قانع کننده باشد، ویزای او تمدید خواهد شد و می‌تواند دوباره به این کشور بازگردد.

یک نکته در خصوص ویزای ویزیتوری مولتیپل کانادا وجود دارد و آن این است که اصل اعتبار این ویزا 10 سال است. اما به دلیل آن‌که اعتبار پاسپورت‌های ایرانی 5 ساله است، اعتبار این ویزا برای ایرانیان نیز همان 5 سال است. به همین دلیل است که به ویزای مولتیپل کانادا یا Multiple Entry ، یا ویزای مولتی 5 ساله نیز میگویند.

سوپر ویزای کانادا چیست؟

افرادی که فرزند یا نوه‌ی آن‌ها مقیم کانادا و شهروند رسمی این کشور است می‌توانند با اخذ سوپر ویزای کانادا، به مدت 2 سال متوالی پیش عزیزانشان در این کشور بمانند. البته بازهم بر این نکته باید تأکید داشت که اعتبار سوپر ویزای کانادا در اصل 10 سال است، اما به دلیل اعتبار 5 ساله پاسپورت‌های ایرانی، اعتبار سوپر ویزا نیز 5 سال است.

انواع ویزای کانادا
انواع ویزای کانادا

چند شرط برای امکان صدور سوپر ویزا وجود دارد.

 1.  یکی از مهم‌ترین آن‌ها این است که فرزند یا نوه بالای 18 سال فردی که می‌خواهد این ویزا را دریافت کند، باید اقامت دائم و رسمی کشور کانادا را داشته باشد.
 2.  ضمناً ارسال دعوت نامه از طرف فرد مقیم جزو شروط اجباری اخذ این ویزا است.
 3.  همچنین فردی که مقیم کانادا است باید با ادله‌ی مستدل اثبات کند که امکان تأمین مخارج فرد یا افرادی را که به کانادا دعوت کرده است را دارد.
 4.  فردی که متقاضی اخذ سوپر ویزا برای والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود است باید حداقل سالانه 25 هزار دلار کانادا درآمد داشته باشد. البته این عدد برای دعوت از یک نفر کافی است. یعنی به ازای هر یک نفر اضافه‌ای که به این کشور دعوت می‌شود، درآمد فرد نیز باید بالاتر باشد.
 5.  کشور کانادا برای سهولت در این کار به شهروندان خود اجازه می‌دهد که روی کمک مالی همسران خود برای دعوت از والدینشان حساب کنند. البته همسر فرد متقاضی باید برای مدعوین، دعوت‌نامه جداگانه ارسال کند.
  همچنین بخوانید  5 مرحله اصلی برای اخذ ویزای کار در کانادا

مراحل اخذ ویزای ویزیتوری یا ویزای توریستی کانادا

فرقی نمی‌کند که برای سفر به کانادا تصمیم به اخذ کدام نوع ویزا از سه نوعی که توضیح داده شد را دارید. به هر حال باید مراحل زیر را طی کرده، فرم‌های مربوطه را پر کرده، منتظر ویزای توریستی کانادای خود بمانید و بعد از محاسبه هزینه سفر به کانادا، راهی این کشور شوید.

 •  مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست اخذ ویزای توریستی کانادا را آماده کنید

 1.  اصل پاسپورت. توجه داشته باشید که پاسپورت شما حداقل 6 ماه باید اعتبار داشته باشد. همچنین در صورتی که این اولین پاسپورت شما نیست، نسخه‌های پیشین آن نیز موردنیاز است.
 2.  یک قطعه عکس 3.5 در 4.5 با پس زمینه سفید. اگر درخواست صدور ویزای توریستی یا ویزیتوری خود را به صورت دستی و کاغذی ارائه می‌کنید، دو قطعه عکس با همین ابعاد مورد نیاز است.
 3.  ترجمه شناسنامه.
 4.  ترجمه سند ازدواج.
 5.  گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان به منظور اثبات تصمیم شما برای بازگشت به وطن.
 6.  مدارک لازم جهت اثبات تمکن مالی مانند سند منزل، گواهی سپرده بلند مدت، گواهی خرید سهام، سند خودرو و.. این مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند و مهر اموربین الملل بانک برای صحت آن‌ها موجود باشد.
 7.  ارائه رزرو هتل و بلیط رفت و برگشت.
 8. دعوت نامه. البته دعوت نامه جزو ملزومات سفر به کانادا نیست. یعنی بدون وجود آن نیز می‌توانید ویزای ویزیتوری دریافت کنید. اما وجود دعوت نامه می‌تواند شانس صدور ویزای توریستی کانادا یا روند آن را تسریع کند.
 9. چنانچه فرد متقاضی صدور سوپر ویزای کانادا است، ضمیمه کردن دعوت‌نامه به سایر مدارک، جزو واجبات است.

  مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا
  مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا
 10. برای صدور سوپر ویزا به جز دعوت نامه، مدارک فرد مقیم کانادا که اقدام به ارسال دعوت نامه کرده است، به منظور اثبات تمکن مالی ( درآمد سالیانه حداقل 25 هزار دلار کانادا) لازم است.
 11. به جز مورد فوق، متقاضی باید توسط دعوت کننده بیمه خدمات درمانی شده باشد. این بیمه باید حداقل یکساله باشد و تا مبلغ 100 هزار دلار کانادا پوشش داشته باشد.
 12. مدارک اقامت و برگه‌های ارزشیابی شرایط مالی و عدم وجود بدهکاری مالیاتی فرد دعوت‌کننده.
 13. گواهی تأیید سلامت متقاضی دریافت ویزای توریستی کانادا توسط پزشکی که مورد تأیید سفارت این کشور است.
شرایط سفر به کانادا
شرایط سفر به کانادا
 •  فرم‌های درخواست ویزای ویزیتوری کانادا را پر کنید این مرحله شامل پر کردن فرم های زیر است:

 1.  فرم درخواست صدور ویزای توریستی کانادا
 2.  فرم اطلاعات خانواده
 3.  فرم اسکجل وانسفارت
 •  هزینه‌های صدور ویزای ویزیتوری را پرداخت کنید

هزینه‌های‌ ویزای کانادا شامل دو بخش اصلی هزینه درخواست ویزا و هزینه بایومتریک(اثر انگشت و چهره نگاری) می‌شود. هزینه صدور ویزای توریستی کانادا در زمان تدوین این مقاله، در دی‌ماه 1398، 390 دلار آمریکا است.  بایومتریک برای ایرانیانی که طی 10 سال گذشته این کار را انجام نداده و گرین کارت آمریکا را نیز ندارند، واجب است.

هزینه بایومتریک 85 دلار کانادا است و بهتر است این مبلغ با هزینه درخواست صدور ویزای توریستی، یکجا پرداخت شود.

به خاطر داشته باشید که برای پرداخت هزینه‌های صدور ویزای توریستی کانادا باید مسترکارت یا کردیت کارت داشته باشید. پرداخت هزینه ویزای ویزیتوری کانادا جزو یکی از مراحل ثبت درخواست ویزا است که به صورت آنلاین انجام می‌شود.

همچنین اگر درخواست خود را به صورت کاغذی به کنسولگری کانادا ارائه می‌کنید، باید رسید پرداخت‌های خود را نیز ضمیمه پرونده مدارک بکنید. همچنین هزینه ویزای توریستی کانادا بعد از آغاز بررسی پرونده شما، قابل بازگشت نیست.

 • مدارک و فرم‌های درخواست صدور ویزای توریستی را ارائه کنید

بعد از آماده سازی تمام مدارک فوق، باید درخواست خود را برای صدور ویزای توریستی کانادا به صورت آنلاین ثبت کنید. در غیر این صورت، به منظور ارائه مدارک و فرم‌ها به صورت کاغذی، باید به یک مرکز کنسولگری سفارت کانادا که به آن Visa Application Center یا VAC میگویند، رفته و مدارک را به صورت دستی تسلیم کنسولگری کنید.

به دلیل آن‌که کشور کانادا در ایران کنسولگری ندارد، باید مدارک خود را به یکی از دو کشور امارات یا ترکیه برده و در آنجا به مقامات سفارت کانادا تحویل دهید.

فرم های ویزای توریستی کانادا
فرم های ویزای توریستی کانادا
 •  منتظر پاسخ سفارت برای نتیجه درخواست ویزای توریستی خود بمانید

سفارت کانادا مدت زمان مشخصی را برای بررسی پرونده و قبول یا رد درخواست صدور ویزا تعیین نکرده است. اما به طور معمول اگر مشکل یا نقصی در مدارک وجود نداشته باشد، با درخواست شما موافقت شده و نتیجه از طریق ایمیل به شما اعلام خواهد شد.

چنانچه نامه پذیرش درخواست صدور ویزا را دریافت کردید، می‌توانید از طریق یک کشور واسطه برای دریافت ویزای ویزیتوری خود اقدام کنید. البته به دلیل آن که این کار هزینه‌ بر است، می‌توانید از خدمات پیکاپ ویزای کانادا، که توسط برخی از دفاتر مهاجرتی در ایران انجام می‌شود، این کار را بدون حضور فیزیکی خود انجام دهید.

همچنین بخوانید  آشنایی با 24 ویزای اقامت موقت و دائم کانادا
هزینه های ویزای توریستی کانادا
هزینه های ویزای توریستی کانادا

آیا داشتن ویزای توریستی به معنی ورود بی‌قید و شرط به خاک کانادا است؟

پاسخ این پرسش ” خیر” است. در حقیقت معنی داشتن ویزای ویزیتوری این نیست که شما بدون تردید وارد کانادا خواهید شد. بلکه در زمان ورود شما افسر مرزی در خصوص دلایل سفر به کانادا، اهدافتان از این سفر، مدت زمان اقامت در این کشور و برنامه یا پلن سفر از شما سؤالاتی خواهد پرسید.

شما باید او را قانع کنید که این یک سفر موقتی است و بدون شک پیش از پایان یافتن اجازه اقامتتان و تمام شدن اعتبار ویزای توریستی کانادا، خاک این کشور را ترک خواهید کرد.

نظرات کاربران

Your email address will not be published.