همه چیز درباره مهاجرت و زندگی در کانادا

5 مرحله اصلی برای اخذ ویزای کار در کانادا

0

هر سال چیزی در حدود 300 هزار کارگر معمولی یا ماهر با در دست داشتن ویزای کار در کانادا به این کشور مهاجرت می‌کنند. کشور رو به رشد کانادا همواره به کارگران جدید با مهارت‌های تازه نیازمند است. به همین دلیل است که مهاجران جویای کار، از سراسر دنیا، متقاضی کار در این کشور هستند.

دلیل دیگری که باعث می‌شود مهاجرت شغلی به کانادا یکی از روش‌های پر مخاطب درخواست ویزای این کشور باشد این است که اخذ اقامت دائم این کشور از درون خاک کانادا با سهولت بیشتری انجام می‌شود. به همین دلیل افراد با گرفتن ویزای کار در کانادا ابتدا به صورت موقتی به این کشور وارد می‌شوند، سپس تحت شرایط خاصی، با اثبات مهارت‌هایی که در طول این مدت کسب کرده‌اند و سایر شایستگی‌های خود، اقامت دائم و حق شهروندی این کشور را به دست میاورند.

شما نیز اگر قصد دارید با دانستن شرایط ویزای کار در کانادا و تأمین این شرایط، به این کشور مهاجرت کنید، باید مراحل شرح داده شده را طی کنید تا بتوانید ویزای کار کانادا را به دست آورید.

همچنین بخوانید  آشنایی با 24 ویزای اقامت موقت و دائم کانادا

ویزای کار در کانادا چیست؟

ویزای کار در کانادا که به آن Work Permit گفته می‌شود، در حقیقت مجوز کار در این کشور است. این ویزا به افراد واجد شرایط خارجی داده می‌شود تا بتوانند برای مدت زمان محدود و مشخصی در این کشور به طور قانونی کار کنند. این زمان محدود در حقیقت 6 ماه به صورت مداوم است. اما در صورتی که پیشنهاد کاری از کانادا برای فرد متقاضی کار همچنان وجود داشته باشد، تا 4 سال نیز قابل تمدید است.

شرایط اخذ ویزای کار در کانادا
شرایط اخذ ویزای کار در کانادا

ویزای کار در کانادا به چه کسانی داده می‌شود؟

کشور کانادا یکی از پیشروترین اقتصادهای حال حاضر جهان را دارد. به همین سبب این کشور مقصدی مناسب برای افرادی است که بنا به دلایل گوناگون تمایل دارند در خارج از وطن خود کار کنند.

ویزای کار در کانادا به کارگران ماهر، کارگران دائمی، کارگران موقت، دانشجویان یا دانش آموزان و به طور کلی هر فردی که امکان کار کردن در این کشور را داشته باشد، اعطا می‌شود. اما برای دریافت این ویزا یک شرط بسیار مهم وجود دارد. این شرط آن است که فرد متقاضی ویزای کار باید از یک کارفرمای معتبر در کشور کانادا پیشنهاد کار داشته باشد.

در صورت داشتن این شرط مهم، می‌توان با طی کردن مراحلی که در ادامه توضیح داده می‌شود، ویزای کار کانادا را دریافت کرد.

چگونه می‌توان ویزای کار در کانادا را دریافت کرد؟

برای گرفتن ویزای کار در کانادا، به دو طریق می‌توان اقدام کرد.

 1. روش اکسپرس اینتری Express Entry
 2. روش سرمایه گذاری Investment

اخذ ویزای کار به روش اکسپرس اینتری

روش اکسپرس اینتری مناسب کسانی است که قصد دارند بعد از طی شدن مدت 6 ماه کار موقت، برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنند. برای این دسته از افراد، اکسپرس اینتری مناسب‌ترین گزینه است. در این روش، فرد با توجه به مواردی مثل سطح دانش زبان( انگلیسی یا فرانسه) ، سن ، سابقه کاری، پیشنهاد شغلی از کشور کانادا و سطح تحصیلات،‌ وارد سیستم امتیازبندی می‌شود.

سپس درصورتی‌که از سمت اداره مهاجرت به کانادا صلاحیت متقاضی ویزا تائید شود، اطلاعات او وارد سیستم امتیاز دهی می‌شود. در روش اکسپرس اینتری، محدودیتی در رشته کاری و تحصیلی وجود ندارد. اما فرد باید بتواند بعد از ورود به سیستم امتیاز دهی، حداقل 1200 امتیاز کسب کند تا مجاز به دریافت ویزای کار شود.

اخذ ویزای کار در کانادا از طریق سرمایه گذاری
اخذ ویزای کار در کانادا از طریق سرمایه گذاری

اخذ ویزای کار از طریق سرمایه‌گذاری

اگر متقاضی دریافت ویزای کار، شرایط لازم برای گرفتن شغل‌هایی که در لیست مشاغل حرفه‌ای کانادا، که به NAFTA معروف است را دارا باشد، همچنین از سوی اداره مهاجرت کانادا، پیشنهاد شغل داشته باشد، می‌تواند ویزای کار سرمایه گذاری یا Investment را دریافت کند.

مراحل دریافت ویزای کار کانادا و مهاجرت شغلی

 •  از یک کارفرمای معتبر در کشور کانادا، پیشنهاد شغل مورد نظر خود را دریافت کنید

همانطور که پیش‌تر شرح داده شد، شرط لازم و اولیه برای مهاجرت شغلی به کانادا، این است که از یک کارفرمای معتبر در این کشور پیشنهاد شغل داشته باشید. این‌ که کاریابی در کانادا به چه صورت انجام می‌شود و چطور می‌توان از میان پیشنهاد‌های و شرایط شغلی موجود در این کشور، یک شغل مناسب پیدا کرد، بحث بسیار مفصلی است که در مقاله دیگری در خصوص جزئیات آن توضیح خواهیم داد.

به هر حال مهم است که در طی آماده سازی مدارک خود برای اقدام به مهاجرت برای کار به کشور کانادا، معرفی نامه کارفرمای معتبر از این کشور را داشته باشید. برای کارفرمایان کانادایی نیز استخدام نیروی کار خارجی، بدون مجوز کار موقت، غیر قانونی است.

 •  مطمئن شوید که شروط لازم برای اخذ ویزای کار در کانادا را دارید

واجد شرایط بودن برای دریافت ویزای کار در کانادا الزاماتی دارد. به طور مثال باید از نظر فیزیکی و روحی در شرایط عالی قرار داشته باشید. حتی ممکن است در طی دریافت اجازه کار موقت در کانادا، نیاز به معاینات پزشکی وجود داشته باشد. بنابراین باید برای انجام این معاینات، آمادگی لازم را داشته باشید.

همچنین بخوانید  ویزای موقت کانادا+ 12 نکته مهم که باید بدانید

ضمناً باید بتوانید اثبات کنید که به عنوان کارگر خارجی در مشاغل جنسی استخدام نشده‌اید. همچنین قصد ندارید عضو شرکت یا مجموعه‌ای شوید که از نظر دولت کانادا شرایط استخدام کارگران خارجی را ندارد.

 •  مدارک لازم برای ثبت درخواست ویزای کار در کانادا را آماده و ثبت کنید

به طور کلی مدارکی که برای ثبت درخواست اخذ ویزای کار موقت در کانادا نیاز دارید، شامل موارد زیر می‌شود. البته ممکن است در طی فرآیند آماده سازی مدارک، موارد دیگری نیز به این لیست اضافه شود. به هر حال اگر می‌خواهید درخواست خود را به صورت الکترونیکی ثبت کنید بهتر است از مدارک خود یک اسکن با کیفیت آماده کنید. هرچند امکان ثبت درخواست به صورت دستی یا کاغذی نیز وجود دارد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در کانادا
مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در کانادا
 1.  اصل گذرنامه معتبر با حداقل 6 ماه تاریخ اعتبار. در صورتی که این گذرنامه یا پاسپورت، اولین گذرنامه شما نیست، باید نسخه‌های پیشین آن را نیز داشته باشید.
 2.  یک قطعه عکس 3.5 در 4.5 با پس زمینه سفید. اگر درخواست صدور ویزای خود را به صورت دستی و کاغذی ارائه می‌کنید، دو قطعه عکس با همین ابعاد مورد نیاز است.
 3. ترجمه شناسنامه.
 4. ترجمه سند ازدواج.
 5. گواهی سلامت جسمی و روحی.
 6. گواهی عدم سوء پیشینه.
 7. گواهی تمکن مالی برای پشتیبانی از خانواده.
 8. مدارک لازم جهت اثبات این که الزامات استخدام در کار مورد نظر خود را برآورده می‌کنید.
 9. نامه پیشنهاد شغلی از کانادا.
 10. اگر پیشنهاد کاری شما در استان کبک باشد، باید یک نامه با عنوان D’Acceptation du Quebec را نیز ضمیمه پرونده کنید.
 11. مدرک زبان انگلیسی ( آیلتس حداقل 6)
 12. مدارک سابقه کاری ( حداقل 2 سال تمام وقت یا 1 سال پاره وقت)
 13. ترجمه شده مدرک دانشگاهی ( حداقل لیسانس)
 • هزینه‌های مربوط به درخواست ویزای کار در کانادا را پرداخت کنید

در حین ثبت درخواست ویزای کار، مرحله‌ای برای پرداخت هزینه‌های لازم برای بررسی شرایط شما به منظور امکان اخذ ویزای کار در کانادا وجود دارد. در این مرحله شما باید به کمک یک مستر یا کردیت کارت، مبلغ 390 دلار کانادا را به حساب این دولت واریز کنید.

همچنین اگر در طی 10 سال گذشته به این کشور سفر نکرده اید، باید مبلغ 85 دلار دیگر نیز به منظور دریافت اطلاعات بایومتریک ( اثر انگشت و چهره نگاری) واریز کنید. به خاطر داشته باشید که بعد از ثبت درخواست شما و آغاز مرحله بررسی مدارک، هزینه پرداختی قابل استرداد نیست.

این مدارک را باید به صورت آنلاین ثبت کنید. البته می‌توانید با مراجعه به یک دفتر سرکنسولگری کانادا که به آن Visa Application Center یا VAC میگویند، در یکی از دو کشور امارات یا ترکیه، مدارک را دستی نیز تحویل دهید.

انواع ویزای کار در کانادا
انواع ویزای کار در کانادا
 •  منتظر نتیجه بررسی درخواست اخذ ویزای خود بمانید

درخواست ویزای کار موقت یا Work Permit شما بعد از ثبت شدن، توسط افسران سفارت، بررسی می‌شود. سپس نامه پذیرش یا عدم پذیرش این درخواست برای شما ایمیل می‌شود. این که چه مدت زمان طول می‌کشد که روند بررسی پرونده انجام شود، زمان مشخصی ندارد.بهتر است صبور باشید و در این مدت روی ارتقای دانش زبان و مهارت شغلی خود تمرکز کنید.

آیا برای ثبت درخواست گرفتن ویزای شغلی شرط سنی وجود دارد؟

موضوع سن درخواست دهنده یکی از مهم‌ترین شروط برای دریافت اجازه موقت کار در کشور کانادا است. در واقع هر فردی، با هر سنی، نمی‌تواند به منظور کار وارد خاک این کشور شود. همانطور که پیش تر به این موضوع اشاره شد، افراد برای آن‌که بتوانند ویزای کار دریافت کنند، وارد یک سیستم امتیاز دهی می‌شوند.

همچنین بخوانید  اخذ ویزای تحصیلی کانادا+شرایط و هزینه ها
شرایط سنی برای اخذ ویزای کار در کانادا
شرایط سنی برای اخذ ویزای کار در کانادا

نرخ بیکاری در کانادا چقدر است؟

نرخ بیکاری در کانادا در سال 2019حدود 6.3 درصد بوده و این میزان نرخ بسیار پایین و فوق العاده ای برای افرادی است که قصد اخذ ویزای کانادا را دارند. با این نرخ پایین امکان پیدا کردن شغل مناسب برای کارجویان در این کشور بسیار بالا می رود.

مدرک زبان برای ویزای کاری کانادا

مدارک زبان شامل مهارت ها Reading,Speaking,Listening,Writing می شود. برای به دست آوردن نمره CLB مورد نظر برای هر کدام از این مهارت ها باید حداق نمره ای را دریافت کنید.

در صورتی که فرد بتواند 1200 امتیاز کسب کند، می‌تواند ویزای کار در کانادا را دریافت کند. بر اساس این سیستم امتیازدهی، سن متقاضی، یک فاکتور بسیار مهم است. بر اساس این سیستم اگر از 18 سال کمتر و از 47 سال بیشتر داشته باشید، شانس زیادی برای پذیرفته شدن درخواست شما برای اخذ ویزای کار در کانادا وجود ندارد. مگر این‌ که در سایر فاکتورهای امتیاز دهی نمره بالایی کسب کنید.

نظرات کاربران

Your email address will not be published.