همه چیز درباره مهاجرت و زندگی در کانادا

ویزای اکسپرس اینتری (Express entry) کانادا چیست؟!

0

اکسپرس اینتری کانادا یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های مهاجرتی برای مردم در سراسر دنیا است. برنامه مهاجرتی تازه‌ای که از سال 2015 فعالیت رسمی خود را آغاز کرده است. طی این برنامه مهاجرتی که در دولت کانادا طراحی و تصویب شده است، کارگران ماهر از هرجای دنیا می‌توانند متقاضی اقامت دائم در کانادا باشند. سپس در صورت تائید صلاحیت و کسب امتیاز کافی در برنامه اکسپرس اینتری کانادا، می‌توانند با خانواده‌های خود به این کشور مهاجرت کنند.

اگر شما نیز تمایل دارید برنامه اکسپرس انتری را بهتر بشناسید، یا تصور می‌کنید که امکان مهاجرت دائم به کانادا از طریق این برنامه را دارید، بد نیست برای کسب اطلاعات کامل و جزئیات این طرح، با ادامه این مقاله همراه ما باشید.

اکسپرس اینتری Express entry کانادا چیست؟

حدود 16 درصد از جمعیت کشور کانادا را افراد بالای 65 سال تشکیل می‌دهند. این موضوع خبر از کهن‌سال شدن جمعیت این کشور می‌دهد. ضمن آن‌که نرخ زاد و ولد در کانادا بسیار پائین است. این در حالی است که رشد اقتصادی کانادا در 10 سال اخیر عدد چشم‌گیری بوده است. پیشرفتی که روز به روز به سرعت آن افزوده می‌شود. اما پیر شدن جمعیت و تأمین نبودن کشور کانادا از نظر نیروی کاری جوان و متخصص می‌تواند سد بزرگی بر سر راه پیشرفت بیشتر این کشور ایجاد کند. به همین دلیل دولتمردان برای رفع این نقص بزرگ، برنامه‌ای تحت عنوان اکسپرس اینتری کانادا express Entryرا تدوین کردند.اکسپرس اینتری Express entry کانادا

در برنامه اکسپرس اینتری کانادا که به اختصار به آن EE نیز گفته می‌شود، اگر شما در یک حرفه خاص، دانش و مهارت بالایی داشته باشید، می‌توانید از این کشور تقاضای ویزای اقامت دائم کنید. البته صرفاً داشتن مهارت بالا شرط پذیرفته شدن در این برنامه مهاجرتی نیست. بلکه شما به عنوان متقاضی بعد از ثبت درخواست خود وارد یک سیستم امتیاز دهی می‌شوید. سپس در صورتی که حداقل امتیاز مورد نظر را کسب کنید، واجد شرایط اخذ ویزای اکسپرس اینتری کانادا می‌شوید. ویزایی که دائمی است و اخذ آن یعنی شما فاصله چندانی با شهروند کانادایی شدن ندارید.

همچنین بخوانید  چگونه ویزای استارت آپ کانادا بگیریم+ هزینه ها و شرایط

ویزای اکسپرس اینتری کانادا شامل چه برنامه‌هایی می‌شود؟

ویزای اکسپرس اینتری کانادا شامل سه برنامه زیر می‌شود:

 • برنامه مهاجرتی از طریق تخصص کاری فدرال
 • برنامه مهاجرتی از طریق کار فنی و حرفه‌ای
 • برنامه مهاجرتی از طریق تجربه کانادایی

شرایط اخذ ویزای اکسپرس انتری چیست؟

شما به عنوان فردی که متقاضی دریافت ویزای اکسپرس انتری است باید طی دو مرحله اصلی، امتیاز لازم برای اخذ این ویزا را کسب کنید. نکته حائز اهمیت این است که شما تنها در صورتی می‌توانید وارد مرحله دوم محاسبه امتیاز شوید که در مرحله اول حد نصاب قبولی را کسب کرده باشید. سپس در صورتی‌ که در مرحله دوم نیز بتوانید امتیاز لازم را کسب کنید و عدد این امتیاز از سایر متقاضیان ویزای اکسپرس انتری بیشتر باشد، از طرف دولت کانادا دعوت نامه دریافت خواهید کرد.

محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری کانادا در مرحله اول

در مرحله اول برای محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری، 6 عامل مورد بررسی قرار می‌گیرد. حداکثر امتیاز در این مرحله 100 است. چنانچه شما بتوانید از این 100 امتیاز حداقل 67 امتیاز کسب کنید، می‌توانید وارد مرحله دوم سنجش صلاحیت و محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری کانادا شوید.

محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری کانادا

این 6 عامل اصلی شامل موارد زیر می‌شوند که در جدول مخصوص هر قسمت عدد امتیاز تعیین شده برای آن مشخص است.

 • مهارت زبان

انگلیسی و فرانسه دو زبان اصلی در کشور کانادا هستند. شما به عنوان فرد متقاضی دریافت ویزا از این کشور باید به 4 مهارت یکی از این دو زبان تسلط داشته باشید و در آن نمره بالایی کسب کنید. حداکثر امتیازی که می‌توانید از این قسمت کسب کنید 28 است.

به یاد داشته باشید که تسلط به دانش زبان انگلیسی یا فرانسه برای موفقیت در اخذ ویزای اکسپرس اینتری اهمیت بسیار بالایی دارد. آن‌قدر که حتی اگر در سایر فاکتورهای امتیاز دهی به عدد 67 برسید، اما مدرک زبان با حداقل نمره قبولی نداشته باشید، ویزای اکسپرس اینتری کانادا به شما تعلق نخواهد گرفت.

جدول زیر به شما نشان می‌دهد که نمره آیلتس شما در هر مهارت باید چند باشد تا بتوانید امتیاز لازم در این قسمت را کسب کنید.

این جدول نمره آیلتس جنرال و معادل CLB آن را به شما نشان می‌دهد. برای استفاده از جدول بالا می‌توانید با استفاده از جدول زیر نمره آیلتس مورد نظر خود را بررسی کرده و معادل CLB آن را استفاده کنید.

در جدول زیر نمرات آزمون TEF برای زبان فرانسه و معادل CLB آن آمده است. اگر شما به عنوان زبان دوم از CLB5 یا بالاتر از آن را داشته باشید، به ازای هر بخش از نمره زبان، 4 امتیاز به دست می‌آورید.

 • سطح تحصیلات

شما می‌توانید در این بخش حداکثر 25 امتیاز کسب کنید. مدرک تحصیلی شما در هر مقطعی باید مورد تائید سازمان مهاجرت کانادا قرار گرفته و معادل سازی شود.

جدول زیر به شما نشان می‌دهد که به هر مدرک در هر مقطع تحصیلی چه امتیازی تعلق می‌گیرد:

 • سابقه کار

برای آن‌که شما به عنوان یک نیروی کار ماهر شناخته شوید بدون شک نیاز به سابقه کار دارید. یعنی باید مدارک لازم برای اثبات شاغل بودن خود، پیش از اقدام به مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری کانادا را برای ارائه به سازمان مهاجرت این کشور در اختیار داشته باشید.

جدول زیر به شما نشان می‌دهد که هر تعداد سال سابقه کاری، چه میزان امتیاز برای شما خواهد داشت.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید حداکثر امتیاز قابل کسب در قسمت سابقه کاری 15 امتیاز است. نکته مهم دیگری که در این بخش باید بدانید این است که سابقه کاری باید به صورت تمام وقت، به معنی حداقل 30 ساعت در هفته، یا معادل آن به صورت پاره وقت باشد. ارائه مدارک بیمه می‌تواند بهترین مدرک برای اثبات سابقه کاری شما باشد.

سابقه کاری در صورتی مورد تائید قرار می‌گیرد که شما در ازای کاری که انجام داده‌اید، حقوق دریافت کرده باشید. به این معنی که کارهای خیریه یا داوطلبانه‌ای که بدون حقوق انجام می‌شوند از جانب سازمان مهاجرت کانادا به عنوان سابقه کاری پذیرفته نخواهند شد.

 • سن

متقاضی دریافت ویزای اکسپرس اختری کانادا شدن یک سن طلایی دارد. یعنی درصورتی‌که بازه سنی شما بین 18 تا 35 سال باشد شانس شما برای قبولی در این برنامه مهاجرتی بسیار بالاتر است.

در اکسپرس اینتری برای سن نیز امتیاز در نظر گرفته شده است. چراکه نیروی کاری ارزشمند و قابل سرمایه‌گذاری است که به اندازه کافی جوان و با تجربه باشد. به این ترتیب می‌توان به بازدهی طولانی مدت او امید داشت.

حداکثر امتیاز قابل کسب در این مرحله عدد 12 است. جدول زیر به شما نشان می‌دهد که هر سن چه امتیازی در این سیستم دارد.

همان‌طور که می‌بینید افراد زیر 18 سال و کسانی که 47 سال یا بیشتر از آن سن دارند جزو نیروی کار مفید به حساب نمی‌آیند. بنابراین امتیازی در این بخش به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

 • درخواست همکاری از جانب یک شرکت کانادایی

اگر شما از یک شرکت کانادایی معتبر درخواست همکاری داشته باشید، می‌توانید 10 امتیاز ارزشمند برای اخذ ویزای اکسپرس اینتری کانادا کسب کنید. البته به صورت کلی ویزای اکسپرس انتری مانند ویزای اجازه کار یا WORK PERMIT نیست که برای گرفتن آن لازم باشد از جانب یک شرکت کانادایی دعوت به کار شده باشید. اما می‌توانید برای کسب این 10 امتیاز در لیست مشاغل کانادا دنبال کار بگردید.

درخواست همکاری از جانب یک شرکت کانادایی

 • عامل سازگاری یا انطباق پذیری

عامل سازگاری یا انطباق پذیری شامل موارد مختلفی می‌شود. به طور مثال اگر شما یا همسرتان قبل از آنکه متقاضی اخذ ویزای اکسپرس اینتری کانادا بشوید، تجربه تحصیل یا کار در این کشور را داشته باشید می‌توانید به واسطه این تجربیات، امتیاز اکسپرس اینتری خود را بالاتر ببرید.

همچنین بخوانید  آشنایی با 24 ویزای اقامت موقت و دائم کانادا

همچنین اگر یکی از بستگان نزدیک شما (منظور از بستگان نزدیک یعنی پدر، مادر، برادر، خواهر، عمه، عمو، خاله، دایی، خواهر زاده، برادر زاده، مادر بزرگ، پدر بزرگ و به طور کلی فامیل درجه یک شما یا همسرتان) از 18 سال بزرگ‌تر بوده و مقیم کانادا یا شهروند این کشور باشد، یکی دیگر از عوامل سازگاری یا انطباق پذیری برای مهاجرت به کانادا است. به این ترتیب می‌توانید از این قسمت نیز امتیاز کسب کنید.

جدول زیر به شما نشان می‌دهید که این امتیاز تحت چه شروطی و چطور به شما تعلق خواهد گرفت. حداکثر امتیازی که از این قسمت می‌توانید کسب کنید عدد 10 است.

درصورتی‌ که شما بتوانید از 6 مرحله اصلی بالا، که نهایت امتیاز در آن 100 است، 67 امتیاز کسب کنید، وارد فاز دوم از مراحل اخذ ویزای اکسپرس اینتری کانادا خواهید شد.

ورود به استخر انتخاب یا SELECTION POOL

استخر انتخاب یا SELECTION POOL یک اصطلاح است. استخر انتخاب در واقع بانک اطلاعاتی افراد متقاضی گرفتن ویزای اکسپرس اینتری کانادا است. کسانی که در مرحله نخست از 6 فاکتوری که در محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری کانادا مطرح است، در مجموع حداقل 67 امتیاز کسب کرده‌اند. اطلاعات این افراد وارد SELECTION POOL می‌شود.

به این ترتیب در صورتی که یک کارفرما نتواند از میان متقاضیان کانادایی برای شغل مورد نظر، فردی را انتخاب و استخدام کند، می‌تواند از اطلاعات افراد در استخر انتخاب کمک بگیرد. به این ترتیب پرونده افراد ماهری که اطلاعات آن‌ها در استخر انتخاب قرار دارد به سرعت مورد بررسی قرار خواهد گرفت. سپس در صورت احراز شرایط اولیه، از این افراد برای ارسال مدارک و ورود به مرحله دوم امتیاز دهی و انتخاب، دعوت به عمل می‌آید.

محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری کانادا در مرحله دوم

حداکثر امتیاز قابل کسب در این مرحله 1200 است. 600 امتیاز از این مرحله مربوط به عوامل فردی و 600 امتیاز آن اضافی است. اگر شما بر اساس امتیازات کسب شده واجد شرایط باشید، اطلاعاتتان طبقه بندی می‌شود. کشور کانادا به‌طور متوسط سالی 25 بار افرادی که بیشترین امتیازات را کسب کرده باشند از استخر انتخاب خارج و برای آن‌ها دعوت نامه ارسال می‌کند.

به یاد داشته باشید که اطلاعات شما تنها تا یک سال در استخر انتخاب باقی می‌ماند. سپس از آن خارج می‌شود. بنابراین اگر ظرف مدت یک سال برای اخذ ویزای اکسپرس انتری کانادا، دعوت نامه‌ای از این کشور دریافت نکردید، باید دوباره اقدام کنید.

 • اصلی‌ترین عوامل در فرد متقاضی

حداکثر امتیازی که می‌توان در این قسمت به دست آورد، برای افراد متأهل و مجرد متفاوت است. به نظر می‌رسد که در این بخش به افراد مجرد شانس بالاتری در کسب امتیاز داده می‌شود. به این ترتیب که در عوامل اصلی که در جدول زیر فاکتورها و امتیازات آن را مشاهده می‌کنید، اگر متأهل باشید حداکثر 460 امتیاز و در صورت مجرد بودن 500 امتیاز به شما تعلق خواهد گرفت. اما در واقع این‌طور نیست. همسر متقاضیان ویزای اکسپرس اینتری نیز در یک سیستم محاسبه امتیاز به صورت مستقل سنجیده خواهند شد و در صورت احراز شرایط، می‌توانند تا حداکثر 40 امتیاز کسب کنند.

 • عوامل مهم برای همسر متقاضی

در صورتی که متقاضی اخذ ویزای اکسپرس اینتری کانادا بوده و متأهل هستید، به شرایط همسر شما نیز امتیاز تعلق می‌گیرد. این امتیاز حداکثر 40 است.

 • عوامل تطابق مهارت

اگر شما هم زمان با مدرک تحصیلی خود، از تجربه کاری بالایی برخوردار باشید، یا سابقه کار در کشور کانادا را داشته باشید، باز هم قادر خواهید بود تا امتیاز بالاتری کسب کنید. طبق جداول زیر، این امتیازها با توجه به شرایط و تجارب کاری و تحصیلی به شما تعلق می‌گیرد.

طی این 3 مرحله شما می‌توانید تا حداکثر 600 امتیاز کسب کنید. اما این همه امکان شما برای کسب امتیاز لازم برای اخذ ویزای اکسپرس اینتری کانادا نیست.

جدول زیر برخی از عوامل دیگر و امتیاز در نظر گرفته شده در صورت احراز هر شرط را نشان می‌دهد. یعنی درصورتی‌که هر کدام از شروط زیر را داشته باشید می‌توانید امتیاز بیشتری به دست آورید. البته این نکته را از یاد نبرید که ممکن است از جدول شروط زیر بیش از 600 امتیاز به دست آورید. اما تنها می‌توانید از حداکثر 600 امتیاز کسب شده در این بخش استفاده کنید.

چند نکته بسیار مهم در خصوص ویزای اکسپرس اینتری کانادا

 1. دولت کانادا سالی چند بار از میان کسانی که متقاضی دریافت ویزای اکسپرس انتری بوده و اطلاعات آن‌ها در استخر انتخاب قرار دارد، کسانی را که بالاترین امتیاز را دارند انتخاب کرده و برای آن‌ها دعوت نامه ارسال می‌کند. این‌که تعداد این نفرات دقیقاً چند نفر است، مشخص نیست. بنابراین ممکن است پروسه انتخاب شما برای ارسال دعوت نامه بین 1 روز تا 1 سال طول بکشد. به هر حال اگر بعد از یک سال دعوت نامه‌ای دریافت نکردید، باید پروسه ارسال درخواست خود را دوباره از نو آغاز کنید.
 2. در هر دوره انتخاب افراد از میان متقاضیان ویزای اکسپرس اینتری، یک عدد به عنوان حداقل امتیاز در نظر گرفته می‌شود. همه کسانی که امتیاز آن‌ها برابر یا بیشتر از این عدد حداقل باشد، وارد صف انتخاب می‌شوند. حداقل امتیاز اکسپرس اینتری 2019 در آخرین دوره انتخاب، عدد 465 بود. این عدد نسبت به حداقل امتیاز انتخاب شده در دوره قبل 5 نمره کاهش داشت. این موضوع می‌تواند نشان از تمایل بیشتر دولت کانادا برای جذب مهاجر باشد.ویزای اکسپرس اینتری کانادا
 3. گرفتن ویزای اکسپرس اینتری به معنی فراهم بودن موقعیت شغلی در کانادا نیست. به این معنی که درصورتی‌که موفق به اخذ ویزای اکسپرس اینتری شوید، پس از مهاجرت و ورود به خاک کانادا باید به دنبال شغل مناسب باشید.
 4. اگر شما به‌عنوان متقاضی اصلی ویزای اکسپرس انتری موفق به اخذ آن شوید، می‌توانید در صورت تأهل و داشتن فرزند زیر 18 سال، برای همه اعضای اصلی خانواده خود ویزای اقامت دائم دریافت کنید.
 5. همه اعضای خانواده شما پس از ورود به خاک کانادا حق کار و تحصیل در کانادا را خواهند داشت. فرزندان زیر 18 سال شما می‌توانند در مدارس دولتی کانادا به رایگان تحصیل کنند.
 6. مانند اغلب شیوه‌های دیگر اخذ ویزای کانادا، در شیوه اکسپرس اینتری هم نیاز به اثبات تمکن مالی شما به عنوان متقاضی دریافت ویزای اقامت دائم وجود دارد.
همچنین بخوانید  5 مرحله اصلی برای اخذ ویزای کار در کانادا

نظرات کاربران

Your email address will not be published.