همه چیز درباره مهاجرت و زندگی در کانادا

15 نکته تکمیلی در خصوص اخذ ویزای اکسپرس اینتری کانادا

2

گرفتن ویزای اکسپرس اینتری کانادا، هدف افراد زیادی در دنیا است. کسانی که به سبب دانش زیاد، تجربه کاری بالا یا ترکیب هردوی این توانایی‌ها خودشان را نیروی کاری ماهر می‌دانند. کشور کانادا از سال 2015 میلادی با راه‌اندازی برنامه‌ای تحت عنوان اکسپرس اینتری، درهای خود را به روی مهاجران از سراسر دنیا بازتر کرده است.

اما اخذ ویزای اکسپرس انتری کانادا برای هیچ کس کار ساده‌ای نیست. اکسپرس اینتری یک ویزای دائمی بسیار ارزشمند است که دارنده آن و تمام اعضای خانواده او می‌توانند برای همیشه در خاک کانادا بمانند. همچنین کسانی که موفق به دریافت این ویزا می‌شوند، خیلی زود و ساده شهروند رسمی کانادا خواهند شد.

پیش‌تر در یک مقاله مفصل در خصوص این‌که ویزای اکسپرس اینتری کانادا چیست؟ چطور می‌توان شرایط اکسپرس اینتری کانادا را مهیا کرد؟ و شیوه محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری، مطالبی جامعی در این سایت ارائه کرده‌ایم. اما به دلیل پیچیدگی این شیوه مهاجرتی تصمیم گرفتیم تا اطلاعات بیشتری در خصوص شرایط اکسپرس اینتری کانادا، مزایای اقدام به مهاجرت با این روش، معایب این نوع تقاضا برای گرفتن ویزا و ریز برنامه‌های اکسپرس اینتری، ارائه کنیم.

پس در صورتی که تصمیم دارید با این شیوه به کشور کانادا مهاجرت کنید، با ادامه این مطلب که کامل کننده مقاله قبلی است، با ما همراه باشید.

برنامه اکسپرس اینتری کانادا

برنامه اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

همان‌طور که میدانید کشور کانادا به منظور تأمین نیروی کار، اقدام به تدوین برنامه جذب مهاجر به نام Express Entry کرده است. اما افرادی که موفق به اخذ این ویزا می‌شوند به هیچ وجه افراد عادی نیستند. تنها کسانی می‌توانند به عنوان نیروی کار وارد صف انتخاب شده و از کشور کانادا دعوت نامه دریافت کنند که در سیستم امتیاز اکسپرس اینتری کانادا، حداقل نمره مورد قبول را کسب کرده باشند.

سیستم امتیاز اکسپرس اینتری کانادا شامل تحلیل و بررسی عوامل زیادی می‌شود. هرکدام از این عوامل نمره یا امتیاز مشخصی دارد. شما به عنوان متقاضی، بسته به شرایط فردی، سنی، دانش زبان، تحصیلات، سوابق کاری و شرایط همسر خود می‌توانید در این سیستم امتیاز دهی، نمره کسب کنید. این سیستم امتیاز دهی دو مرحله‌ای است.

همچنین بخوانید  ویزای اکسپرس اینتری (Express entry) کانادا چیست؟!

مراحل کسب امتیاز اکسپرس اینتری

در مرحله نخست 6 عامل فردی مورد بررسی قرار می‌گیرد. شما باید بتوانید از 100 امتیازی که امکان کسب آن وجود دارد، حداقل 67 امتیاز کسب کنید. در این صورت اطلاعات شما وارد مرحله دوم سنجش و امتیاز گیری می‌شود.

در مرحله دوم، عوامل دیگری مورد تحلیل و بررسی قرار خواهند گرفت. این مرحله حداکثر 1200 امتیاز دارد. اگر شما بتوانید با توجه به شرایط خود از این 1200 امتیاز حداقل نصف آن، یعنی 600 امتیاز کسب کنید، یعنی موفق شده‌اید که اطلاعات خود را وارد یک بانک اطلاعاتی یا Selection Pool که به آن استخر انتخاب میگویند، بکنید.

مراحل کسب امتیاز اکسپرس اینتری

سازمان مهاجرت کانادا سالی چند بار (تعداد دفعات آن مشخص نیست) عددی را به عنوان حداقل امتیاز اکسپرس اینتری تعیین می‌کند. سپس برای همه‌کسانی که اطلاعات آن‌ها در استخر انتخاب قرار دارد و امتیاز آن‌ها برابر با این عدد حداقل یا بیشتر از آن است، دعوت نامه ارسال می‌کند. این افراد می‌توانند با ارائه تمامی مدارک خواسته شده، به صورت ترجمه شده و دعوت نامه رسمی که از جانب سازمان مهاجرتی کانادا دریافت کرده‌اند، ظرف مدت زمان کوتاهی، ویزای اکسپرس اینتری کانادای خود را دریافت و به این کشور مهاجرت کنند.

حداقل امتیاز آخرین اکسپرس اینتری 2020 که در روز 20 فوریه و در زمان تدوین این مقاله اعلام شد، عدد 470 بود.

زیر برنامه تحت سیستم اکسپرس اینتری کانادا کدام‌اند؟

سه زیر برنامه‌ای که در ادامه توضیح داده خواهد شد، تحت برنامه اکسپرس اینتری کانادا هستند. این سه برنامه شامل موارد زیر می‌شوند:

 • برنامه تجاری متخصصان فدرال یا Federal Skilled Trades Program- FSTP
 • نیروی کار ماهر فدرال Federal Skilled Worker Program- FSWP
 • برنامه تجربه کانادایی یاThe Canadian Experience Class

برنامه تجاری متخصصان فدرال یا Federal Skilled Trades Program- FSTP

این برنامه مهاجرتی، محبوب‌ترین برنامه در شیوه مهاجرتی اکسپرس اینتری کانادا است. در حقیقت اغلب افرادی که می‌خواهند اقامت دائم کانادا را به دست بیاورند، از طریق این برنامه درخواست خود را به ثبت می‌رسانند. برنامه تجاری متخصصان فدرال از آن جهت محبوب و پر طرفدار است که داشتن پیشینه شغلی در کانادا جزو ملزومات آن نیست.

بنابراین اگر شما فرد ماهری هستید، سن شما در محدوده تعیین شده است، تحصیلات دانشگاهی دارید، سطح دانش زبان شما (انگلیسی یا فرانسه) خوب است و در کشور خود سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود را دارید، می‌توانید در صورت کسب حداقل امتیاز مورد نظر، تحت این برنامه، ویزای اکسپرس اینتری دریافت کنید.

برنامه تجاری متخصصان فدرال

به جز موارد فوق که در کسب امتیاز اکسپرس اینتری نقش دارند، در برنامه متخصصان فدرال داشتن مهارت در برخی از مشاغل خاص، شانس شما برای کسب ویزا را نیز افزایش می‌دهد. به طور مثال اگر شما در یکی از مشاغل آهنگری، جوشکاری، نجاری، مکانیک هواپیما، مکانیک تجهیزات سنگین، برق، اپراتوری جرثقیل، لوله‌کشی و حرفه‌های دیگری از این دست تجربه کاری بالایی داشته باشید، در فرآیند پذیرش و اخذ ویزا موفق‌تر خواهید بود.

در برخی از موارد کارفرماهای کانادایی فرد یا افرادی که بتوانند کار مورد نظر آن‌ها را انجام دهند در میان متقاضیان موجود پیدا نمی‌کنند. بنابراین در استخر انتخاب به دنبال کسانی می‌گردند که به حرفه مورد نظر آن‌ها مسلط باشند. در چنین مواقعی اگر فرد مورد نظر یافت شود، اطلاعات او برای امتیاز دهی، زودتر پردازش شده و برای او دعوت نامه ارسال خواهد شد.

چنانچه مایل به کسب اطلاعات در خصوص لیست مشاغل اکسپرس اینتری هستید، بهتر است این اطلاعات را در وب سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا   جستجو کنید.

نیروی کار ماهر فدرال Federal Skilled Worker Program- FSWP

برنامه نیروی کار ماهر فدرال یکی دیگر از برنامه‌های جذب مهاجر تحت سیستم اکسپرس اینتری است. در این برنامه سه مورد سابقه کار، مهارت بالای زبان و تحصیلات شما به عنوان متقاضی جزو اولین ملزومات است. بعد از تأمین موارد ذکر شده، به انضمام در دست داشتن تقاضای همکاری از جانب یک شرکت کانادایی، که منجر به کسب امتیاز بیشتر می‌شود، اطلاعات شما وارد سیستم امتیاز دهی شده و در صورت کسب 67 امتیاز از 100 امتیازی که امکان دریافت آن وجود دارد، دعوت نامه برای شما ارسال خواهد شد.

نیروی کار ماهر فدرال

برنامه تجربه کانادایی یاThe Canadian Experience Class

در این برنامه اگر شما به مدت حداقل یک سال به صورت مداوم در کشور کانادا کار کرده باشید، ویزای اقامت دائم اکسپرس اینتری داده می‌شود. البته بالا بودن دانش زبان انگلیسی یا فرانسه در این شیوه مهاجرتی نقش بسیار زیادی دارد.

همچنین شما باید در طول مدت زمانی که در کانادا کار کرده‌اید، ثابت کرده باشید که نیروی کار پرتلاش و باهوشی هستید. بنابراین سازمان مهاجرت کانادا تشخیص خواهد داد که وجود شما به صورت دائمی در کانادا به نفع این کشور خواهد بود. البته داشتن سابقه یا تجربه کار در کانادا به معنی آن نیست که بدون شک در برنامه تجربه کانادایی موفق شده و ویزای اقامت دائم به شما تعلق خواهد گرفت. در واقع تجربه کار در کانادا شرط لازم در این برنامه است. نه شرط کافی آن.

همچنین بخوانید  11 شاخص مهم در فرهنگ و عقاید مردم کانادا

به دلیل آن‌که مدارک مورد نیاز برای افرادی که می‌خواهند از طریق تجربه کانادایی اقدام به مهاجرت به کانادا کنند، حداقل است، پروسه بررسی و ارسال دعوت نامه از این طریق بسیار سریع انجام می‌شود. معمولاً 3 تا 4 ماه طول می‌کشد تا نتیجه بررسی پرونده شما در تجربه کلاس کانادایی اعلام شود.

در تمام روش‌های مهاجرت به کانادا، ارائه مدارک اثبات تمکن مالی متقاضی یکی از اصلی‌ترین ملزومات است. تنها در برنامه تجربه کانادایی نیازی به این مدرک ندارید.

اگر تمایل دارید که شرایط پذیرفته شدن و کسب امتیاز لازم در هر سه برنامه اکسپرس اینتری کانادا را به صورت اجمالی بررسی کنید، جدول زیر را به طور کامل مطالعه کنید. در این جدول هر سه روش مذکور با اصلی‌ترین شرایط مورد نیاز، توضیح داده شده است.

قبل از مطالعه این جدول این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که :

برای اینکه شما به عنوان متقاضی، واجد شرایط اخذ ویزا در یکی از برنامه‌های سیستم اکسپرس اینتری باشید، باید سابقه کار در شغلی که دارای NOC نوع 0, A , B است را داشته باشید. به این معنی که داشتن سابقه کار در هر شغلی مورد قبول نبوده و منجر به کسب امتیاز نخواهد شد. این‌ که لیست مشاغل اکسپرس اینتری کدام است را می‌توانید در وب سایت رسمی سازمان مهاجرت کانادا بررسی کنید.

لیست مشاغل اکسپرس اینتری

مراحل ثبت درخواست دریافت ویزای اکسپرس اینتری کانادا

 • ثبت نام آنلاین اطلاعات اولیه

در مرحله نخست شما به عنوان فرد متقاضی باید اطلاعات خود را در یک سیستم الکترونیک آنلاین ثبت کنید. این مرحله Expression of Interest نام دارد. در این بخش نیازی به ارسال مدارک تحصیلی یا شغلی وجود ندارد. کافی است تنها در سیستم الکترونیک ثبت درخواست ویزای اکسپرس اینتری، اطلاعات خود و اعضای خانواده‌تان را درج کنید.

به این ترتیب شما صاحب یک پروفایل خواهید شد. در این مرحله مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه خود را باید دریافت کرده باشید. یعنی سطح آن باید مشخص باشد. همان‌طور که گفته شد دانش زبان در ویزای اکسپرس انتری کانادا نقش بسیار مهمی دارد.

مراحل ثبت درخواست دریافت ویزای اکسپرس اینتری کانادا

 • بررسی اولیه پروفایل متقاضی و تعیین امتیاز

سازمان مهاجرت کانادا بعد از دریافت اطلاعات اولیه شما و دریافت فرم، فرآیند محاسبه امتیاز در مرحله نخست را آغاز می‌کند. این یک سیستم آنلاین و مکانیزه است. به این ترتیب حداقل امتیازکسب شده توسط شما در این مرحله تعیین می‌شود.

شما به عنوان متقاضی ویزای اکسپرس اینتری یک پروفایل باز نزد سازمان مهاجرت کانادا خواهید داشت. هر زمان که مایل باشید می‌توانید اطلاعات این پروفایل را ویرایش کنید. به طور مثال اگر در طی یک سال، در مهارت زبان خود بتوانید نمره بهتری کسب کنید، می‌توانید نمره جدید را ثبت کرده و مجدداً امتیاز خود را محاسبه کنید.

 • بسته شدن پروفایل در صورت عدم کسب حداقل امتیاز

اگر در طی بررسی اولیه، شما نتوانید امتیاز مورد نظر را برای اخذ ویزا در یکی از سه برنامه اکسپرس اینتری کسب کنید، پروفایل شما ظرف مدت چند دقیقه تا چند ساعت بسته خواهد شد. در این صورت نامه ریجکتی به سرعت به شما ایمیل می‌شود.

 • ورود اطلاعات به استخر انتخاب در صورت مساعد بودن شرایط

اگر بتوانید در مرحله نخست از 100 امتیاز، 67 امتیاز کسب کنید، اطلاعات پروفایل شما وارد Selection pool یا استخر انتخاب خواهد شد.

 • ارسال دعوت نامه رسمی، بین یک روز تا یک سال آینده

اکنون که اطلاعات شما وارد استخر انتخاب شده است، شانس این را خواهید داشت تا ظرف مدت یک روز تا یک سال آینده از جانب سازمان مهاجرت کانادا دعوت نامه دریافت کنید. سازمان مهاجرت کانادا به طور میانگین ماهی یک تا دو بار عددی را به عنوان حداقل امتیاز اکسپرس اینتری تعیین می‌کند. سپس برای همه افرادی که اطلاعات آن‌ها در استخر انتخاب موجود و امتیاز آن‌ها، حداقل عدد تعیین شده یا بیشتر از آن است، دعوت نامه رسمی ارسال می‌کند.

 • تعیین فرصت 90 روزه برای ارسال مدارک

اگر شما موفق به دریافت دعوت نامه ویزای اکسپرس اینتری کانادا شوید، به مدت 90 روز فرصت خواهید داشت تا تمامی مدارک مورد نیاز را تکمیل و ارسال کنید. به این ترتیب مدارک ارسالی شما در مدت زمان مقرر بررسی و در نهایت ویزای اقامت کانادای شما صادر می‌شود.

اگر از روز دریافت دعوت نامه 90 روز بگذرد و سازمان مهاجرت کانادا پاسخی از جانب شما دریافت نکند، پروفایل شما به صورت خودکار بسته خواهد شد.

 • انجام معاینات پزشکی و ارائه برخی مدارک اجباری

افسر پرونده بعد از تأیید صحت مدارک ارسالی شما، نامه‌ای به منظور انجام معاینات پزشکی، تحت نظارت پزشک مورد تأیید سازمان مهاجرت کانادا را صادر خواهد کرد. انجام این معاینات اجباری است. در ضمن شما ملزم به دریافت گواهی عدم سو پیشینه خواهید بود. همچنین ممکن است افسر پرونده مهاجرت از شما بخواهد به منظور ارائه برخی از توضیحات یا ارائه مدارک به صورت فیزیکی به یک مصاحبه حضوری بروید.

به دلیل آن‌که کشور کانادا در ایران سرکنسولگری ندارد، چنین مصاحبه‌هایی در کشورهای ترکیه یا امارات متحده عربی انجام می‌شود.

مزایای اقدام به مهاجرت از طریق ویزای اکسپرس اینتری

مزایای اقدام به مهاجرت از طریق ویزای اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

ویزای اکسپرس اینتری کانادا یکی از روش‌های مطمئن برای مهاجرت دائمی به کانادا است. گرچه در این روش تضمینی وجود ندارد که پس از مهاجرت، بتوانید به سرعت به شغل ایده آلی دست پیدا کنید، اما یافتن شغل و کسب درآمد در کانادا کار دشواری نخواهد بود.

یکی دیگر از مزایای اخذ ویزای اکسپرس اینتری، سرعت بالای این روش در تعیین تکلیف متقاضیان است. به همین دلیل نام این روش را اکسپرس اینتری گذاشته‌اند. به این معنی که پرونده افراد و شرایط آن‌ها به سرعت مورد بررسی قرار خواهد گرفت و ظرف مدت یک سال نتیجه قبولی یا ریجکتی آن‌ها اعلام خواهد شد.

از دیگر مزایای ویزای اکسپرس اینتری نزدیک بودن زمان مهاجرت به کانادا و اخذ شهروندی این کشور است. چیزی در حدود 13 ماه طول می‌کشد تا افراد یک خانواده پس از ورود به خاک کانادا با ویزای اکسپرس اینتری، شهروند کانادایی شوند.

معایب اقدام به مهاجرت از طریق ویزای اکسپرس اینتری چیست؟

شاید بزرگ‌ترین عیب تقاضای ویزای اکسپرس اینتری این باشد که سیستم امتیاز دهی در آن بسیار پیچیده و شامل فاکتورهای زیادی است.

همچنین بخوانید  5 منطقه جغرافیایی کانادا، هزاران ویژگی جذاب طبیعی
2 Comments
 1. Justin says

  مقاله خوبی بود ممنون

  1. admin says

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما چنانچه سوالی در خصوص اخذ ویزای اکسپرس انتری کانادا داشتید حتما مطرح بفرمایید

نظرات کاربران

Your email address will not be published.