همه چیز درباره مهاجرت و زندگی در کانادا

چگونه بورسیه تحصیلی کانادا دریافت کنید(25 نکته که باید بدانید)

0

تحصیل در کشور کانادا یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های مهاجرت افراد به این کشور است. به دلیل آن‌که اکثر دانشگاه‌های کانادا در لیست مراکز آموزش عالی طراز اول جهان قرار دارند، هرسال تعداد زیادی مهاجر از سراسر دنیا با در دست داشتن ویزای دانشجویی وارد خاک این کشور می‌شوند.

البته از موضوع امکانات بسیار زیاد و بودجه کلانی که هرسال به مسئله آموزش در این کشور اختصاص داده می‌شود نباید غافل بود. چراکه همین مسئله باعث می‌شود دانشجویان مستعدی که در کشور خود موقعیت مناسب و امکانات کافی ندارند، راهی کانادا شوند تا بتوانند در این کشور در بالاترین سطح ممکن تحصیل کنند.

حالا تصور کنید این امکانات عالی آموزشی تقریباً رایگان هم باشد. یعنی امکان دریافت بورسیه تحصیلی رایگان کانادا وجود داشته باشد. قرار گرفتن در موقعیتی که در آن دانشجو تجربه حضور در کلاس‌های اساتید درجه یک دنیا در یکی از دانشگاه‌های طراز بالا را با امکانات آموزشی بی‌نقص با کمترین هزینه و یکجا به دست می‌آورد. تحصیل در کانادا به همراه بورسیه، این یعنی یک موقعیت بی‌نظیر.

بورسیه تحصیلی

اگر به دنبال اطلاعات جامع و مفیدی در خصوص بورسیه تحصیلی کانادا هستید، این مطلب را بخوانید. ما برای شما شرایط دریافت بورسیه تحصیلی از این کشور و انواع مختلف آن را توضیح خواهیم داد.

بورسیه تحصیلی کانادا به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

بهتر است این موضوع را در ابتدای مطلب توضیح دهیم تا اصلی‌ترین پرسش و چالش شما را برطرف کنیم. واقعیت آن است که بورسیه تحصیلی در کانادا وجود دارد. اما منابع آن محدود است. ضمن آن‌که رقابت بسیار شدیدی بر سر کسب آن میان دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. پس اگر قصد دارید برای یکی از مقاطع تحصیلی پیش روی خود با ویزای تحصیلی به کانادا بروید، باید این موضوع را بدانید که کسب بورسیه تحصیلی کانادا کار ساده‌ای نیست.

ضمن آن‌که سیاست‌های کلی این کشور در زمینه آموزش، بر این باور است که دانشجویان کانادایی برای دریافت بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی مقدم هستند. بنابراین شما برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا بر سر منابع محدودی باید با دانشجویان زیادی رقابت کنید. تازه رقابتی که در ابتدای مسیر کانادایی‌ها را چندین قدم از شما جلوتر قرار داده است.

کمک‌هزینه‌های تحصیلی در کانادا به نسبت کشورهایی مثل آمریکا، استرالیا و انگلیس محدودتر است. به همین دلیل شرط اثبات تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی یکی از اصلی‌ترین شروط اعطای ویزای تحصیلی است.

انواع مختلف بورسیه تحصیلی در کانادا

انواع مختلف بورسیه تحصیلی در کانادا

بورسیه تحصیلی در کانادا انواع مختلفی دارد که به‌قرار زیر هستند:

  • بورسیه تحصیلی موسوم به اسکالرشیپ یا Scholarships
  • بورسیه تحصیلی یا bursaries
  • جوایز تحصیلی یا Awards
  • کمک‌های مالی یا grants
  • کمک هزینه تحصیلی یا fellowships
  • وام یا loan

بورسیه تحصیلی موسوم به اسکالرشیپ یا Scholarships

بورسیه تحصیلی کانادا که به آن اسکالرشیپ گفته می‌شود به دانشجویانی اعطا می‌شود که در ترم‌های نخست تحصیل در دانشگاه، صلاحیت و برتری خود را در زمینه علمی، پژوهشی یا ورزشی اثبات کرده باشند. همچنین این افراد باید از نظر تحصیلی پیشرفت چشمگیری داشته باشند. حضور در برنامه‌های داوطلبانه و مشارکت در کارهای گروهی نیز جزو شروط دریافت اسکالرشیپ است.

نکته بسیار مهم در خصوص اسکالرشیپ آن است که دانشجویانی که این بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت می‌کنند، نیاز مالی نداشته و تنها به دلیل شایستگی‌هایی که دارند موفق به دریافت اسکالرشیپ و تحصیل رایگان می‌شوند.

بورسیه تحصیلی یا bursaries

بورسیه تحصیلی یا bursaries
بورسیه تحصیلی کانادا bursaries

دانشجویانی کاندید دریافت بورس تحصیلی bursaries می‌شوند که در وهله اول نیاز مالی داشته باشند. البته موضوع اثبات صلاحیت و شایستگی‌های تحصیلی نیز به‌طور قطع لازم است. اما دانشجو برای دریافت این نوع از بورسیه تحصیلی باید درخواست خود را با مسئولان دانشگاه مطرح کند. برگه‌های مربوطه را پر کند تا به صلاحدید مسئولان دانشگاه موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شود.

همچنین بخوانید  ویزای موقت کانادا+ 12 نکته مهم که باید بدانید

جوایز تحصیلی کانادا یا Awards

Awards یا جوایز تحصیلی در کانادا به کسانی داده می‌شود که اولاً نیاز مالی دارند. ثانیاً هم نخبه بودنشان در تحصیل اثبات شده است. هم در خصوص موضوعات خاصی، تحقیقات یا پژوهش‌های ارزشمندی کرده‌اند. در واقع دانشگاه به‌منظور تقدیر از شایستگی‌های این گروه از دانشجویان به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در دانشگاه به‌صورت رایگان یا با تأمین بخش جزئی از هزینه‌های خود، تحصیل کنند. سقف این جایزه، سالانه 20 هزار دلار کانادا است و میان دانشجویان بین‌المللی برای کسب آن رقابت تنگاتنگی وجود دارد.

کمک‌های مالی یا grants

Grants کمک‌هزینه‌های تحصیلی است که منابع آن کمتر به دانشجویان بین‌المللی اختصاص داده می‌شود. اگر یک دانشجوی کانادایی مستعد باصلاحیت های بالای علمی اثبات کند که تمکن مالی برای ادامه تحصیل ندارد، می‌تواند از دانشگاه خود کمک‌هزینه‌ای با عنوان grants دریافت کند.

کمک هزینه تحصیلی یا fellowships

کمک هزینه تحصیلی یا fellowships

دولت کانادا به‌منظور حفظ و جذب استعدادهای برتر کانادایی و بین‌المللی در مقطع فوق دکترا، کمک هزینه‌ای تحصیلی مخصوص دوره فوق دکترا با عنوان کمک هزینه تحصیلی یا fellowships تعیین کرده است. این بورسیه تحصیلی کانادا به دانشجویان ممتاز بین‌المللی داده می‌شود. البته دانشجویانی که در رشته‌های علوم طبیعی، اجتماعی یا تحقیقات سلامت تحصیل‌کرده باشند.

دو بورسیه تحصیلی مشهور پست داکتری و بنتینگ جزو معروف‌ترین بورسیه‌های تحصیلی کانادا در دوره دکترا هستند.

وام یا loan

وام دانشجویی در ایران نیز امکان دریافت دارد. همه دانشجویان، اعم از کانادایی و غیر کانادایی می‌توانند آن را دریافت کنند. اما باید اقساط آن را با نرخ سود تعیین‌شده به دانشگاه بپردازند. دانشجویان بین‌المللی باید برای بهره‌مند شدن از وام دانشجویی از طریق بانک‌های خصوصی اقدام کنند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا بسته به مقطع تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل متغییر است. به‌طور مثال برای دریافت برخی از بورسیه‌های تحصیلی و یا ویزای استارت آپ کانادا نیاز به داشتن مقاله‌های علمی وجود دارد. اما در بعضی از انواع بورسیه‌ها برای دانشگاه نمرات درسی و عملکرد شما در ترم‌های پیشین مطرح است.

این نکته را به خاطر داشته باشید که بورسیه تحصیلی فقط بخشی از هزینه‌های دانشگاه را تأمین می‌کند. ضمن آن‌که شما برای دریافت پذیرش اولیه از یکی از دانشگاه‌های کانادا باید مدارک لازم برای اثبات قدرت مالی خود را ارائه کنید.

دریافت بورسیه تحصیلی از کانادا در مقاطع مختلف

به ‌جز شروطی که هر دانشگاه به‌طور اختصاصی برای اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی در نظر دارد، موضوع مقطع تحصیلی نیز در موفقیت شما برای کسب بورسیه مؤثر است. در ادامه شرحی اجمالی در خصوص شیوه ارائه درخواست دریافت بورسیه تحصیلی کانادا ارائه خواهیم داد.

دریافت بورسیه تحصیلی از کانادا در مقاطع مختلف
دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف

دریافت بورسیه تحصیلی از کانادا در مقطع کارشناسی یا لیسانس

در این مقطع تحصیلی گرفتن پذیرش از دانشگاه به همراه ارائه درخواست دریافت بورس تحصیلی از کانادا، دشوارتر از سایر مقاطع است. توصیه ما به شما این است که این دو درخواست را به‌طور هم‌زمان مطرح نکنید. یعنی ابتدا پس از گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود، با در دست داشتن ویزای تحصیلی وارد کانادا شوید. سپس برای دریافت بورس تحصیلی از خود کانادا اقدام کنید. البته این کار باید یک یا دو ترم پس از آغاز تحصیل انجام شود.

همچنین بخوانید  اجاره خانه در کانادا+35 قانون مهم

اما اگر می‌خواهید هم زمان با ارسال درخواست پذیرش، درخواست دریافت بورسیه تحصیلی خود را نیز اعلام کنید، باید تمامی مدارک لازم را برای دانشگاه مقصد بفرستید. آن‌ها بر اساس شایستگی‌هایی که در نمرات، معدل و سطح زبان شما وجود دارد رزومه تحصیلی شما را بررسی کرده و در صورت موافقت با درخواست شما، این موضوع را با ارسال یک ایمیل به شما اعلام خواهند کرد.

درصورتی‌که شما واجد شرایط دریافت بورس تحصیلی باشید و بتوانید هم زمان با دریافت پذیرش از دانشگاه، بورس تحصیلی بگیرید، مبلغی بین 2 تا 5 هزار دلار در طور تحصیل خود دریافت خواهید کرد. در صورتی که اگر درخواست دریافت بورسیه تحصیلی خود را از داخل کانادا مطرح کنید، مبلغی بین 2 تا 9 هزار دلار به شما داده خواهد شد.

دریافت بورسیه تحصیلی از کانادا در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس

رزومه قوی، مقاله علمی و بین‌المللی ثبت شده، مدرک زبان با نمره بالا و سابقه فعالیت در گروه‌های پژوهشی جزو پیش شرط‌های دریافت بورسیه از کانادا در این مقطع تحصیلی است. بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به صورت تحقیقاتی اعطا می‌شود. یعنی دانشگاه پذیرنده درازای تحقیقاتی که دانشجو انجام می‌دهد، هزینه‌های تحصیل او را متقبل می‌شود.

نام دیگر این بورسیه تحصیلی RA یا research assistantship است. منابع اختصاص داده شده به این نوع از بورسیه تحصیلی بسیار محدود است. اما اگر شما موفق به دریافت آن شوید مبلغی در حدود 14 هزار دلار در طول تحصیل به شما داده خواهد شد.

دریافت بورسیه تحصیلی از کانادا در مقطع دکترا
بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دکترا

دریافت بورسیه تحصیلی از کانادا در مقطع دکترا

بورسیه تحصیلی در این مقطع به صورت دستیاری ارائه می‌شود. یعنی دانشجو باید در حین تحصیل در یک یا چند پروژه علمی- تحقیقاتی حضور و فعالیت مستمر و جدی داشته باشد یا در حین تحصیل در دانشگاه، تدریس هم بکند.

درصورتی‌که شما موفق به دریافت این بورسیه تحصیلی شوید، مبلغ 18 هزار دلار به شما داده خواهد شد. به این بورس تحصیلی TA یا Teaching assistantship نیز گفته می‌شود.

دو بورسیه تحصیلی ونیه و ترودو جزو بورسیه‌های تحصیلی معروف کانادا در مقطع دکترا هستند.

نکات تکمیلی در خصوص دریافت بورسیه تحصیلی از کانادا

  1. تعداد و انواع بورسیه‌های تحصیلی در کانادا بسیار زیاد است. بنابراین شما برای این‌که بدانید هر دانشگاهی چه بورسیه‌هایی دارد؟! قبل از ثبت درخواست اخذ پذیرش در وب‌سایت دانشگاه موردنظر خود، انواع بورسیه‌هایی را که آن دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی اختصاص می‌دهد را بررسی کنید. سپس برای دریافت پذیرش اقدام کنید.
  2. اگر تصمیم دارید ابتدا پذیرش دانشگاه را دریافت کنید و بعد از ورود به کانادا درخواست بورسیه تحصیلی کنید، زود اقدام کنید. تعداد فرصت‌های دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی بسیار کم است. این موضوع پیچیدگی‌های خود را دارد. بنابراین زمان را از دست ندهید و در ابتدای ترم تحصیلی درخواست خود را مطرح کنید.

همچنین بخوانید  چگونه با سرمایه‌گذاری در کانادا ویزا بگیریم؟(25 نکته که باید بدانیم)

نظرات کاربران

Your email address will not be published.